Ще ни даде ли ЕС 2 млрд. евро за границата? Нужно е видеонаблюдение край Малко Търново
Имаме нужда от продължаване на изграждане на видеонаблюдение на участъкът от 110 километра от границата, който се охранява от граничните полицейски управления в Малко Търново и Средец. Нуждаем се от високопроходими автомобили и автобуси, както и тежка техника. Това каза в „Денят започва“ по БНТ шефката на Главна дирекция "Гранична полиция" гл. комисар Росица Димитрова.
Тя поясни, че помощта е поискана през миналата седмица, която е имало видоконференция с Европейската комисия, а през тази у нас ще дойде и техен представител. „Казали сме мотивирано от какви технически средства имаме нужда. Госпожа Йохансон обеща да направят така, че да подпомогнат България с около 2 млрд. евро“, заяви Димитрова.
„200 патрулни автомобила с висока проходимост са нужни. Стъпили сме на стратегията за интегрирано гранично управление, на плановете за извънредни ситуации и на всички останали нормативни документи“, добави тя.
Европейската комисия ще реши каква част от това, което сме заявили, че ни е необходима, ще ни отпуснат като помощ на България, изтъкна шефката на „Гранична полиция“.
„Ако българската граница не беше толкова важна, не бе така добре охранявана и те нямаха доверие в „Гранична полиция“, нямаше да ни отпускат средства. Наясно са, че тази граница не може да се охранява само от служителите на МВР с жива сила. Трябват техника, европейско финансиране и държавна политика“, коментира тя.
„През 2023 г. се очаква още по-голямо увеличение на желаещите да преминат нелегално границата ни заради геополитическата обстановка, икономическата криза, хуманитарната криза, земетресението в Турция и Сирия и проблемите в Близкия изток. Границата ни обаче се охранява при изключително тежки условия“, заяви Росица Димитрова.
"При тези условия, с невъзможност да използваме каквато и да е техника, ние нямаме жива сила. Защото съкращаването на хора от "Гранична полиция", неназначаването, необучаването на нови кадри, ни изправя пред патова ситуация в момента границата да я познават само служителите на "Гранична полиция. Колегите, които командироваме от други структури, не могат да бъдат пълноценни, не са обучени, не познават територията ни", добави тя.
По думите ѝ обаче България се справя през изминалата година на фона на безпрецедентен натиск, какъвто никога не е имало досега. Предотвратили сме незаконното преминаване на българо-турската граница на над 164 000 души. Предишният пик е бил през 2015 г, когато са задържани около 90 000 незаконно преминаващи.
"Граничните власти, структурите на МВР не са допуснали тези хора да влязат в България - не мисля, че това показва, че не се справяме с мигрантския натиск", каза Димитрова и обясни, че по данни на Фронтекск 330 000 са регистрираните мигранти в страните в Западна Европа. Най-много 45% е увеличението на преминалите през Западно Балканския маршрут и около 40% от Източно Средиземноморския маршрут.
В Западно Балканския маршрут най-много са регистрирани преминаванията през Сърбия и Северна Македония, където натискът е 11 по-голям от този между България и Сърбия.
"Ние задържаме във вътрешността на страната ни мигранти, спираме ги и на изход. Правим го, за да защитаваме Европа", добави, след което потвърди, че един от задържаните по случая с мигрантите край Локорско е бивш граничар. Той е напуснал системата през 2008 г. Два пъти обаче миналата година е спиран и задържан с мигранти и има образувано досъдебно производство срещу него.
Не бива да са по-наблизо един до друг, защото ще си чуват хъркането...