Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

КЗП: Цените на стоките ще се понижат най-късно след 6 месеца

Ключови думи: кзп, цени, стоки, храна, магазин, спекула,

В следващите от 3 до 6 месеца се очаква мерките на държавата срещу спекулата да дадат конкретни резултати и да доведат до понижение на цените при стоките, чийто ценообразуване е резултат от нелоялна търговска пактика. Това обяви в "Денят започва" председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев.

"Все пак след констатирането на такива нарушения, има административни срокове, които трябва да изтекат преди издаването на конретната запвед за забрана на нелоялни търговски практики. Трябва време за прецизна обработка на цялата документация, все пак актовете на КЗП подлежат на съдебен контрол", обасни Алипиев.

Различни случаи на подвеждаща информация от страна на търговците са сред най-често срещаните нелоялни търговски практики - привличане на потребителите с промоционални стоки, които търговецът не поддържа в обичайната наличност, неверни обяви тип "3 на цената на 2", търговски послания тип "само днес на тази цена".

"Привличайки потребителя с подобно търговско послание с невярна информация, потребителят взима своето решение и се съгласява да купува на цена, по-скъпа от тази в други търговски обекти. Другите търговски обекти виждат това и също вдигат цената и така пазара се изкривява", посочи Стоил Алипиев.

За последните месеци Комисията за защита на потребителите откри 452 нарушения при 471 проверки на ценообразуването при храните в търговската мрежа. 200 от нарушенията са свързани с нелоялни търговски практики. Установени бяха и случаи на надценки от над 90%.

Проверките са извършени в различни краища на страната предимно в големите търговски вериги. Санкциите стигат до 50 000 лв.

5
Коментара по темата
5.
до 4
06.03.2023 15:06:37
А от какво е направен и какъв е вкусът на този кашкавал по 13-14 лв., ако става дума за килограм, а не за 400-500 грама? И до мен има плод-зеленчук който сортира в 3-4 категории и има плодове и зеленчуци и за стотинки, но дори и свинете може да ги откажат.

Или да задам по-логичния въпрос... Коя от двете бургаски вериги притежавате, но сте сложила още 1-2 за парлама в рекламата?
4.
Лили
06.03.2023 13:30:14
Честно казано, усеща се някакво намаление в цените в последните седмици.
Олиото падна с около 30-40% и вече може да се намери за 2,80-2,90 лв.
Захарта също падна чувствително и вече я има дори по 1,99 лв.
Хляба обичайната му цена вече е около лев, даже в Тмаркета си е постоянно за 0,90 лв. за 700 гр.
Брашното отдавна може да се намери под левче.
Сиренето падна под 10 лв, а кашкавал навсякъде може да се намери около 13-14 лв.
Така че цените на основните храни падат, дали под въздействие на държавата или под естествено движение на пазара, това е друг въпрос.
Е, ако ходите да пазарувате някакви боклуци в Лидъл, там вече цените може да ви се струват високи. Аз говоря за нормални магазини като Т-маркет, Болеро и Анет.
3.
КЗП май са за закриване. Нищо не вършат
06.03.2023 13:19:10
КЗП има друга роля, а не да разсъждават като дядовците пред блока за всякакви теми. Ако си гледаха работата по-добре можеше да не сме на това положение.
2.
anonymous
06.03.2023 13:06:34
цените на стоките вървят само нагоре. нищо няма да се намали...
1.
Мерси
06.03.2023 13:05:37
Не ви вярвам.
  Добави Коментар
Тръмп се похвали, че е принудил Макрон да увеличи цените на лекарствата Тръмп неведнъж е искал цените на медикаментите да се увеличат в Европа, за да могат, според него, те да намалеят за американците В любимия на българите Одрин спряха да приемат левове Заради въвеждането у нас на еврото
Москва: България е плацдарм на НАТО за война с Русия Това води до съответни рискове за онези, които предоставят територията си за военни приготовления, заяви Юрий Пилипсон, директор на Втори европейски департамент на Министерството на външните работи на Русия Пазарът на имоти е в капан, а бабите не си дават жилищата Очаква се да се появят нови имоти на пазара, които да балансират и да спрат опитите за надуване и спекулиране с цените, прогнозира брокер
Важно! Дежурен детски кабинет ще работи в медицинския център на УМБАЛ-Бургас по празниците Кабинетът ще бъде отворен от 8:00 до 19:00 ч., само през празничните дни, без нощни дежурства Обрат! ВиК операторите нямало да вдигат цената на водата, заради еврото Целта е осигуряване на необходимия преходен период за по-плавно адаптиране след приемането на еврото за официална валута
Днес е ден за смирение, подготвяме се за Светата вечер, не правете това, за да не си навлечете беди В народните традиции денят е свързан с грижа за дома и семейството Леля Стефка ми даде тази рецепта за пълнена пита "Хайдушки калпак", страхотна е Ястие, което комбинира пухкаво тесто с богата и ароматна плънка
Рекордна сума: НСО дариха 26 000 лв. на "Българската Коледа" Сумата е с 9000 лв. повече спрямо предходното издание на инициативата Мъка за феновете на бърбъна, Jim Beam спира производството Гигантът в производството на бърбън предприема пауза за подобрения, следвайки спад в консумацията и износа на алкохол в САЩ
311 000 винетки изтичат след дни, вижте цените в евро На www.bgtoll.bg и на мобилното приложение шофьорите могат да проверят валидността на е-винетката Колекционери проявяват голям интерес към българския лев Националната ни валута ще стане колекционерско бижу