Коя е д-р Лидия Стефанова и защо най-успешният мениджър в здравеопазването в Бургас тръгва с ясна цел към парламента
Да имаш смелостта да се впуснеш в политиката с ясна цел – осъзнал си спешната необходимост от генерална промяна на системата на здравеопазването и знаеш как да бъде постигната, защото в същото време си доказан професионалист, който знае отлично къде е мястото му и чиято дума тежи. Да работиш 15 часа, шест дни в седмицата, виртуозно да ръководиш с опит и мениджърска експертиза една структура, внесла изцяло нов стандарт в страната ни, признат от лекарите в световен мащаб. А всяка своя свободна секунда да влагаш във възпитанието на дъщеря си, общуването и красотата в емоциите на момичето в тийнейджърска възраст с неговата майка. Всички тези качества притежава една от най-успешните жени в страната, постигнала позицията си с хъс, труд, с много вложени усилия и време. Нейното професионално верую е, че знанието и експертизата спасяват човешки животи.
Представяме ви д-р Лидия Стефанова. Тя е на 47 години и е едно от новите лица в листата на ГЕРБ-СДС за Бургас. Тя е магистър по Медицина от Медицински университет-Варна, с придобита специалност „Обща медицина" в същия университет. Понастоящем специализира "Кардиология" към Медицинския университет в Плевен. Притежава и втора магистратура "Здравен мениджмънт и управление на здравните грижи" от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Владее писмено и говоримо английски и руски език. От няколко години е административен директор първо на Специализирана Болница за Активно Лечение по Кардиология, а понастоящем – на високотехнологичната болница „Сърце и Мозък“ в Бургас. Част е от Български Кардиологичен институт, където има активно участие в научноизследователски проекти.
Работила е и като общопрактикуващ лекар, запозната е с проблемите на доболничната и болничната помощ, както и на цялата здравната система отвътре, тъй като за 23 години стаж е минала през всички нива в нея.
„Отблизо съм видяла тревогите и болките на медицинските специалисти и пациентите, затова знам от каква подкрепа имат нужда те“, започва разговорът ни с д-р Стефанова.
„Не съм партиен функционер, издигната съм от гражданската квота и съм далеч от мисълта, че безцелно и общо ще се занимавам с политика. Имам ясни представи за необходимите промени за правилна държавна регулация. Своите разбирания и дълбоки убеждения съм припознала в здравната платформа на ПП ГЕРБ и заедно с тях мисля, че можем да ги постигнем. Освен това установих, че лидерът Борисов има прогресивни идеи за подобряване на качеството и ефективността на българското здравеопазване, затова съм обнадеждена за бъдещето на здравната политика“, казва д-р Стефанова
Тя е категорична, че в нейния професионален път винаги е била водена от грижата към пациента и това я прави успешен мениджър и професионалист. „Не съм човек с политически стремежи, аз си имам длъжност и кариера, имам болница, която да администрирам и съм се реализирала в своята област. Нямам абсолютно никакви амбиции към изпълнителната власт“, добавя тя, подчертавайки дебело, че желанието й е да бъде в законодателната власт, защото отдавна е осъзнала необходимостта от актуализиране на здравната система. „Никакви политически амбиции нямам, за постове и признания. Голямата ми амбиция е да помагам и да развиваме още по-модерна медицина“, споделя д-р Стефанова
Нейното убеждение е, че народните избраници трябва да извършват обществената дейност така, че децата им да са горди с тях. „Така, както аз се надявам моята дъщеря да е горда с мен. Без стремеж за лично забогатяване, участие в картели и в лобистки групи, без подмолни цели. Когато действително се отдадеш в служба на пациента. Когато си готов да се разделиш с кариерата си, да загърбиш собствените си интереси в полза на пациента и родината. Понякога съм много патетична, но това е истината, аз наистина живея за това. Вдъхновявам в това не само лекарите, но и всички медицински професионалисти“, казва административният директор на болницата, за която не един или двама пациенти са изпълнени с благодарност и благоговение.
Но как се постига това – питаме ние, а д-р Стефанова дава кратък отговор, който е категорична, че иска да приложи и в национален мащаб.
„В целия демократичен свят здравният продукт е резултат на висококачествени медицински грижи и отношение към пациента. Това е много важно. Чудесно е, че сме привлекли високо квалифицирани кадри, но ако всички медицински професионалисти не са съпричастни с болките и страданията на пациентите, значи ние не правим достатъчно. В болницата, която ръководя, винаги търсим здравния продукт в завършения му вид, в цялата му всеобхватност, това прави ниво на здравеопазването и дава смисъл на словосъчетанието „стандарти в здравеопазването“.
В болницата, която управлявам, виждам реализирани и всички мои идеи и желания, които искам да се претворят в националното здравеопазване в по-голям мащаб. Само за една година откакто се пренесохме в новата болница, въпреки заварената тежка патология, вече отбелязахме десетохилядната операция“ , казва д-р Лидия Стефанова.
