„Невидими“ солари вече захранват древния Помпей
Древният римски град Помпей приема над 3.5 милиона туристи от цял свят всяка година, които отиват да се възхищават на руините, оставени от изригването на вулкана Везувий. Руините днес вече са снабдени с невидими слънчеви панели, в ход, който ще допринесе за усилията за устойчивост на археологическия обект и ще намали разходите.
Иновативните солари, които се сливат с фона чрез имитиране на традиционни материали, вече са поставени в две от най-известните точки за туристите - къщата на Cerere, както и в къщата на Vettii, която наскоро беше отворена отново след 20 години реставрация.
„Те (бел. р. – слънчевите панели) изглеждат точно като теракотените плочки, използвани от римляните, но произвеждат електричеството, от което се нуждаем, за да осветим фреските“, разказва Габриел Цухтригел, директор на Археологическия парк на Помпей.
Пред CNN той сподели, че за да развива туризма си, градът се нуждае от обширна осветителна система, предава economic.bg.
Можехме или да продължим да консумираме енергия, оставяйки стълбове и кабели наоколо и обезобразявайки пейзажа, или да изберем да го уважим и да спестим милиони евро“.
С този смел ход управата на градчето се надява чрез милионите туристи, които посещават обектите всяка година, да изпратят послание към света
Културното наследство може да се управлява по различен начин и по по-устойчив начин“.
Скорошното поставяне на въпросните панели в Помпей е само началото, каза Цухтригел. „Отсега нататък ще вземем предвид това решение за всички бъдещи проекти за обновяване и реставрация“.
„Невидимите“ фотоволтаици
Иновативните солари се наричат „традиционни фотоволтаични плочки“ и идват от Camisano Vicentino, малко италианско градче по средата между Падуа и Виченца. Те са разработени и патентовани от семейния бизнес Dyaqua.
„Това съм аз, баща ми, майка ми и брат ми“, казва Елизабета Куалиато. „Тъй като производството на фотоволтаици се увеличава, ние се разширяваме и вече имаме и двама служители.“
Традиционните фотоволтаични плочки са направени от полимерно съединение, което им позволява да приличат на плочки, изработени от конвенционални материали.
Можем също така да им придадем вид на камък, дърво, бетон и тухла. В резултат на това такова решение може да се монтира не само на покриви, но и на стени и подове“, обяснява Куалиато.
Невидимата слънчева технология се използва отскоро още и от музеят за съвременно изкуство Maxxi в Рим.
Добави Коментар