Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени от България, Турция и Хърватия са в Бургас, за да покажат нов, интересен път за синия растеж и екологията

Ректорът на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" проф. д-р Магдалена Миткова (горе вляво) откри международна конференция за синята икономика, на която Бургас е домакин
Ключови думи: университет проф. д-р асен златаров бургас, флагман, проект, бургас, проф. д-р магдалена миткова, трансгранично сътрудничество, турция

Ректорът на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" проф. д-р Магдалена Миткова откри много важна международна конференция на тема „Предизвикателства, възможности и иновативни подходи за здравословна околна среда в трансграничните региони“.

„Проектът се изпълнява 2 години с изключителен успех от българска и турска страна. Имаме оборудвани лаборатории и университетът върви стремително към успешното приключване на този проект. Докладите в двудневната конференция биха посочили интересен път за развитие в областта на синия растеж и екологията. Днес е Денят на водата, който е изпълнен с много положителна енергия. Добре дошли в Бургас“, каза проф. д-р Магдалена Миткова, с което постави началото на форума.

Приветствие към присъстващите отправиха още Милен Обретенов, директор на Отдел "Програми ИНТЕРРЕГ ИПП Трансгранично сътрудничество" в регионалното министерство, както и доц. д-р Емре Атълджан от Тракийския университет в Одрин. Сред официалните лица на събитието бяха председателят на Общинския съвет в Бургас проф. Севдалина Турманова, която е част от научния колектив на бургаската Алма Матер, бившият заместник-министър на околната среда и водите и бивш заместник-кмет на Бургас с ресор екология Атанаска Николова, представители на академичните среди у нас и в Турция, студенти и ученици.

Събитието, на което Бургас е домакин, е в рамките на проект „Трансгранични региони си сътрудничат за син растеж“, като партньор от българска страна е Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.  Участие в двудневния форум в Експоцентър "Флора" вземат учени от университети и институции от цяла България, Турция и Хърватия.

В първия панел лектори са Ивелина Василева, която е член на борда на Мисията към ЕК за опазване на океана, моретата и водите и Зорница Русинова, която е председател на Икономическия и социален съвет на България.

„Бургас е много важен град и всички инициативи на местно ниво, свързани със здравословна околна среда, са ключови. От стратегическа гледна точка се гледа към нашия град и политиките, които се развиват в тази посока“, каза пред Флагман.бг доц. д-р Светлана Желева, която е заместник-ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и ръководител на проекта. Той стартира през октомври 2020 г. като инициатива на местни власти и държавни структури. Това е първият стратегически проект по Ос 1 на Програмата за трансгранично сътрудничество „България – Турция – 2014 – 2020 г.“

Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е бенефициент от българска страна, а най-важен партньор в Турция е Тракийският университет в Одрин, заедно с нашата ПГХТ "Акад. Н. Д. Зелинский" и аналогична гимназия от Одрин. Бюджетът надхвърля 3,342 млн. евро.

Проектът е изключително важен, защото основната му цел е създаване на изследователски центрове за син растеж, като обединяване на научна инфраструктура за всички проблеми, свързани с опазването на околната среда. Идеята е в Одрин и в Бургас да бъдат открити два центъра, като ще си сътрудничим с предизвикателствата, възможностите и иновативните подходи за опазването на околната среда и най-вече за здравословна околна среда. Огледално са разработени методики по проекта и от двете страни за мониторинг на всички компоненти на околната среда, а експерти от двете държави си сътрудничат“, разясни доц. д-р Светлана Желева.

Ивелина Василева, която е член на борда на Мисията към ЕК за опазване на океана, моретата и водите, допълни, че за Бургас е проектът е важен, защото по този начин могат да бъдат реализирани политики с трансграничен характер. „Когато говорим за околната среда или водите, няма как да бъдат ограничавани в рамките на държавните граници. Важно е да се развива взаимодействието на регионално и международно ниво“, каза пред Флагман.бг Ивелина Василева, която е бивш министър на околната среда и водите и признат в световен мащаб експерт по екология.

Тя също поздрави присъстващите с днешния Световен ден на водата. По този повод нейният доклад е посветен на мисията за опазване на океана, моретата и водите към ЕС. Това е инициатива към Програма „Хоризонт“ на ЕС, която насърчава изследванията и иновациите, свързани с възстановяването на водните екосистеми и опазването на морската среда и на водите.

„Изключително значима инициатива, подкрепена със сериозно финансиране и насочена към мобилизиране на гражданското участие и на всички институции, на бизнеса, на НПО и академичните структури за това да бъдат постигнати целите, свързани с подобряване на морските и сладководните екосистеми, елиминирането на процеса на загуба на биоразнообразието, подкрепа за справянето със замърсяванията, да бъдат защитени повече зони и да се развива синята икономика, която е ключова за развитието на Бургас и региона. Бургас е лидер в това отношение и Общината и всички заинтересовани страни работят активно, за да се развиват секторите от синята икономика – пристанищната дейност, рибарството и аквакултурите и туризма в региона, съпътстващите дейности и културно-историческото наследство, което е стимул за това повече хора да посещават местата. Не на последно място и опазването на защитените зони и територии в района“, каза Ивелина Василева.

Тя призова всички страни да се включат активно към Хартата, която е насочена към подкрепа на усилията за опазване на морето и сладководните басейни.

„С реализирането на този проект можем да допринесем с много, защото нашите учени и академичната общност в частност от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, който е водещ партньор по проекта, са насочили усилията си към изследвания, свързани с опазването на морето и околната среда. Колегите от турска страна в Одрин също развиват дейност в тази посока, имат и традиции. Изключително ценен е обменът на опит и знания и на проектни идеи, които могат да бъдат реализирани и на турска, и на българска територия, а защо не и от по-голям брой държави.

Това е изключително ценно като опит и като поставяне на началото на едно партньорство в годините и чрез подсилване на контактите на академично ниво да се стимулират бизнес контактите и връзките между гражданите на двете държави, за да може това да подпомогне икономическото развитие“, каза още Ивелина Василева.

Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим
76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51 През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум"
Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител Нафтата се подсилва Нуретин Пюскюлю подписа с тима
Постави интересен ултиматум Феновете на киното може отново да гледат Джим Кери до ослепителната Диас Психолог с анализ за мъжката шапка на Мелания, искала да каже, че е най-добрата Според него първата дама сякаш крещи на присъстващите, че си запазва правото аз да ги гледа, а не те нея
Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата Показа се почти гола Геня обра десетки хиляди лайкове по бельо
Ники Кънчев и дама с чувство за хумор "взривиха" залата на "Стани богат" Водещият пак показа голяма обща култура Медведев с тежки думи за САЩ Той наблегна върху партньорството между Русия и Китай