На общините е нужна децентрализация, но няма държавник, който е готов да я извърши
Кметът на Карнобат Георги Димитров е член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Разговаряме с него след последното заседание на Сдружението, на което присъства и служебният премиер Гълъб Донев.
Кметовете повдихнаха редица важни питания – от увеличаване на държавното съфинансиране по европейски проекти до подготовката ни за влизане в Еврозоната, дигитализацията и голямата болка на Общините – децентрализацията, за която са лъгани от всяко едно правителство в последните 15-20 години.
- Г-н Димитров, какви въпроси поставихте на служебния премиер Гълъб Донев на заседанието на НСОРБ?
- Радвам се, че се получи един открит и изключително откровен разговор. Служебният премиер беше честен с нас. За съжаление не чухме нищо добро, което да ни зарадва и се оказва, че преди юни-юли няма да може да работим пълноценно. Липсата на републикански бюджет ни връзва ръцете. Дори такъв да бъде внесен от служебното правителство, кметовете не сме големи оптимисти, защото в този бюджет няма да има ясни политики, а оттам и ние няма да може да развием нашите идеи.
Знаете, че общинските бюджети се изготвят след републиканския, защото в тях има различен вид субсидии (изравнителни или за държавно делегирани дейности, б.а.). Свързани са като скачени съдове, но в момента основният съд, който трябва да произведе политика го няма. Надявам се след 2 април да се сглоби правителство, да има работещ парламент и да приеме бюджет, защото така спъва и нас кметовете. В момента работим по преходни обекти и такива, които се нуждаят от авариен и текущ ремонт. Истината е, че липсата на държавен бюджет създава чувство на безвремие.
- Даде ли ви министър-председателя „зелена светлина“ за актуализация на държавното съфинансиране по европейските програми и ще започнете ли изобщо работа по тях?
- И в момента вече работим за подготовката на проекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Те имат много допирни точки с европейските програми, но и някои по-различни правила. За разлика от европейските програми тук няма управление на проекта, размива се отговорността.
Радостното е, че някои от европейските програми работят, а други скоро ще отворят. Една от тях, например, е „Човешки ресурси“. Тя работи и слава Богу, защото е насочена към социално най-уязвимите. В момента се подготвяме и за „Региони в растеж“ и „Наука и образование“.
- Не смятате ли, че е време вече категорично да поискате децентрализация, за да не сте зависими от турбулентните ситуации в държавата? Все пак Общините се доказахте като най-устойчивите по време на криза.
- Не сме спирали да го искаме. Това е една от основните ни задачи за 2023 година. Имаме виждане какво трябва да представлява децентрализацията, но за съжаление никой не иска да я извърши. Всяко правителство, което идва обещава, че ще го направи, но впоследствие забравя. А ние, кметовете искаме няколко елементарни неща. Едно от тях, например е споделен данък върху доходите на физическите лица - 20 % от този налог да остава за общините. Това ще даде възможност на общинските ръководства да стимулират инвеститора за създаване на качествени работни места. Ще се увеличат заплатите, а и с това приходите на общината и ще се подобряват градовете много по-бързо и ефективно.
- Но ще трябва да извоювате тези пари да не са целеви, а да ви се даде повече свобода…
- Действително това е един от ключовите моменти, защото сега 60 % от парите, които влизат в общините са целеви – за държавно делегирани дейности или капиталови разходи със строга насоченост. Същото се касае и за собствените средства. Целеви са таксата за битови отпадъци, както и парите, които получаваме от данъците за превозни средства. Искаме малко повече свобода. За нас думата „свобода“ и „децентрализация“ е с еднаква стойност.
- Кои мерки ще бъдат приоритет за Вас?
- Децентрализацията е комплекс от мерки, които не могат да бъдат решавани парче по парче. Ако едно се промени, а друго – не, просто няма да имаме децентрализация. Досега е правено точно това. Даже имаме цял екип в МРРБ, но напредъкът е много малък.
- Но вие, кметовете, няма ли да загубите битката, след като го искате пълна децентрализация? Ясно е, че никой не е подготвен за кардинални реформи.
- Децентрализация е реформа, а една реформа не може да се прави на парче. Статуквото винаги е искало да удържа реформите, защото това променя спокойствието на някои хора. А и по-лесно е да управляваш централизирано. За съжаление в действията на последните няколко правителства забелязвам, че не само, че никой не е готов за децентрализация, а правят точно обратното. Давам ви бърз пример - въведоха единно информационно обслужване и работа с единни програмни продукти, които може и да са добри, но не си дават сметка колко затруднения ни създават, защото този софтуер се поддържа от 5 или 10 човека в цялата страна. Така, когато в Карнобат се получи един срив, няма кой да го оправи своевременно, а гражданите с право негодуват, защото за тях виновни са служителите на Общината и кмета.