ОбС-Бургас даде зелена светлина за разкриването на филиал на МГУ в Бургас
Общинският съвет даде единодушна подкрепа на докладната записка на кмета за откриване на филиал на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ в Бургас. Решението на местния парламент е в отговор на писмо от ректора на МГУ „Св. Иван Рилски“ проф. Ивайло Копрев с искане за разкриване на филиал в морския град и резултат от срещи между Община Бургас, университета и бизнеса, определящи го като фактор за регионално развитие и осигуряване на висококвалифицирани кадри с инженерна подготовка.
Точката бе внесена като извънредна на днешната сесия на местния парламент от името на кмета Димитър Николов и бе приета с 48 гласа „за“.
„Това е шанс за младите хора в Бургаски регион да получават образование по специалности, които липсват в университетите, които работят на територията на Бургас и така да направим още една крачка в политиката на града за привличане на висши учебни заведения и задържане на младите хора на наша територия. Не е лесно, но си заслужава усилията“, сподели кметът Димитър Николов.
„Ние сме готови да съдействаме със сграден фонд. Дори правим мащабно проучване за изграждане на нов кампус с общежитие, където да приютим тези филиали. Но, съществуващите сгради в града позволяват и сега да бъде приютен този филиал, включително и финансиране за издръжката му, докато укрепне. Скоро говорих с ректора на НХА и той заяви, че на филиала в Бургас вече не е нужна финансовата подкрепа от Общината, защото приходите им са достатъчни да се самоиздържат“, допълни още кметът.
Бившият началник на РУО-Бургас Виолета Илиева, която е и съветник от ГЕРБ добави още подробности. „Присъединявам се към предложеното в докладната записка за разкриване на професии в това висше учебно заведение в двете професионални направления, които се предлагат. Първото професионално направление е Електротехника, електроника и автоматизация. То включва две направления от списъка за професиите и специалностите в средното образование – Електротехника и енергетика и Електроника, автоматизация, комуникативни и компютърни технологии. В последните две направления се прави прием в професионалните гимназии и средните училища с професионални паралелки в над 70% от училищата. Това означава, че голяма част от нашите ученици получават знания в средното образование по това направление, по което се предлага обучение във филиала на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". Следвайки принципите за системност, последователност и приемственост при изработването на учебните планове и учебните програми, това означава, че голяма част от учебното образование в средното образование ще бъде надградено със същото учебно съдържание, само че на по високо академично ниво“, каза Виолета Илиева.
Второто професионално обучение, което се предлага във филиала, е Изследване и проучване на полезни изкопаеми. „Искам да припомня, че през 1953 г. в Бургас се разкрива първото училище за трудови ресурси. То е за две професии – миньор и обогатител. Приемът е след 7 клас и обучението е с продължителност 2 години. След 3-4 години това училище се превръща в Техническо професионално училище, а след още 3-4 се превръща в Средно професионално техническо училище по минно дело. С това наименование то продължава да съществува над 20 години. След това му се дава отделна сграда, а преди това в сградата на сегашната библиотека „Пейо Яворов“. Отчитайки значимостта на минното дело и подготовката на кадри за мина Върли бряг и мина Черно море за училището, е обособена специална сграда в ж. к. „Меден рудник“. След това е обединено с това за корабостроене и машиностроене. През 2003 година то се превръща в Професионална техническа гимназия. Така че и за второто професионално направление ние имаме училище, което е първоприемник на тези традиции по минно дело. А за първото направление в Бургас има развита стройна, стабилна мрежа от професионални училища“, разясни Виолета Илиева.
В Югоизточния регион, който се отличава с икономическа и бизнес активност, има недостиг на висококвалифицирани инженери, които са търсени на регионалния пазар на труда, в държавната и общинска администрация, в големите и в малките предприятия.
От друга страна действащите в Бургас висши училища имат друг профил и оставят непокрити тези кадрови ниши. Специалностите, които филиалът планира да разкрие, не дублират съществуващи във висшите училища на региона. Предложението е в бургаския филиал на МГУ да се обучават студенти в образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ в професионално направление „Електротехника, електроника и автоматика“ и в образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ в професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“.
Откриването на филиал на МГУ в Бургас е в синхрон със Закона за висшето образование, Стратегията за развитие на висшето образование в Република България 2021-2030 г., Националната карта на висшето образование и Плана за интегрирано развитие на община Бургас 2021-2027 г. и ще допринесе за разширяването на възможностите за обучение и привличане на млади хора в града и реализацията на успешни програми в образованието и науката.
Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски” е единственото висше училище в страната, което осигурява образование в областта на проучването, добива и преработката на минерални и енергийни суровини. В него се обучават студенти по всички образователни степени, като по продължителност и обхват съответстват на степените, давани в университетите в Европа и САЩ. В МГУ се подготвят инженери по геоложки, минни и електромеханични специалности, провеждат се фундаментални и приложни научни изследвания и се осъществяват всички форми за следдипломна квалификация.
17. Реформиране на бул. Демокрация в първият света Булевард създаден за да намали популацията на хора със затруднено движение и шофьори на превозни средства с ляв волан !
18. Реформиране на зелените площи в дървен материал. По този начин се извършва и един вид реформа на здравните заведения, защото да седнеш лятото в парк без дървета е нещо , което определено би повишило броя на клиентите в УМБАЛ - Бургас.
Благодаря за корекцията
към културните събития мога да добавя също фестивала на бирата и рибата.
Напоследък е много актуално рязането на дървета от всякакъв вид и калибър в морската градина и парк Езеро. Здрави и красиви дървета, които в Европа ги заграждат с оградки и им слагат табелки да се пазят! Не мога да разбера на някои хора на отсечено дърво ли им се плаща?
15. Осигуряване на повече паркомества в града, чрез изграждане на подземен паркинг до храм Св. св. Кирил и Методий , финансиран паралелно от средства на ЕС и Община Бургас, чийто строеж почти срива катедралата. Но след почти 10 години строеж чистоновият подземен паркинг на 4 нива е завършен ....за да бъде отдаден на концесия на фирма, чийто ценоразпис е непосилен за половината град!
16. Оптимизиране на спорта Бургас - най-бавната процедура, изразяваща се неколко кратното прехвърляне на редица спортни клубове и спортни бази на частни лица (дебело подчертавам това не засяга само футбола) , докато тази центрофуга от промени собствеността не довеща до буквалното фалиране на почти всички спортни направления в града.
16. Одобряване изграждането на спортна зала.
1. Оптимизиране на градския транспорт, чрез наемане на човек, който никога не е живял в града за да проектира схемата му на движение. Да обособи "терминали" или бус ленти. Резултат - Номерата на автобусите са сменени. Имаме 2 пъти по-големи задръствания, за да стигнеш от Лазур до гара Запад сменяш 2-3 автобуса.
2. Опитимизиране на паркоместата в града, чрез създаване на схема за таксуване наречена синя и зелена зона в буквално всички комплекси - периферия на ЦГЧ. Невиждана в Европа иновация. Само за инфо в западна Европа тези зони се допускат единствено на места с повишена обществена експлоатация(административни части, паркове и тн.), а не в жилищни зони.
3. Ремонт и обновяване на улиците в града - буквално на 3 улици за 10 години.
4. Оптимизиране на строителството , чрез издаване на строителни разрешения на всеки, който може да си го позволи.
5. Оптимизиране на средното и висше образование, чрез а) създаване на паралелки до буква "я" в елитните училища за да може всеки в региона да има диплом от английската или ПМГ. б) създаване на филиали на ВУЗ-вове с престижни специалности като колеж за фелшери, модерни танци, теология и сега ...нещо от Минногеоложкия. (Това докато местните Вузове си отдават площтите под наем за чалготеки и магазини за 1 лев).
5. Реформиране на индустриалните части в града, чрез преустройство на инфраструктурата в същите по начин така че да е неизползваме за предприятията в града (Виж Плана за реконструкция на ул. Одрин и улица Индустриална).
6. Създаване на индустриални и бизнес парк зони, чрез кръщаване на определени части от града индустриални и бизнес парк зони ( друго по този въпрос не е постигнато. Шоу руум не е бизнес).
7. Оптимизиране на работните места, чрез създаване на условия за специалистите в града да работят ....в София .
8. Благотворителни инициативи - даряване на общински пари за пострадалите от земетресенията в Турция.
9. Културни инициативи - фестивал на Българската скара.
10. Екологични инициативи - приемане с пълно съгласие желанията на всяко сдружение, което се нарича "Зелено" и "Екологично" без значение какви са всъщност и без значение как се отразява това на местният поминък ...и природа!
11. Увеличение на заплатите на общинските служители.
12. Увеличение на броя на общинските служители.
13. Увеличение на обхвата на сините зони.
14. Увеличение на обхвата на зелените зони.
Пропускам много неща, просто рязко ми домъчня докато пишех и мисля да спра.
Корупцията пречи пред технологичното развитие на този сектор, а цената я плащаме всички ние. Време е не само САЩ и ЕС да се борят с порочните схеми у нас, но с това да се заеме и българската прокуратура, на която това ѝ е работата.
Търсени са, да. Ама като завършат и им предложат 1000 лева, ще си грабнат г*за под мишница и ще идат да работят за 10 000 евро в някоя бяла държава.
Не трудови,а минерални ресурси!!!!