За 20% ръст на заплатите в съдебната система настоява ВСС въпреки кризата с бюджета
Висшият съдебен съвет (ВСС) пак поиска увеличение на заплатите в съдебната система през 2023 г. с 20%.
Пленумът на ВСС одобри разчетите по бюджетната прогноза на съдебната власт за периода 2024-2026 г. и приложенията към нея, в изпълнение на Решение на Министерски съвет №70 от 27 януари 2023 г. за бюджетната процедура за 2024 г., съобщиха от ВСС.
Припомняме, че през септември 2022 г. съдебната власт поиска ръст на възнагражденията за 2023 г. с 20%.
Миналата година служебният кабинет на Гълъб Донев обаче отказа да внесе в 48-ото Народно събрание проектобюджет за 2023 г. Затова в момента финансите на държавата са базирани върху бюджета за 2022 г.
Правителството понастоящем готви да внесе проектофинансова рамка за 2023 г. Това ще стане след свикването на 49-ото Народно събрание. Заради проблемите с дефицита обаче правителството смята да замрази заплатите в администрацията и да вдигне някои данъци.
Въпреки това ВСС пак настоява за сериозен ръст на възнагражденията за магистратите.
Разходите са разработени, като за база е използван бюджетът на съдебната власт за 2022 г. с предвидена актуализация на заплатите с 30%, 20% от които са предвидени за 2023 г. и 10% за 2024 г., като за следващите две години – 2025 г. и 2026 г., увеличението е предвидено с 10%, на разходите за издръжка с 16,9% (размерът на годишната инфлация за 2022 г.) и предложенията на органите на съдебната власт, посочват от ВСС.
Съгласно чл. 233, ал. 6, изр. първо от ЗСВ по бюджетите на ВКС, ВАС и съдилищата са предвидени средства за допълнителни възнаграждения на магистратите в органите на съдебната власт, като първата група включва изключително и високо натоварени съдилища, а втората включва средно и ниско натоварени.
Относно данните за Прокуратурата на Република България разходите за заплати са, както следва: за 2024 г. – 806,3 млн. лв., за 2025 г. – 886,9 млн. лв., и за 2026 г. – 975,6 млн. лв.
Капиталовите разходи, разчетени по години, са, както следва: 2024 г. – 97,1 млн. лв., 2025 г. – 66,7 млн. лв., и 2026 г. – 36,6 млн. лв. За всяка от следващите три години е планиран резерв за неотложни и непредвидени нужди по 900 хил. лв., посочват още от ВСС.
При дебата днес в Пленума на Висшия съдебен съвет председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова постави въпроса за рязко намалени бюджети за командировки на съда. Тя обаче обясни, че няма да предлага промени във финансовата рамка.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев коментира от своя страна: „Само да ви припомня, ако си спомняте, за миналата година, когато подготвяхме проекта за бюджет на съдебната власт за тази година, ние го внесохме още по средата на месец септември в Министерството на финансите. Последваха три последователни корекции до внасянето му евентуално, което така и не се случи, разбира се, в Народното събрание. Поне три пъти коригирахме бюджета, който бяхме заложили, до неговото окончателно подготвяне от страна на Министерския съвет за внасяне в парламента.“
По правило исканият от ВСС бюджет се различава от това, което предлага правителството като корекция. Народното събрание пък обичайно на първо четене одобрява проектобюджета, предложен от Министерския съвет, и отхвърля този на съдебната власт.
Иначе не става дума за увеличение, а за инфлационна индексация. В момента държавата е в галопираща инфлация и ако няма индексиране всичко, което е на държавна издръжка ще трябва да спре - болници, пожарна, и т.н.
Пенсионерите са с по 450 лв на месец, а съдиите искат още по високи заплати.
Затова искат хората реформа в съдебната система.
НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА НЯМА ТАКИВА ЗАКОНИ
Да не забравяме, че който плаща той поръчва музиката. Така е било и так ще бъде.
Със свое решение Върховният административен съд (ВАС) отмени спряната обществена поръчка, която трябваше да набави оборудване за държавната лаборатория на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Лабораторията е предназначена за работа на граничния пункт с Турция "Капитан Андреево".
Без думи. Вече не копаем дъното. Станахме за смях.