Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Къщи от контейнери: Имат ли бъдеще в България?

Ключови думи: къщи от контейнери, българия

За качеството и контрола на строителния процес както в България, така и в Турция, се заговори още в първия ден след опустошителните земетресения в южната ни съседка. Безспорно трябва да се направи ревизия на качеството на строителството, както и да се наблегне на неговия контрол. Но било ли е възможно при земетресение от такъв мащаб да се избегнат последствия? Това, за съжаление, е въпрос, на който едва ли ще намерим някога отговор.

Но можем да помислим в друга посока. Възможно ли е къщите от океански контейнери да са едно от най-добрите решения за строителство в силно сеизмични зони? Това ли е бъдещето в развитието на сектора? Както и какви големи проекти от този тип се развиват в България? На тези въпроси Economic.bg потърси отговор от специалисти.
Предимствата на къща от контейнер

Сред най-големите предимства на къщите от контейнери, според Звезделин Минчев, съосновател на Hybrid Homes, компания, която се занимава със строителство от морски контейнери, е именно липсата на вредно въздействие върху земята. „Ако за една стандартна къща се изисква копаене в земята и изливане на бетон, то при закрепването на тези къщи се използват земни анкери. Това ни позволява да ги позиционираме на всякакви терени и ако един ден се премахне къщата, няма да има отпечатък върху земята, което е много важно, когато говорим за екология“, казва той.

Звезделин твърди още, че контейнерите не се разрушават от земетресения при никакви условия.

На това мнение е и инж. Марин Гергов, който е инженер-конструктор, проектант и консултант, както и председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП). Той е съгласен с твърдението на Минчев, но при условия, че контейнерите са поставени само на един ред.

По същината си са автоматично сеизмично осигурени, ако са само един ред контейнери. Не един върху друг.“

По думите на инж. Гергов, за да се направи един такъв контейнер използваем, се извършват подобрения, които компрометират здравината му. Но въпреки това, ако контейнерите се използват на един ред, тоест самостоятелно за еднофамилни къщи, те са „сеизмично осигурени“. Ако обаче се правят големи/високи сгради от тях, тогава е необходимо допълнително укрепване. „В самите контейнеровози контейнерите се редят до седем реда височина, но тогава те попадат в специални релси, които ги държат, за да не се люшкат настрани. При изграждането на такива сгради би трябвало да има някаква допълнителна конструкция“, уточнява инж. Гергов.

Освен предимството при земетресение, океанските контейнери издържат и на пожар“, казва Звезделин Минчев. "Контейнерите се изработват от специална стомана, която не ръждясва в дълбочина. Отвътре са обработени с противопожарна боя, така че когато няма въздух вътре, дори и да възникне пожар, той се потушава, защото няма откъде да засмуква кислород.“

Сред останалите предимства на този тип сгради са бързината на строителство, както и цената, която според Минчев е доста по-изгодна от това да си закупиш/построиш традиционна къща.

Какви са проблемите?

Въпреки многото предимства на домовете от контейнери те си имат и своите недостатъци. Според инж. Огнян Атанасов, който е топлотехник и зам.-председател на КИИП, най-голям проблем е влагата. Тя се образува в сърцевината на конструкцията, която най-често е от полиуретан и каменна вата. А тъй като панелът е метален лист, образувалата се влага няма как да излезе през него.

Ако е за сезонно ползване, е добър вариант, но за целогодишно – не мисля“, казва инж. Атанасов.

По думите му в общия случай, от техническа гледна точка, контейнерите са с по-добри характеристики, но всичко е строго индивидуално, защото на визия са чудесни, но когато се вгледаш детайлно, има много въпроси за задаване.

Това е добър начин за строителство, но не мисля, че е бъдещето“, казва инж. Гергов.

Той все пак е на мнение, че използването на океански контейнери е добър вариант за екологично строителство и начин да бъде продължен животът на тези конструкции преди да бъдат рециклирани. Подходящи са и като временна мярка след природни бедствия, защото са устойчиви на почти всички катаклизми.

Сгради от контейнери в България

В София вече има няколко завършени проекта на сгради от океански контейнери. Един от които е изграденият жилищен блок в „Красна поляна“, в който вече се настаниха хора от т.нар. Виетнамски общежития. Hybrid Homes има изградено и детско общежитие към спортното училище в квартал „Свобода“, а няколко заведения на територията на Столична община също са направени от контейнери.

Очакваше се да бъде изграден и първият в столицата хотел от контейнери, който да се намира в „Люлин“. За момента обаче все още е на подготвителен етап, тъй като има административни пречки от страна на инвеститора, уточнява Златин Минчев.

Най-новият проект в България, който вече е на етап проектиране, е на язовир „Пелина“. Идеята е там да бъде изградено цяло селище за дигитални номади. Два готови проекта има и за студентски общежития, но все още няма инвеститори за реализирането им. Преговори са се водили с ректорите на университетите във Варна и Перник.

 

Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет Ведомството изрази сърдечни съболезнования на правителството и народа на Азербайджан Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва? Решила е да внесе промяна в последните му дни живот
Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент Страната изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина Пострадалите чакали полет за Турция на аеропорта "Шарл дьо Гол" в Париж
Изхвърлиха бебе на магистрала Разследващите са претърсили района за записи от камери и хора, които може да са били наблизо, когато детето е оставено Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор Франциск проявява специално внимание към лишените от свобода по време на 11-годишното си папство
Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция Акцията се води от Министерството на вътрешните работи Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив Керченският проток е сцена на сериозна екологична криза
Редица квартали на София са без ток Вижте къде няма електричество На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите Колоната от автомобили към хижа "Алеко" започва от Драгалевци и е километрична
Почина Георги Христов Три населени места в Община Троян са без ток Снежната покривка достигна 95 см