И потребителите са виновни за високите цени
Въпреки укротяването на инфлацията на хранителните стоки, напрежението на пазара остава и някои търговци, особено по-малките, се презастраховат "какво ще стане утре". Това коментира пред БНР шефът на Държавната комисия за стоковите борси и тържища Владимир Иванов по повод общественото недоволство от високите цени на хранителните стоки в магазините.
Според него не само контролните органи, но и потребителите трябва да отговорят на лошите търговски практики. "Необходима е потребителска култура", каза Иванов и призова хората да се информират за цените на едро и на дребно в търговската мрежа, както и за качеството на стоките, и да не поощряват с покупките си недобри търговски практики.
И ако това не е спекула, вижте как буркан с лютеница в „Кауфланд“ поскъпна 80 % за месец
През последните три-четири месеца има укротяване на цените на едро на хранителните стоки и увеличенията са в рамките на нормалното, поясни Владимир Иванов. Ръстът на цените е бил най-висок през пролетта на миналата година и се дължал на изцяло обективни фактори - скок на цените на енергията, на торовете и фуражите. Ценовият шок от 50% в някои месеци на пролетта на 2022 г. е преодолян, уверява шефът на ДКСБТ.
На свой ред големите търговски вериги уверяват, че надценката за хранителните стоки при тях също е в рамките на нормалното. "Финансовите отчети на компаниите са публични - от тях ясно може да се види каква е общата покупна стойност през годината и като разделите на приходите от продажби, на практика ще получите маржа. И той е в пъти по-малък е от цифрите, който се тиражират в публичното пространство", заяви днес пред Нова тв Николай Вълканов, изп. директор на Сдружение за модерна търговия, което обединява търговските вериги за хранителни стоки.
Как Лидл продава една и съща стока два пъти по-евтино в Германия
От сдружението цитират данни за цените на производител на хранителни стоки, които са се повишили с 27.5% през 2022 г., а в търговията - 26%. "Прекалено силен е натискът на потребителя върху търговеца и той печели от обема, а не от маржа", посочи Вълканов. Той също смята, че проблемът с рязкото поскъпване на храните у нас е бил през миналата година, което важи и за цените на горивата и транспорта. "Сега обаче виждаме, че инфлацията основно се генерира от услугите - хотели, ресторанти, телекоми", посочи Вълканов.
Според Вълканов проблемите с цените на храните у нас са структурни, трупани с години и не могат да се решат за месец-два. "У нас производителноста в селското стопанство и ефективността в преработката са най-ниски в ЕС. Според него държавата също има "заслуга" за проблемите в този сектор въпреки излятите огромни агросубсидии.
ЦЕНИ НА ЕДРО
Наблюденията на ДКТБТ върху 1800 тържища и борси в страната показват, че през последната седмица индексът на цените на хранителните стоки на едро в се е повишил с 0,3%, а от началото на годината - с 0,95 на сто.
Оранжерийните домати поевтиняват с 0,9 на сто до 3,20 лева за килограм. Оранжерийните краставици поскъпват с 9 процента до 4,24 лева за килограм. Червените чушки добавят към цената си с 11,1 на сто до 3,79 лева за килограм в края на седмицата. Картофите поскъпват с 1 стотинка и се продават по 1,25 лева за килограм, а морковите скачат с 9,8 процента и се търгуват по 1,12 лева за килограм. Зелето вдига цената си с 6 на сто до 0,88 лева за килограм.
Ябълките поскъпват с 2,2 на сто и се купуват по 1,39 лева за килограм. Цената на лимоните се вдига с 9 стотинки до 2,65 лева, портокалите - с 3 стотинки и се търгуват по 1,80 лева , мандарините вдигат цената си с 11 стотинки до 2,22 лв./кг.
Цената на едро за краве сирене се вдига с 1,4 на сто и се търгува по 11,47 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поскъпва с 1,1 на сто и се продава по 18,37 лева. Пакетче краве масло от 125 грама поевтинява с 3,8 на сто и се търгува по 2,82 лева.
Олиото се продава по 4,19 лева за литър. На Софийската стокова борса олиото и тази седмица има оферта "продава" на цена 3,50 лева за бутилка от 1 литър.
Пилешкото месо скача с 5,5 на сто до 6,36 лева за килограм. Захарта поевтинява с 2,2 на сто и се продава по 2,51 лева за килограм в края на седмицата.
Оризът понижава стойността си с 0,7 на сто и се купува по 2,90 лева за килограм. Яйцата поевтиняват с 1 стотинка и се продават по 0,38 лева за брой на едро в края на седмицата.
Флагман.бг сравни днес цените в Кауфланд в Германия и България, вижте и преценете сами
За месец 150лв.спестявахме.
Не се давайте на спекулативните Германци
Купувайте само на червен етикет след като сте абсолютно сигурни ,че цената наистина е на промоция,а не качена с 0,50ст.и отново с червен етикет ,каквато е практиката особенно в "Болеро" и "Била" и "Лидл"
Посредници, комисионни, далавери , високи цени, ниска покупателна способност , хиперинфлация - традиция на комунделите!
Очаквам скоро да ни вкарват в подземията на веригите и там - Бой, Бой, Бой!
Докато всичко си кажем :)