Какво работят украинците у нас
5539 украински бежанци бачкат в България. Това сочи справка на Агенцията по заетостта. Всички украинци са наети на трудов договор, като най-много са заетите в сферите на хотелиерството, автомонтьорството, транспорта и търговията на дребно.
Повечето са започнали работа чрез посредничеството на бюрото по труда. От началото на войната до момента дирекциите са помогнали на 4113 души.
През консултации обаче са преминали много повече. Само във варненската дирекция са провели срещи с 6000 бежанци от войната.
„Има интерес, но реално започналите работа са малко, защото повечето не искат да сменят професията си“, обясниха от местното бюро по труда. Те посочват, че много от украинските граждани, които са търсили посредничеството им, са висококвалифицирани – юристи, лекари, учители, счетоводители. Те обаче не могат да започнат работа по специалността си заради езиковата бариера. Въпреки това все повече украинци легализират дипломите си у нас, за да могат да си намерят по-добре платена работа.
Общо 450 бежанци пък са били насочени към различни работни места във Варна, като част от тях са направили сериозен професионален завой и работят извън своите сфери. Някои са започнали и усилено изучаване на български език. Други над 100 украинци са получили работа в региона по програма „Солидарност“, която се финансира с европейски средства.
Предлаганите позиции са в туристическата сфера, а сред работодателите е отчетен сериозен интерес към наемането на бежанци от войната. В морската столица 37 работодатели са сключили договори с бюрото по труда по програмата, като само част от назначените украинци са с опит в сферата на туризма. В един от големите комплекси в Кранево е най-голямата група от 40 бежанци, които смятат, че това е добра възможност за тях, макар че не всички да са с опит като помощник-сервитьори, камериерки и помощници на рецепция.
В Русенско пък почти всички 400-500 украинци работят, получават заплата и си плащат сами квартирите. Това каза пред „Телеграф“ директорът на местния БЧК Антоанета Ябанозова. По думите й голяма част от жените работят в шивашката промишленост, която е много добре развита в града. Някои са в други производства на пълен работен ден, а съвсем малка част – на половин работен ден.
В Пиринския край живеят близо 1900 украинци, като най-много са те в община Банско. Настанени са в хотели, общински и държавни бази. Само 98 обаче са започнали работа, а регистрираните в бюрото по труда са 303.
Над 45 000 украински граждани, които са останали у нас, все още са без работа. Според данните на Държавната агенция за бежанците през последната една година в България са влезли 1 116 000 украинци, но голяма част са преминали транзитно през страната. Тук са останали 50 622 от тях.
Вие сте толкова журналисти и медия, колкото аз съм космонавт! Не ви е срам, неграмотници!
Ама така им се пада на тия където ги приемат !
Чисти кат "хамава" хотела от Соца с пристроени нужници от сутрин до вечер-кръст не и остана на горката,превива се от болка,ония дъртия е пътник а стария ергенин се суети около мамината пола и не знае какво да подхване-тъй го е научила старата.
АБЕ ХОРА СТИГА СЕ СТИСКАЙТЕ!?
За внуците Ви, ни е ясно и сме се примирили... такъв е животът!
Ама вземете си една Украинска камериерка лятоска.... може да Ви помогне с чистенето,някой лев ще изкара а може и детски плач да огрее пустия Ви дом след девет месеца?
Няма нищо страшно!
"ВСИЧКИ СМЕ ХОРА НА ТОЗИ СВЯТ "....