Членовете на СИК да внимават с протоколите – 10 „спестени” минути, могат да се превърнат в 10-часово забавяне
Адв. Михаил Хаджиянев е адвокат, председател на РИК-Бургас. Той е един от най-големите изборни експерти в България. Днес разговаряме с него за предстоящите на 2 април избори, защото те ще са по-различни от предходните по отношение основно на преброяването и попълването на протоколите.
- Г-н Хаджиянев, изборите предстоят след по-малко от месец. Те ще бъдат по-различни от предните и до известна степен по-трудни за РИК, затова ли сте с тениска с надпис "РИК-Бургас Избори 2021"
- Ще бъде по-трудно със сигурност и да, тениската съм сложил символично, защото сегашните избори ще са на практика същите като тези през април 2021 г. Но въпреки това РИК-Бургас е готова да поеме това предизвикателство и предстои да стартираме масивна обучителна кампания, която ще се проведе в рамките на няколко дни. Позволихме си да разпечатаме протоколите за целите на обучението, за да могат членовете на СИК да се запознаят от сега. В този смисъл вратите на РИК-Бургас ще са отворени от 9 до 17 ч. и каним всеки, който има желание, да дойде тук и да попълни протокола от сега.
- Имаше ли проблеми при съставянето на секционни комисии във 2-ри МИР-Бургас този път?
- Този път нямаше никакви проблеми. Към настоящия момент са назначени всички. Но както знаете, по стар лош обичай промени се случват в последния момент. Опитваме се да избегнем това, разговаряме със щабовете и ги молим да не правят резки смени. Целим организацията да е такава, че да има обучения преди изборите заради естеството на вота този път – машинен и с хартиен бюлетин. Ако изведнъж ние обучим всички хора и някой реши да ги смени, ще стане неприятно.
- Все пак възнагражданията за членове на СИК са повишени.
- Да, това би трябвало да мотивира още повече.
- На този етап има ли жалби?
- Нямаме, всичко е спокойно, всичко е в рамките на Закона.
- Гласуването сега е „хибридно” – какъв ще е процесът и ще има ли разлика?
- Ще го кажа така – за избирателите разлика няма да има, а напротив. Те ще имат дори допълнително улеснение. Тези от тях, които по някакъв начин досега не са гласували с машини от притеснение или друга причина, сега ще могат да гласуват с хартия. От страна на обработката на протоколите обаче нещата са коренно различни. Ще трябва да се броят отделно в отделна урна хартиени бюлетини. След това да се броят машинните бюлетини от друга урна. Данните после да се нанесат отделно на протокола и най-накрая да се сумират. Точно в последната стъпка се наблюдават най-много грешки.
- Протоколите различни ли са в сравнение с преди?
- Те са подробно написани. Убеден съм, че ако членовете на Секционни комисии отделят 15 минути от времето си да дойдат при нас в РИК – отворени сме всеки ден от 9 до 17 ч. – ще могат лесно да разберат къде може да се допусне грешка. Очаква се съвсем скоро от ЦИК да публикуват и т.нар. „електронен протокол”, с който веднага може да се провери кой къде е сбъркал при нанасянето на данни. Това обаче ще може да се използва само от тези преброители, които имат таблет на място. Протоколите не са трудни, но има едно настроение в изборния ден „Хайде по-бързо да си отиваме”. Тези фактори влияят на процеса негативно. В крайна сметка един лош протокол може да обърне целия изборен ден.
- Какъв е вашият съвет към членовете на Секционни комисии?
- Да внимават при попълването на данните. Спестените 5-10 минути рязко могат да се превърнат в причина за забавяне от порядъка на 2-3, 4 или дори 10 часа. Имали сме такива случаи.
- Разбираме, че този път в изборния ден ще бъдат ангажирани учители.
- Точно така, имаме данни от щабовете в неофициална връзка, от която става ясно, че много учители са заявили желание този път да участват в процеса. Продължавам да твърдя, че това е може би едно от най-добрите наши предложения, което ще се случи пилотно за страната. Учителите са хора, които са интелигентни, имат богати познания, могат да работят в колектив с хора, имат умения да работят с текстови и цифрови данни и най-вече – тяхното присъствие дава допълнително доверие в изборния процес. Преподавателите се ползват с доверие априори – всяка сутрин ние оставяме нашите деца на техен надзор. Надявам се това доверие да се пренесе и в изборния процес.
- Колко машини има осигурени за 2-ри МИР-Бургас?
- Първо е важно да кажем, че няма да има нито една секция с две машини в Бургаска област. За 2-ри МИР са осигурени 592 машини. Нещо също важно – отново ще имаме корабна секция на нашия любим кораб „Дружба”. До довечера ще създадем екип, който да го обслужи.
- Има ли вече яснота за видеозаснемането – кой ще го извършва, как ще се извършва, каква ще е целта? Времето напредва.
- Не. Все още няма никаква яснота по нито един от тези въпроси. Надявам се в следващите дни до изборите да има отговори. В контакт сме със СИЕЛА – ще има 17 лъча, които ще обслужват доставките на машините. Наистина това са второстепенни неща на този етап, защото трябва да се подготвим отсега за изборния ден. А най-трудното там ще е съставянето на протколите и броенето. Очакваме да има забавяния.
- Кое е най-радикалното забавяне, най-фрапиращата грешка, на която сте ставали свидетел?
- Имали сме случаи от даден СИК да пристигнат при нас с напълно непопълнен протокол. Защо? Никой не знае. Друг по-фрапиращ случай – на последните избори. Пристига председателят, казвам му: „Здравейте, дайте, моля двете флашки от машината”. Какви флашки? И флашките наистина ги няма. А през това време машините са качени на един ТИР и пътуват към София. Звъним, ТИР-ът спира, разтоварват го, намират машината – флашките вътре.
Добави Коментар