Учителите в стачна готовност
Учителите са в стачна готовност, но не заради думите на Асен Василев, а поради недофинансирането на българското образование. Това каза в „Тази сутрин” по бТВ председателят на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров.
„Асен Василев каза две неща, като едното от тях е абсолютно вярно – за недофинансирането на българското образование. То обаче не е от 10 години, а от много повече. Не това обаче разгневи българските учители. Според нас е недопустимо по този начин да се определя една общност - една професия, която е престижна в целия свят, и да се говори публично в този стил“, обясни той.
Според него политиците са възприели един такъв „по-атрактивен“ начин на говорене, който мултиплицираха бързо. „Но ние като учители сме затова – да кажем, че това не е нормално. Не е допустимо, не може по този начин да се изразяваме и да очакваме българското общество да бъде по-различно или да се подобрява, да стане по-възпитано“, каза още д-р Петров.
Той определи загрижеността на политиците като странна. Отчете обаче, че през последните четири или пет години е имало положително отношение към учителите. „Учителят е един фундамент, една икона – не може по този начин да се говори за него. За какви дупки говорим? Това уважение към българския учител не се усеща и ние мислим, че то трябва да бъде водещо. Ние няма учители именно заради липсата на този кредит на доверие, уважение и респект“, заяви д-р Петров.
Проучване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ показва, че около 70% от учителите напускат професията още през първата година, а тези под 35-годишна възраст често се преквалифицират. „Това е нещото, което трябва да ни светне червената лампичка и да направим една национална политика за задържане на учителите в училищата. Това започва с финансирането, но продължава с второто – уважението, за което говоря“, каза още д-р Петров.
Междувременно председателят на Синдиката на административните служители „Подкрепа“ Кремена Атанасова каза в „Твоят ден“ по NOVA NEWS, че в държавната администрация има брутни заплати под 1000 лв.
„Това категорично не може да се приеме като добра заплата, с оглед инфлацията в страната и компетенциите на служителите. Не се спазва Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация. Успяваме да увеличим някъде заплатите в конкретни администрации, сега се борим за други”, добави тя.
Атанасова коментира, че в администрациите има хора в над трудоспособна възраст.
По нейни думи има структури с дублиращи функции, което трябва да се премисли.
Тя каза, че в момента се формулират исканията, преди да се излезе на протест. „Нашите искания са насочени към МС, ние знаем, че в самите администрации няма пари“, допълни тя.
Атанасова каза, че са сигнализирали инспекцията по труда, защото се налага служителите в някои администрации да работят и в почивните дни.
А когато продаваха онлайн, всички родители ги разбраха, че за нищо не стават.
пенсионери.Обаче знанията на учениците са нулеви-последни в Европа.За учителите са важни парите,а не знанията на децата.Това е истината.
След 12 години управление на една партия, нали прекрасно знаем всички директори, целият административен персонал и 90% от учителите на кой са назначения?
Тъжното е, че няма да видим учителски протести за по-добро образование, а само за заплати и когато им наредят предизборно да създават суматоха и да атакуват определени партии. Дори и свестните учители ще си мълчат и няма да споменат, че от този синдикат никой не ги е питал, защото заплаткитке са добри, отпуската още по-добра и на никой не му пука за нищо.
Тези хора, по подобие на покровителите си зад Океана, са троцкисти,
неомарксисти и неокомунисти.
Понякога си мисля, че те са по - токсични, жестоки и опасни от зловещите сталинисти, каквито са били дядовците им.
пенсионери.Обаче знанията на учениците са нулеви-последни в Европа.За учителите са важни парите,а не знанията на децата.Това е истината.