Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

При смяна на геополитическата обстановка Русия ще прояви интерес към петролопровода, каза Валентин Николов

Ключови думи: Валентин Николов, Бургас-Александруполис, газопровод

„Когато беше анонсиран „Големият шлем“, в който влизаше и петролопроводът за Бургас – Александруполис, беше създадена фирма, където 50% имаше руско участие, с по 25% бяха България и Гърция. Този търговски субект все още съществува, той не е закрит. Русия никога не се отказва от стратегическите си решения. „Южен поток“ беше заменен, но целта беше една и съща – да снабдява Европа от югоизточна страна.“

Това коментира пред БНР Валентин Николов, председател на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет.

Николов е бивш изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг и бивш директор на АЕЦ „Козлодуй“.

„Има страх, че този петролопровод, сега правилно анонсиран във връзка със заобикаляне на Босфора (защото там има проблем с преминаването на танкерите, които би трябвало да снабдяват нашата рафинерия), по този начин ще можем да имаме лесен достъп до снабдители като Саудитска  Арабия, ОАЕ, Алжир и прочее. Въпросът е в един момент да не се превърне от Александруполис – Бургас, отново в Бургас – Александруполис. Трябва да ограничим такъв вариант, защото при смяна на геополитическата обстановка Русия при всички случаи ще прояви интерес към този петролопровод.“, допълни той.

"България нямаше почти никакви финансови облаги от този петролопровод. Дерогацията е с определен срок. България в един момент няма да може да купува петрол от типа Уралс пряко от Русия", каза още Валентин Николов.

По думите му, с известни настройки рафинерията в Бургас е работила и с друг петрол и със сигурност може да работи.

"Има ли забрана, ние трябва да търсим алтернативи. Освен алтернативите от Черноморието, другият вариант е през Босфора, а Босфорът е много труден за преминаване. Има някаква логика, но трябва да се знае, че си заслужава тази инвестиция на фона на екологичния риск, който носи", изтъкна в анализа си експертът.

 

1
Коментара по темата
1.
Шшшш, Баджо!
16.02.2023 18:11:51
Валентин Николов ако не беше гербаджия никога нямаше да стане изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй. Завършил е Технически университет – София, като магистър в областта на машиностроенето и двигателите с вътрешно горене. Как се връзва такова образование с най-висшата длъжност в атомна електроцентрала? То затова няма да се оправим никъде, защото всичко става по партийно-баджанашка връзка
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година