Здравеопазването, което развива „Сърце и Мозък“, е с абсолютно ясната заявка, че надминава нивото в някои от развитите икономически страни като Великобритания, например, където се чака от 3 до 5 месеца за преглед само, а оттам нататък, ако бъде поставена диагнозата и е необходимо оперативно лечение, периодът на изчакване е от 6 до 9 месеца.
Постигнали сме не само широка достъпност, поддържаме и качество, което е доказано и с експертизата на световно признати лекари, които идват по покана на Българския Кардиологичен Институт, казва д-р Стефанова и припомня, че преди по-малко от месец тук беше уникалният гръден хирург проф. д-р Диего Ривас, малко преди него беше кардиохирург от световна величина – проф. д-р Тиери Карел от Швейцария, с който екипите в „Сърце и Мозък“ направиха няколко комплексни операции от най-високо ниво на компетентност.
Оценката на водещите световни специалисти е, че при нас се извършва медицинска дейност, за която биха ни завидели почти всички европейски държави, при това на цени, в пъти по-ниски от цяла Европа, което е богатство за българските пациенти - казва д-р Стефанова.
Затова тя е категорична, че е необходима корекция на модела, която започва с увеличаване на публичните средства в здравеопазването с цел намаляване на високите доплащания от пациентите.
Необходими са законови промени за актуализиране на цените на НЗОК за медицински дейности, въвеждане на иновативни здравни технологии и подпомагане на малките болници в отдалечени места за гарантиране достъпа на пациентите в случай на спешност.
Една от платформите, по които тя работи, е привличане на частни инвестиции и проекти – „инвестира се в хора, иновации, технологии и изграждане на нови болници“ – подчертава тя. „Защото моята висока професионална вяра е, че знанието спасява живот!“
„Частните болници са далеч по-адаптивни към нуждите от здравни грижи в конкретния регион, а медицината е непрекъснат процес на обучение и усвояване на нови знания. Неслучайно затова в болницата, която ръководя, има толкова млади специалисти, които привлякохме и взеха решение да се върнат в родината. С условията, които осигуряваме, върнахме в Бургас лекари от Израел, Германия, Австралия, които са работили и градили кариера извън родината. Те избраха Бургас и България, защото тук намериха добри условия на труд, добро заплащане и възможност за непрекъснато професионално развитие, за което е жаден всеки млад медик. По този начин се изгражда завършеният образ на професионалист“, категорична е д-р Стефанова.
И добавя, че частните болници в никакъв случай не са в конкурентни условия с държавните структури. Според нея, те могат единствено и само да надградят работата и да се повиши качеството на здравния продукт, към което всички се стремим.
Това е правилното разпределение на бюджетните ресурси, според мениджъра на болницата, която внесе световен стандарт в здравеопазването.
Д-р Лидия Стефанова има идея в „Сърце и Мозък“ да се развие и Център за спешно ендоваскуларно лечение на инсулти. „При исхемичните инсулти има важен терапевтичен период от няколко часа от началото на развитие на симптомите, в който може да се приложи тромболитична терапия и тогава последствията и смъртността да се сведат до минимум. От отдалечените населени места обаче хората идват много късно поради ред причини. След това тромболитичната терапия е неприложима и се преминава към старото консервативно лечение, при което смъртността не може да бъде намалена, нито да удължим продължителността на живота. В бъдеще възнамеряваме да въведем и интервенционални методи на лечение – като катетеризация и тромбектомия (механично отстраняване на тромбите в мозъчните артерии)“, казва д-р Стефанова.
„Намаляване времето на диагностичния процес става само, когато се сформира мултидисциплинарен екип.“ Дава друг пример със скорошен случай с млада жена на 47 години, която е лекувана амбулаторно за белодробно възпаление. Минават дни докато се дефинира диагнозата – дисекация на аортата, което е животозастрашаващо състояние, изискващо спешна операция. Тази жена е успешно оперирана, раздвижена, предстои й изписване. При тясна комуникация между болнични и доболнични лекари, навременно поставяне на диагнози - би спасило хиляди животи.
Д-р Лидия Стефанова е зодия Стрелец и това обяснява този огън, с който гори в своята работа. Малкото свободно време, с което разполага, признава, че посвещава на дъщеря си, която е на 12 години. Двете обичат конната езда, разходките край морето и планината, киното, театъра и споделените моменти, но д-р Стефанова казва още, че предпочита в тези часове да води разговори с детето си и да й дава майчината си любов и грижа.
Лидия Стефанова е ценител на изкуството и спорта, от това получава удовлетворение, но е категорична, че то не може да се сравни с усещането да помагаш на хората.
„Това е несъизмеримо. Удовлетворението от стотиците изпратени от болницата здрави хора не може да се сравни с никакви удоволствия от живота, които се поднасят на свободните хора. Това е моята привилегия, която аз сама съм избрала“, казва д-р Стефанова в края на нашия разговор.
За да подкрепите д-р Лидия Стефанова, гласувайте с преференция 107 в листата на ГЕРБ-СДС под номер 2.