400 лодки в Поморие стават паметници, попчетата и сафридът ще са мираж заради скандална заповед
Над 400 рибарски лодки, регистрирани в община Поморие, ще се превърнат в паметници заради скандална министерска заповед, която обрича поминъка на собствениците им на замиране, съобщава Нова телевизия.
Представители на гилдията се събраха на протест на пристанището в Поморие, за което Флагман.БГ писа.
Те настояват да бъде отменена заповедта на Министерството на земеделието от февруари 2022 година. Документът забранява улова с мрежи до два километра от брега на морето.
Кметът на Поморие Иван Алексиев застана зад своите в искането им за свободен риболов
Ако не бъде отменена заповедта, вкусните попчета няма да влязат в мрежите, а ще останат в спомените ни, коментира водещият на рубриката „Пълен абсурд“ в „Здравей, България“ по Нова телевизия Румен Бахов.
Рибари с дълъг стаж в морето твърдят, че виждат края на поминъка си, ако забраната за улов на по-малко от километър от брега се спазва стриктно.
„Искат да ликвидират дребния риболов и да останат само големите кораби да работят. Влизам в морето от 60 години. Такива забрани не е имало. Идва сафридено време. Мрежата се хвърля от 1 до три метра. Как да хванем сафрид пролетта? Трябва да си приберем инвентара и да си стоим вкъщи“, заяви рибарят Иван Милев.
Рибарите са притеснени, че с малките си лодки няма да влязат навътре в морето, а предстоящият пролетен риболов ще се окаже невъзможен.
„Самата заповед представлява 19 страници със забрани. Ограничават се възможностите за стопански риболов с малки риболовни съдове. Те имат възможност и разрешение до две мили, т.е. местообитанието на рибите край брега са тотално зачеркнати и поминъкът е погубен. Малките риболовни съдове представляват 80% от риболовните съдове в България. Само на територията на общината има регистрирани над 400 рибарски лодки“, обясни председателят на Рибарско сдружение – Поморие Валентин Проданов.
„Забраната означава, че хората с лодки от 6 до 10 метра няма как да влязат в морето след забранената зона. Там водите са много дълбоки, има опасни течения и най-вече няма риба, обясняват рибарите“, уточни Румен Бахов.
„Ние ловим риба край брега. Искат да ни избутат някъде, където не може да отидем. Пролетният риболов е на 1 метър дълбочина, а искат да ни изгонят на 17 метра и там да ловим попчета. Как да стане това? Със сафрида е по същия начин“, каза пък рибарят Илиян Николов.
„Идват от ИАРА, събират ни мрежите и нищо не може да направим. Не ни ги връщат повече“, добавя негов колега.
„Ще направим лодките паметници. Не стават за друго. Защо са ни тези лицензи?“, питат поморийските рибари.
Ако искаме да запазим природата трябват мерки и промяна на съзнанието на хората!
Тук един юнак,говори за касов апарат и данъци...Бре умнико,бре тъпанарино, ти чувал ли си, а е сигурно, че не си виждал, корабен дневник на маломерен кораб/лодка/
Знаеш ли какво е четвъртата страница от всеки риболовен ден?
Е, прочети, виж,заинтересувай се умнико и ще разбереш каква чутовна глупост си написал . Интернет разбирачи.
Хабер нямаш от популацията на морските риби,хабер.
За да има намаление на популаuuте на някои риби ,най са виновни траулерите ,най вече с дънните тралове ,до колкото знам те са забранени навсякъде освен у нас .
Тоновете малокалибрени рибки които вадят при повечето воли е ужасяващ!
Някой хора си обичаме цаца, а цаца без мрежа на плитко не може да се хване!!! Попчето е дънна рибка и нея не можеш да я уловиш на 2 км, където дълбочината е 17 метра.
А вие гласувате за тях ???
Колегите от Ченгенето ??