След справка в речник на БАН София реши да ползва старите кабини за гласуване като паравани
Столична община (СО) ще ползва старите „кабини“ за гласуване като „паравани“ за парламентарните избори на 2 април. Това става ясно от писмо на кмета на общината Йорданка Фандъкова до Централната избирателна комисия.
В сряда в ЦИК по темата докладва секретарят на Комисията Севинч Солакова. Тя обясни, че писмото на кметицата е от 22 март.
„Писмото заслужава внимание. То е от Столична община и е свързано с осигуряването на паравани за избирателните секции. Подписано е от кмета на Столична община. Извършен е цялостен анализ на всички разпоредби на Изборния кодекс, които регламентират въпроса с осигуряването на паравани. Направен е анализ и справка в речника на думите в българския език, издание на БАН, по отношение на понятията, използвани в Изборния кодекс – кабина и параван“, обясни Солакова.
Писмото съдържало хронология на поставения въпрос и водената кореспонденция между отделни участници в процеса по осигуряване на организацията и на съответни материали за секционните избирателни комисии. Представен е и отговорът, получен в СО от Министерския съвет. Припомня се и че общината е провела процедура през 2015 г. за осигуряване на кабини за гласуване.
„С настоящото кметът на Столична община си позволява да сведе до знанието на участващите в процеса страни, че предвид липсата на конкретни методически указания (само че те не могат да бъдат по чл. 57, ал. 1, т.1 от Изборния кодекс) Столична община е поставена в хипотеза да се придържа към утвърдената обичайна практика за ползване на наличните технически пособия с техническите характеристики, които са изложени по-горе за обезпечаване на разпоредбата на член 218 от Изборния кодекс – така, както е правено през годините“, каза още Севинч Солакова.
Припомняме, че с промените в Изборния кодекс, приети от последното Народно събрание и влезли в сила през декември 2022 г., кабините за гласуване бяха заменени с паравани за гласуване. Това доведе до сериозна суматоха в местните власти и районните избирателни комисии, които заляха с писма ЦИК и правителството с въпроси какви да са параметрите на параваните.
Едва миналата седмица премиерът Гълъб Донев коментира казуса пред медиите – това стана в началото на заседанието на Министерския съвет. От думите му стана ясно, че правителството няма да се занимава с темата и че дава свобода в тълкуването на закона.
„В Изборния кодекс параванът замени кабината за гласуване - по-популярна като тъмна стая. Предназначението му е същото - да осигури тайната на вота“, каза тогава премиерът Донев.
„Параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата стоят по същия начин. Тъй като е необяснимо за мен и колегите от Министерския съвет аргументите на секретари на районни избирателни комисии, които се обръщат към мен за указания по този сложен в кавички въпрос, ще заявя ясно: Министерският съвет няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които трябва да гласуват гражданите. Стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините. В този смисъл и в този конкретен случай разбираме отказа на Централната избирателна комисия да упражни ролята си на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес“, коментира още Гълъб Донев.
Десетина дни преди вота проблемът изглежда все още няма ясно решение.
Така е. Но надали са те.