Пригожин изчисли, че му трябват 1 млрд. долара за въоръжаване на Вагнер месечно
Основателят на наемническата армия "Вагнер" Евгений Пригожин публикува още един видеоклип от Бахмут, в който разказва колко може да струва едномесечната офанзива на неговата групировка в този град.
Запитан дали сам би могъл да купи необходимите боеприпаси за наемниците си, от липсата на които се жалват от края на декември, Готвача на Путин обяви, че хората му се нуждаят от "приблизително 10 000 тона на месец", пише Оффнюз.
"Килограм боеприпаси струва 50 долара, 10 000 тона струват 500 млн. долара. Ако прибавим и високоточните, танковете, картечниците, ракетите и всякакви други неща, ще получим още 500 млн. Общо взето, един милиард", споделя Пригожин аритметичните си изчисления. - Ако един бизнесмен има милиард, за да си купи боеприпаси, а държавата - която има газ - не му ги дава, значи това не е бизнес. Тъй като аз нямам политически амбиции, дайте ми боеприпасите".
Пригожин е записал още едно видео от покрива на девететажна сграда на улица "Щедра" в източната част на Бахмут. Зад него се вижда евангелската църква на улица "Горки", а река Бахмутка тече на около 700 метра от мястото на записа.
Вчера стана ясно, че военното ръководство в Русия е отрязало създателя на ЧВК „Вагнер“ от специалните телефонни връзки (наричани популярно червен телефон или петолъчка), за да не хленчи постоянно за боеприпаси. Новината съобщи самият Евгений Викторович в аудио изявление в канала на пресслужбата на своята кетърингова компания, заради която го наричат Готвача на Путин.
По-рано Пригожин многократно обвиняваше руското военно ръководство, че не е предоставило на частите му наличните в складовете боеприпаси. През февруари "Готвача на Путин" показа снимка на загубите на руските наемници, които се предполага, че са загинали на 21 февруари, защото ръководството на редовната армия не им е дало боеприпаси.
В ежедневната си информация за хода на руско-украинската война разузнаването на британското министерство на отбраната съобщи днес, че през последните четири дни руските наемници са успели да установят контрол над по-голямата част от източната част на Бахмут, докато украинските въоръжени сили твърдо държат западната част на града, разделен от реката.
Според британския военен анализатор Филип Инграхам руските жертви при щурма на Бахмут може да достигнат 30 000 души.
Каквато държавата Мухосранск, такава и армията и всичко друго!