Административен хаос с новите паравани за гласуване стимулира контролирания вот
Промените в изборните правила породиха нов проблем – как да изглеждат параваните в изборните секции. С връщането на хартиената бюлетина бе прието да не се гласува в „тъмни стаички“, а зад паравани. Как ще изглеждат те обаче никой не поема отговорност да каже.
През последните седмици областни управители, общински кметове и районни избирателни комисии заляха с писма първо ЦИК, а след това и Министерски съвет с въпроси по казуса.
Централната избирателна комисия отказа да поеме отговорност. Тя прехвърли топката към правителството. Според изборния орган изпълнителната власт отговаря за това как ще изглеждат параваните. Не така мисли обаче служебният премиер Гълъб Донев. Той коментира темата в откритата за медиите част в началото на днешното заседание на Министерския съвет (МС).
Параметрите на параваните са важни от гледна точка на някои от методите на контролирания вот. Един от тях е свързан с т. нар. индианска нишка, при която на избирател се дава предварително попълнена бюлетина от купувачите (контрольорите) на гласове. Друг касае снимането на вота като доказателство, че си гласувал за когото трябва.
Любопитно е, че премиерът Гълъб Донев днес коментира с известна ирония темата в МС. Той обяви: "Уважаеми колеги, през последните дни всички с интерес следим една оживена дискусия около едно от нововъведенията в Изборния кодекс - параваните за гласуване. Добре известно е, че извън Изборния кодекс параванът е подвижна преграда и обикновено прикрива действията ти, когато застанеш зад него. В Изборния кодекс параванът замени кабината за гласуване - по-популярна като тъмна стая. Предназначението му е същото - да осигури тайната на вота."
Кабините за гласуване обаче прикриваха както вота, така и някои незаконни практики. Това премиерът Донев днес не коментира изобщо. С параваните за гласуване може да се осигури както тайната на вота, така и затрудняване на контрола върху него.
Служебният министър-председател днес каза още: "Добре известно е също, че предшественикът на паравана - така наречената тъмна стаичка, никога не е предизвиквала смут и колебания при тълкуването й. Тъмната стаичка, въпреки че нито е стаичка, нито е тъмна, никога не е обърквала ЦИК, РИК, СИК, ОИК при естественото тълкуване на единственото й предназначение - избирателят да направи своя избор в пространство, защитено от чужди очи. Параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата стоят по същия начин. Тъй като е необяснимо за мен и колегите от Министерския съвет аргументите на секретари на районни избирателни комисии, които се обръщат към мен за указания по този сложен в кавички въпрос, ще заявя ясно: Министерският съвет няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които трябва да гласуват гражданите. Стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините. В този смисъл и в този конкретен случай разбираме отказа на Централната избирателна комисия да упражни ролята си на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес. При организацията на парламентарните избори на 2 октомври миналата година координацията и сътрудничеството между Министерския съвет и Централната избирателна комисия бяха на високо ниво. Разчитаме да бъде запазено постигнатото добро взаимодействие."
Ето видео с изявлението на премиера Гълъб Донев днес: