Обвиниха трима заради сделки с газ – сред тях и министър от кабинета „Петков“
Прокуратурата повдига обвинение на бившия енергиен министър Александър Николов от правителството на Кирил Петков. Това стана ясно от изявление пред журналисти на Бисерка Стоянова от Националната следствена служба (НСлС). Тя не спомена изрично името на Николов. Разследването обаче е за престъпление в периода април–май миналата година.
Повдига се обвинение и на бивш изпълнителен директор на „Булгаргаз“ - по всяка вероятност Людмил Йоцов, както и на бивш зам.-министър на енергетиката. И тримата обвиняеми са с мерки за неотклонение „подписка“.
По-рано днес Александър Николов се яви в НСлС, където обаче отказа подробни коментари пред репортерите. Припомняме, че той бе министър от квотата на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН). Николов обаче не се яви на последните избори като кандидат-депутат и като че ли се разграничи от ИТН.
Според разследващите нанесените щети са за над 88 млн. лв.
Досъдебното производство е образувано след сигнал от ДАНС (Държавна агенция "Национална сигурност") след преценка на прокурор от Софийска градска прокуратура. Възложено било на НСлС в началото на септември.
"Няколко са линиите, по които провеждахме разследването. Основно те бяха насочени във връзка с формиране на официалната позиция на "Булгаргаз" като публично предприятие във връзка с предложената нова схема за плащане от "Газпром" по дългосрочния договор, който имаме сключен и който изтече в края на миналата година, по отношение на действията, които е следвало да бъдат предприети и които са предприети в посока на това кога и какви действия конкретно са предприели длъжностни лица от "Булгаргаз", също така от Министерството на енергетиката, тъй като знаете, че "Булгаргаз" е публично предприятие; държавата притежава "Български енергиен холдинг", принципал е БЕХ, които са принципал и са едноличен собственик на капитала на "Булгаргаз" ЕАД", каза Бисерка Стоянова.
Събраните доказателства били в доста голям обем и те били достатъчни, за да се направи извод да виновността на конкретни лица. Стоянова обясни, че ще се въздържи от обявяване на имена. Щяло да бъде изпратено прессъобщение, където щели да бъдат споменати съответните лица, но с инициали.
Бившият изпълнителен директор на "Булгаргаз" е обвинен в умишлена безстопанственост. Това важало и за бившия министър на енергетиката, който не упражнил достатъчен контрол върху дейността на директора във връзка с това, че било проявено бездействие за осигуряване на оперативната дейността на дружеството.
Има обвинение и спрямо бивш зам.-министър на енергетиката, който по неофициална информация е Данаил Николов.
"Неговото обвинение е за престъпление по служба във връзка с комуникация и реда на комуникация, извършен между Министерски съвет като, знаете, централен орган на изпълнителната власт и дружеството "Булгаргаз" ЕАД, което е публично предприятие", коментира Бисерка Стоянова. Въпросният зам.-министър превишил правата си.
"И към момента му е предявено обвинение за длъжностно престъпление. Като общ резултат, мога да кажа, е последвала щета, която е в размер над 88 млн. лв. за края на месец април и на месец май. Щетата е за "Булгаргаз". Но също така ние сме преценили - разследващият екип и наблюдаващият прокурор, че случаят е особено тежък, тъй като е била застрашена дейността на "Булгаргаз" като обществен доставчик във връзка със сигурността и непрекъсваемостта на доставките", обясни още г-жа Стоянова.
Тя отказа да съобщи повече подробности, тъй като разследването продължавало.
"Не бих искала да влизам в конкретиката на делото, защото това ще ни препятства разследването", обяви Бисерка Стоянова.
Тя отказа да отговори и на въпрос по какъв точно начин е нанесеща щетата за над 88 млн. лв.
"Назначена е експертиза. Има вещи лица, които много конкретно са посочили откъде и как са изчислили нанесената щета, но наистина в момента с оглед хода на разследването бих се въздържала...", коментира Стоянова.
Тя бе попитана има ли данни, че след април 2022 г., когато "Газпром" спира доставките по дългосрочния договор, е продължила доставка на гориво от същия доставчик, но през други фирми - посредници, и с 30% по-висока цена.
"Сега не бих искала да правя коментари откъде и как са внасяни и откъде са били конкретните доставчици, но със сигурност цената е била завишена горе-долу с процентите, които Вие посочихте. Но откъде и как - има документи, които поставят, фактури... може да се направи извод, като, пак казвам, на по-късен етап ще дадем повече данни, тъй като към момента това би ни затруднило", обясни Бисерка Стоянова.
По-късно от Софийската градска прокуратура изпратиха следното прессъобщение:
След доклад при прокурор в Софийска градска прокуратура (СГП), следовател в Национална следствена служба (НСлС) привлече като обвиняеми А. Н., Д. Н. и Л. Й. по разследване за нанесена щета на „Булгаргаз“ ЕАД за над 88 млн. лв.
Досъдебното производство е образувано на 30.08.2022 г. с постановление на прокурор от СГП въз основа на материали, постъпили от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и след преценка, че същите съдържат достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.
Поради особената фактическа и правна сложност на случая по предложение на СГП с постановление на главния прокурор разследването е възложено на НСлС, където се провежда от екип от следователи.
Предмет на разследването са договори за доставка на газ и свързаните с тях обстоятелства. В хода му са извършени множество действия по разследване и са събрани голям обем доказателства, които наблюдаващият прокурор е преценил като достатъчни по смисъла на чл. 219, ал. 1 от НПК за привличане на обвиняеми.
А. Н. и Л. Й. са привлечени към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай (чл. 219, ал. 4 във вр. с ал. 3 от НК), като А. Н. е привлечен като обвиняем за неупражнен достатъчен контрол върху работата на Л. Й., на когото е било възложено управлението и разпореждането с обществено имущество – това на „Булгаргаз“ ЕАД, а Л. Й. – за неполагане на достатъчно грижи за управлението и запазването на повереното му имущество – това на „Булгаргаз“ ЕАД.
Д. Н. е привлечен като обвиняем за престъпление по служба – по чл. 282, ал. 3 във вр. с ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК, като в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, с цел да набави облага за търговско дружество „М.“ ЕАД, е превишил властта и правата си, извършвайки действие, което е в правомощията на министъра на енергетиката, от деянието са настъпили значителни вредни последици и случаят е особено тежък.
Според събраните до момента доказателства щетата от престъпленията възлиза на над 88 000 000 (осемдесет и осем милиона) лв. и е настъпила за „Булгаргаз“ ЕАД.
Съгласно повдигнатото обвинение в резултат на умишлената безстопанственост и престъплението по служба е било застрашено изпълнението на задълженията на „Булгаргаз“ ЕАД в съответствие с лицензията за обществена доставка на природен газ за територията на Република България за срок от 35 години, издадена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, като единствен за територията на страната ни Обществен доставчик на природен газ и така е било поставено в риск изпълнението на задълженията на лицензианта да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ.
Събирането и проверката на доказателства по случая продължава в съответствие с изискванията на закона за провеждане на пълно, обективно и всестранно разследване.
Гледайте тук:
Ех, какви заслужили деятели на промяната са добрите сили , закони за тях няма!
Абсолютно сигурно е, че нито един продавач на имот, който е подписал договор да получи парите си в евро или долари, няма да се съгласи да му платят в рубли.
Защо ???
Ще ги съдят, че не плащали в рубли на изедниците?
А лукойл дето ни ограби пладнешки, не?
Мръсни предатели!