Бургас трябва да е част от транспортен коридор, свързващ Азия с Европа
Димитър Найденов е кандидат за народен представител от коалиция “Продължаваме промяната - Демократична България” във 2 МИР Бургас с преференция 106. Той е предприемач, с тридесетгодишен опит в сферата на туризма, като със създаването и развитието на проектите си е осигурил и поддържа десетки работни места. Найденов е депутат в 45-ото, 46-ото и 48-ото Народно събрание, а преди това е общински съветник от листата на „Демократична България“ в град Бургас. В 48-ото Народно събрание е член на комисията по транспорт и съобщения и комисията по туризъм. Юрист по образование, участва активно във всички кампании, свързани с борбата с корупцията, осигуряване на максимална прозрачност в работата на институциите и утвърждаване върховенството на закона. Активен участник в събитията около казуса „Росенец“ през лятото на 2020 г.
- Г-н Найденов, защо се кандидатирате за народен представител?
- Преди две години, когато се включих в борбата за отвоюване на завладяната държава, не съм мислил за парламента, нито съм си представял развитието си като народен представител. Целите на работата ми тогава бяха само и единствено в посока на осветяване на корупцията и влизане в сблъсък с неработещите институции. Разбрах обаче, че ефективната борба за България е именно чрез участие в органите, от които зависи реформирането на тези институции, а най-висшият орган на държавата е Народното събрание. Чрез усилена работа като народен представител може да се постигне много. В последните две години с подкрепата на моите съграждани и благодарение на доверието, което ми гласуваха, бях депутат в три парламента. За съжаление те бяха с кратък живот и много работа остана недовършена. Вярвам, че мога да съм полезен на страната ни за по-доброто ѝ бъдеще.
- Как ще помогнете на жителите на област Бургас? За решаването на кои проблеми ще работите?
- Бургас има огромен потенциал за развитие, но за съжаление не беше реализиран през годините. На първо място през Бургас трябва да преминава трансграничен коридор, свързващ Турция с Румъния, който да носи икономически ползи за града и региона. За целта трябва да се надгради пътната инфраструктура в участъка Малко Търново - Бургас, както и магистрала Черно море и продължението до границата с Румъния.
Поради факта, че Бургас разполага с морски, железопътен, авто и въздушен транспорт, градът се нуждае от изграждане на интермодален терминал, който да обслужва претоварването на стоки от един вид транспорт на друг. Това ще увеличи потенциала за обработка на товари, ще привлече инвестиции, логистика и в резултат ще доведе до нови, добре платени работни места.
Внимание обръщам и на изключително лошото качество на въздуха в Бургас вследствие на големи замърсители като пристанище Бургас и Лукойл Нефтохим. От години сме сред водещите градове с висок процент на белодробни заболявания. Държавата трябва да насочи усилията си в тази посока.
- В национален план, с кои политики ще започнете най-напред?
- Приемане на важните законопроекти по петте основни приоритета на нашето обединение: приемането ни в Шенгенското пространство, приемането ни в еврозоната, Планът за възстановяване и устойчивост, съдебната реформа и модернизация на армията.
- Какво ще промени съдебната реформа? Защо „Демократична България“ я поставя като приоритет номер 1?
- Единствено ефективно работещата правораздавателна система е гаранция за справедливост в една държава. Чрез реформирането на сега съществуващите и недобре работещи правораздавателни органи ще започне оздравяването на институциите в България, в това число и независимите регулатори, и по естествен път ще започне процесът по оздравяване на цялата държава. Съответно като краен резултат ще получим една по-справедлива България с по-добро качество на живот в нея. Данъците, които плащат хората, ще се връщат обратно при тях под формата на социални придобивки, а няма да изтичат в джобовете на шепа корумпирани политици и кръговете около тях. Това е резултатът от съдебната реформа - ще живеем по-богати и по-свободни.
- Смятате ли, че ще имате шанс да управлявате? Кабинетът “Петков” изкара само половин година, а последният парламент дори не успя да излъчи правителство?
- Намираме се в исторически момент за света. В Украйна се води война, която е заплаха както за националната ни сигурност, така и за икономическото ни благосъстояние. Политическа криза в страната се превръща в проблем и за колективната сигурност на Европа. България спешно има нужда от стабилно управление и възстановяване на конституционния ред, а именно редовно правителство с работещ парламент.
Залогът е твърде важен и политическите партии трябва да намерят решението за излизане от кризата. Като пример мога да посоча, че първите 7 млрд. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще стигнат до нас само при приемане на определен пакет закони, единият от които е механизма за разследване и търсене на наказателна отговорност на главния прокурор, а това е важна част от съдебната реформа. Ако ние искаме да имаме управление, ако искаме да изпълним Плана за възстановяване и устойчивост, ако искаме да бъдем приети в Шенген и в еврозоната, ние ще трябва да съставим редовно правителство с ясен мандат, ясна евроатлантическа посока на управление.
Партиите в парламента трябва да бъдат отговорни и да положат усилия за намиране на такова мнозинство, което да излъчи стабилно правителство, с достатъчно дълъг за целта хоризонт на управление.