Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На общините е нужна децентрализация, но няма държавник, който е готов да я извърши

Децентрализацията ще промени кардинално живота в общините, каза Георги Димитров, член на УС на НСОРБ
Ключови думи: Георги Димитров, новини, Флагман, Карнобат, децентрализация, кметове, Национално сдружение на общините в Република България

Кметът на Карнобат Георги Димитров е член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Разговаряме с него след последното заседание на Сдружението, на което присъства и служебният премиер Гълъб Донев.

Кметовете повдихнаха редица важни питания – от увеличаване на държавното съфинансиране по европейски проекти до подготовката ни за влизане в Еврозоната, дигитализацията и голямата болка на Общините – децентрализацията, за която са лъгани от всяко едно правителство в последните 15-20 години.

- Г-н Димитров, какви въпроси поставихте на служебния премиер Гълъб Донев на заседанието на НСОРБ?

- Радвам се, че се получи един открит и изключително откровен разговор. Служебният премиер беше честен с нас. За съжаление не чухме нищо добро, което да ни зарадва и се оказва, че преди юни-юли няма да може да работим пълноценно. Липсата на републикански бюджет ни връзва ръцете. Дори такъв да бъде внесен от служебното правителство, кметовете не сме големи оптимисти, защото в този бюджет няма да има ясни политики, а оттам и ние няма да може да развием нашите идеи.

Знаете, че общинските бюджети се изготвят след републиканския, защото в тях има различен вид субсидии (изравнителни или за държавно делегирани дейности, б.а.). Свързани са като скачени съдове, но в момента основният съд, който трябва да произведе политика го няма. Надявам се след 2 април да се сглоби правителство, да има работещ парламент и да приеме бюджет, защото така спъва и нас кметовете. В момента работим по преходни обекти и такива, които се нуждаят от авариен и текущ ремонт. Истината е, че липсата на държавен бюджет създава чувство на безвремие.

- Даде ли ви министър-председателя „зелена светлина“ за актуализация на държавното съфинансиране по европейските програми и ще започнете ли изобщо работа по тях?

- И в момента вече работим за подготовката на проекти по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Те имат много допирни точки с европейските програми, но и някои по-различни правила. За разлика от европейските програми тук няма управление на проекта, размива се отговорността.

Радостното е, че някои от европейските програми работят, а други скоро ще отворят. Една от тях, например, е „Човешки ресурси“. Тя работи и слава Богу, защото е насочена към социално най-уязвимите. В момента се подготвяме и за „Региони в растеж“ и „Наука и образование“.

- Не смятате ли, че е време вече категорично да поискате децентрализация, за да не сте зависими от турбулентните ситуации в държавата? Все пак Общините се доказахте като най-устойчивите по време на криза.

- Не сме спирали да го искаме. Това е една от основните ни задачи за 2023 година. Имаме виждане какво трябва да представлява децентрализацията, но за съжаление никой не иска да я извърши. Всяко правителство, което идва обещава, че ще го направи, но впоследствие забравя. А ние, кметовете искаме няколко елементарни неща. Едно от тях, например е споделен данък върху доходите на физическите лица -  20 % от този налог да остава за общините. Това ще даде възможност на общинските ръководства да стимулират инвеститора за създаване на качествени работни места. Ще се увеличат заплатите, а и с това приходите на общината и ще се подобряват градовете много по-бързо и ефективно.

- Но ще трябва да извоювате тези пари да не са целеви, а да ви се даде повече свобода…

- Действително това е един от ключовите моменти, защото сега 60 % от парите, които влизат в общините са целеви – за държавно делегирани дейности или капиталови разходи със строга насоченост. Същото се касае и за собствените средства. Целеви са таксата за битови отпадъци, както и парите, които получаваме от данъците за превозни средства. Искаме малко повече свобода. За нас думата „свобода“ и „децентрализация“ е с еднаква стойност.

- Кои мерки ще бъдат приоритет за Вас?

- Децентрализацията е комплекс от мерки, които не могат да бъдат решавани парче по парче. Ако едно се промени, а друго – не, просто няма да имаме децентрализация. Досега е правено точно това.  Даже имаме цял екип в МРРБ, но напредъкът е много малък.

- Но вие, кметовете, няма ли да загубите битката, след като го искате пълна децентрализация? Ясно е, че никой не е подготвен за кардинални реформи.

- Децентрализация е реформа, а една реформа не може да се прави на парче. Статуквото винаги е искало да удържа реформите, защото това променя спокойствието на някои хора. А и по-лесно е да управляваш централизирано. За съжаление в действията на последните няколко правителства забелязвам, че не само, че никой не е готов за децентрализация, а правят точно обратното. Давам ви бърз пример - въведоха единно информационно обслужване и работа с единни програмни продукти, които може и да са добри, но не си дават сметка колко затруднения ни създават, защото този софтуер се поддържа от 5 или 10 човека в цялата страна. Така, когато в Карнобат се получи един срив, няма кой да го оправи своевременно, а гражданите с право негодуват, защото за тях виновни са служителите на Общината и кмета.

„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е... Нежна подкрепа за водещия на Игрите, бил незаменим за тях Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева За последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на българския пазар нараства с малко над 5 млрд. лева.
Свалих близо 10 кг за две седмици с елда диета Диетата с елда е одобрена от повечето диетолози, тъй като не само ви позволява да отслабнете бързо Извратеняк онанира пред училище, пълно с деца