Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Могат ли да се предсказват земетресенията
Как, ако е невъзможно, един изследовател от Нидерландия обяви 3 дни преди труса в Турция, че предстои такъв?
Рано сутринта на 6 февруари трус с магнитуд от 7.8 по скалата на Рихтер преобърна живота на стотици хиляди жители на Турция и Сирия. Той бе последван от вторично земетресение с магнитуд от 6.7 и още един в късния следобед от 7.5 по Рихтер. Резултатът – над 40 000 загинали (за съжаление до този момент) и над 700 000 ранени, хиляди срутени сгради и огромни щети по публичната инфраструктура.
А имаше ли начин, ако се абстрахираме от политиката в науката през последните десетилетия, всичко това да бъде предотвратено?
„Можем ли да прогнозираме и предричаме земетресенията? Не. Нито геологичните институти на САЩ, нито други учени по света някога са предсказвали кога ще има голямо земетресение. Не знаем как и не очакваме да разберем в обозримото бъдеще”. Това пише на официалния сайт на Института по геология в Щатите. Дали обаче това е така.
На 3 февруари – цели 3 дни преди труса в Турция, в свой туийт нидерландският учен, основател на Соларната система за геометрични проучвания (ССГП), Франк Хоогербейтс, написа: „Рано или късно ще има трус с магнитут от приблизително 7.5 по Рихтер в този регион (Южна-Централна Турция, Йордания, Сирия, Ливан)”. Съобщението е придружено със снимка от карта и описан епицентър на потенциалния трус, който много подозрително се доближава до истинския такъв, който наблюдавахме на 6 февруари.