След 7,3 млрд. евро стокооборот за 2022, турският бизнес поглежда още по-сериозно към България
Стокообменът с Турция е достигнал рекордни нива през 2022 година - над 7,3 млрд. евро, а износът от България е нараснал с 30 %. Това обяви министърът на иновациите Александър Пулев, който откри днес българо-турски форум в Бургас.
Във форума се включиха 250 турски и около 100 български фирми, а сред официалните гости бяха кметът на Бургас Димитър Николов, извънредният и пълномощен посланик на Република Турция в България Н.Пр. Айлин Секизкьок, председателят на УС на Българо-турската търговско-промишлена камара Бурхан Немутлу, зам.-министъра на туризма Мариела Модева, зам.-областният управител на Бургас Пламен Янев и представители на бизнеса.
От думите на министъра на иновациите стана ясно, че преките турски инвестиции в България вече са над 1 млрд.евро, а ако към тях добавим и индиректните, сумата достига до впечатляващите 2,5 млрд.евро.
В България оперират над 2200 компании с турски капитали, като в някои региони, те са най-големите работодатели, подчерта Пулев.
Кметът на Бургас Димитър Николов представи възможностите за инвестиции в региона - от индустриалните зони през туризма до ИТ сектора. Той посочи, че провеждането на първото от поредицата подобни събития в Бургас е от изключителна важност за региона.
Екипът на общинска администрация е в готовност да окаже пълно съдействие на бизнеса, ако реши да стъпи тук, гарантира Николов.
„Много български и турски компании си сътрудничат и работят съвместно. Те са в различни сфери – пътуванията, транспорта, логистиката, индустрията. През последните 1 – 2 години компании в ИТ сектора в Турция си сътрудничат с компании, които се намират в Бургас, което е изключително добре. В последната година, година и половина в нашия Индустриален логистичен парк, който е съвместна инициатива между българската държава и Община Бургас, закупиха терени и започнаха да правят инвестиции две големи турски компании. Очакваме и други да се насочат към нашата територия“, каза Николов.
Той допълни, че Бургас ще разчита на средства от Плана за възстановяване и устойчивост, за да бъде изградена необходимата инфраструктура за работата на индустриалните зони.
ВИЖТЕ ОЩЕ ТУК:
"Имаме цел стокообменът с Турция да се увеличи с още 30 %, а това е един от топ приоритетните външнотърговски партньори на България", каза от своя страна министър Александър Пулев.
Министър Пулев добави, че организирането на инвестиционен форум в Истанбул през януари, на който присъстваха трима български министри, седем кметове и над 200 делегати, е друго важно доказателство за силната политическа воля за задълбочаване на взаимоотношенията.
В речта си той изрази солидарност и дълбоки съболезнования към жертвите на опустошителното земетресение в Южната ни съседка и припомни, че България е била първата държава, която е успяла да мобилизира всички ресурси, за да помогне на един приятелски народ.
„Още в първите часове от трагедията бяха изпратени специалисти на терен, както и хуманитарна помощ. Турция е приятелска държава и заедно можем да постигнем много“, бе категоричен Пулев.
„Отваряме нови възможности за обмен на квалифициран персонал“, каза той. По думите му, това е една от основните теми с турските инвеститори. Пулев изтъкна, че министерството на иновациите е създало възможност за съдействие за бърза обработка и издаване на т. нар. „Синя карта“, която позволява на минимум 10 човека висококвалифицирани специалисти от държави извън Европейския съюз за срок до 5 години да работят в България.
Министърът обяви, че министерството издава и „Стартъп Виза“, която е насочена към иновативни проекти и дава облекчен режим на регистриране на инвеститори извън ЕС, които искат да развиват иновативен или високотехнологичен бизнес у нас.
ВИЖТЕ ОЩЕ ТУК:
Извънредният и пълномощен посланик на Република Турция у нас Н. Пр. Айлин Секизкьок отбеляза, че е важно да бъдат решени проблемите, свързани с визовия режим и натовареността на граничните пунктове между двете държави. Тя определи като много добри партньорските отношения между България и Турция и изказа благодарност за предоставената помощ след разрушителните земетресения в южната ни съседка.
В изключително емоционална реч, с която разплака залата Н. Пр. Айлин Секизкьок разказа за бедствието в Турция през нейния поглед. Как още неразбирайки ужаса, рано сутринта - преди 08:00 часа лично й се обадил президента на Република България Румен Радев и обявил, че първите два самолета със сформирани спасителни екипи вече са на летището и чакат локация, за която да излетят. След това България бе една от страните, които най-много помогнаха на Република Турция, отбеляза Н. Пр. Айлин Секизкьок.
"За 30 години дипломатическа кариера за пръв път виждам подобна солидарност. Не може да се опише с думи! Благодаря на България", каза тя.
По време на днешния бизнес форум министър Пулев и посланикът на Турция у нас Н.Пр. Айлин Секизкьок участваха в подписването на Меморандум за разбирателство между ИАНМСП и Организацията за развитие на малките и средните предприятия в Турция (KOSGEB), което ще насърчи взаимоотношенията на МСП от двете страни.