Държавата намери средства в Плана за възстановяване за двата нови училищни корпуса в Бургас
Бургаската елитна професионална математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков” и училището в кв. Сарафово ще се сдобият с нови корпуси. Това се случва най-после, след месеци и дори години борба от страна на Общината, които настояваха, че такава инициатива е належаща заради големия брой ученици.
Средствата са в размер на по 6.6 млн. лв. за всяко от двете училища и се отпускат по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектите за двете пристройки бяха изготвени и готови още в края на миналата година, но правителството на „Промяната” и служебните кабинети сякаш умишлено бавеха одобрението им и така те останаха да „висят във въздуха”, въпреки нуждата от тях. И независимо от постоянните опити на кмета Димитър Николов да задейства държавната машина, забавянето продължи с месеци, за които досега сградите можеха да са поне наполовина построени.
„Проектите са изготвени, очакваме средства за самото изграждане и оборудване на сградите. Общината има готовност да продължи да съфинансира и строителните дейности, както го е правила винаги. Междувременно работим по проектирането на още нови училищни сгради”, казаха за Флагман.БГ от Община Бургас.
Сегашната процедура предвижда проектите да бъдат изпратени с краен срок до 29 май.
Активността на Общината, която предварително бе готова както с архитектурните планове, така и дори с визуализациите обаче прави така, че Бургас вероятно ще бъде първият град, който ще бъде одобрен и дейностите ще могат да започнат.
Професионалната природоматематическа гимназия „Акад. Никола Обрешков” ще се сдобие с изцяло нова сграда, която да позволи учебният процес да се провежда в едносменен режим. В нея се обучават общо над 100 деца и младежи – от 5-и до 12-и клас. В сградата обаче се провеждат и занятията на Гимназията по романски езици и физическото пространство просто вече е малко.
Сградата на ОУ „Христо Ботев” в кв. Сарафово пък отдавна има същия проблем. От години тя е повече от тясна за учениците си, особено предвид сериозното разрастване на квартала в последното десетилетие. Броят на паралелките вече е набъбнал до 12 в сравнение с 8-те от миналото десетилети, което е ръст с 50% в броя на учениците – в сграда, която едва може да поеме 6 паралелки.
1.ПРОФИЛИРАНА, а не професионална природоматематическа гимназия
2.Обучават се на 1000, а не над 100 деца.
МНОГО СТЕ ЗЛЕ!
Добре ама Бургас е с отрицателен прираст. При това положение ще участваме ли?
Или то затова през последните години се прибавяха села и паланки, за да има уж някакъв измислен прираст?