Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Паметник ще бъде открит по повод 145-та годишнина от Освобождението на Созопол

Ключови думи: откриване, паметник, созопол, тихомир янакиев, освобождение

По повод 145-та годишнина от Освобождението на Созопол от османско робство в морския град ще бъде открит паметник в чест на освободителите, предвождани от полк. Лермонтов. Проектът е на художника Иван Бахчеванов и представлява масивен релефен кръст, разположен до съществуващата паметна плоча, поставена в скалите на входа на Созопол.

Събитието ще се проведе на 7.02.2023 г. (вторник) от 10:00 ч., когато ще бъдат положени и цветя в памет на освободителите.

На същия ден Созопол ще почете и Капитан Петко войвода по повод 123 години от неговата смърт с ритуал за полагане на венци и цветя пред бюст-паметника му, разположен в новия град на пл. „Черно море”.

6
Коментара по темата
6.
*********
07.02.2023 21:22:37
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
5.
До 2
06.02.2023 17:58:24
Е щом са били войни на руската империя, то ние сме били граждани на османската империя. Има един страшен "нелогизъм " в мисленето ти. Една империя руши друга и освобождава... Това значи, че някой друг трябва да руши и освобождава и от нея, нали? Кас така в Османската империя има народи, които се нуждаят от освобождаване, а в Руската - не? А дали пък Османската империя не е била по-хуманна от Руската? Да вземем за пример българите и кримските татари. След 500 години Османско робство- територията на бивша България е населена основно с българи, обаче след само 240 години в Крим татари има само за цвят - по малко от циганите в България като процент... Тези татари, дали не се нуждаят от освобождаване? Или чеченците?
Така де къде са 500 години, и къде са 240? Ако Крим винаги е бил руски то България е два пъти повече винаги Турска.
А и логиката, че никога не е имало украинци като нация не означава, че не може да има такава - до към 13 век не е имало руснаци, от къде на къде сега има?
4.
Малко история
06.02.2023 17:10:09
Полковник Александър Михайлович Лермонтов е представител на така наречената "острожниковска" линия (по името на имението Острожниково) на Лермонтови, племенник на поета Михаил Ю.Лермонтов. Баща му - адмирал Михаил Николаевич Лермонтов, е пряк потомък на Петр Петрович Лермонтов и е брат на Евтихия (Юрий) Петрович, баща на великия поет Михаил Юриевич Лермонтов. Бъдещият адмирал Михаил Н.Лермонтов едва 16-годишен получава първия си орден "Св.Георги", а скоро след това участва във войната срещу Наполеон в сражението при Бородино, за което е отличен с орден "Св.Анна". Във войната с Турция (1828-1829 г.) се включва в обсадата и превземането на крепостта Варна в състава на руския Черноморски флот. Във Варна той воюва рамо до рамо с брат си Дмитрий Н.Лермонтов. За доблестното си участие и двамата братя Лермонтови са наградени с високи руски ордени и отрупани с почести.
Тяхната слава и подвиг продължава синът и племенникът полк. Александър Михайлович Лермонтов. Роден е на 27 февруари 1938 г. в гр. Либава, където тогава служи баща му. Възпитаник на Пажския корпус, випуск 1856 г. и в следващите години поема пътя на военната кариера. На 23 април 1872 г. Александър М.Лермонтов е произведен в чин полковник и назначен за командир на 13 Драгунски на военния орден полк. На този пост той остава и ръководи своите офицери и войници до края на Руско-турската война.
Сведенията за участието на 13 Драгунски военен полк под ръководството на полк. Ал.М.Лермонтов се отнасят до първите дни на м. август 1877 г., когато военната част е разположена в района на гр. Елена, в близост на с. Беброво. Селото има важно стратегическо разположение - тук се пресичат основни пътища - от Търново за Сливен и от Горна Оряховица за Котел и Бургас. В тези стратегически направления и райони и в следващите месеци са бойните действия на 13 Драгунски полк под командването на полк. Ал. Лермонтов. На 7 август той взима решение да атакува и да отблъсне турските части от страната на тогавашното с.Ахметли (близо до с.Беброво). Битката е неравностойна, но полк.Лермонтов успява да залови Хаджи Фюсейн паша, да освободи с.Беброво и така да се гарантира победоносният път на руските войски към Котел и Бургас. Няколко месеца след това - в края на ноември и началото на декември в района на гр. Елена отново се разгарят тежки боеве. Руските войски са многократно по-малобройни от турските и са под общото ръководство на ген. Домбровски, а полк.Лермонтов командва предната Маренската позиция. В резултат на необикновения героизъм и подвиг на руските воини не само за втори път е освободен гр. Елена, но тази победа съдейства и за победата при Плевен.
През следващите месеци части от полка на Лермонтов се отличават в боевете за освобождението на гр. Сливен. По време на войната градът има важно военно значение и е част от стратегическата посока Казанлък-Шипка и Одрин. На 16 януари, след като нанася сериозни поражения върху отстъпащите турски войски, победоносно първа в Сливен влиза Втора дивизия от 13 Драгунски полк на полк. Лермонтов.
След Сливен, Ямбол и Бургунджи (с.Горно Александрово) руските войски освобождават и Карнобат. Звездният час, славата, признанието и личното удовлетворението на полк. Лермонтов за всеотдайното служене в Руско-турската война 1877-1878 г. и Освобождението на България идва на 6 февруари 1878 г., когато "летящият отряд" на руската армия освобождава Бургас без нито един изстрел. Още на следващия ден - 7 февруари, е освободен и Созопол.
Заради личния принос в освобождението на гр. Бургас полк. Ал.М.Лермонтов е издигнат в генерал-майор и е награден с със златно оръжие "За храброст", с орден "Св.Владимир" ІІІ степен с мечове, и "Св.Станислав" І степен.
След Руско-турската война 1877-1878 г. ген. Ал.М.Лермонтов продължава военната си кариера. Умира на 26 декември 1906 г.
И както вече е традиция в семейството на Лермонтови, за освобождението на България участват няколко поколения. Единствената дъщеря Ал.М.Лермонтов - Александра, напуска удобния и уреден живот в Санкт Петербург през 1877 г. и постъпва като милосърдна сестра в руската армия на българска земя.
През май 1879 г. Александра Лермонтова заедно с 4-ти армейски корпус на ген. Скобелев идва в Бургас. Тук, в новоосвободена България тя организира и подпомага обучението на медицински кадри и създаването на болница. Със свои собствени средства аристократката закупува болничен инвентар и инструментариум. Александра Александровна Лермонтова умира в Санкт Петербург през 1903 г.
Братята на ген. Ал.М.Лермонтов - Михаил и Константин, са също участници в Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Това са: поручик Михаил Юриевич Лермонтов - воювал при Елена, Созопол и Елхово, както и поручик Николай Владимирович Рузкий - воювал и ранен при боевете за Плевен, при с.Долни Дъбник.
3.
до 1
06.02.2023 16:30:52
С идиотската ти Евро-Атлантическа, извратена логика , тогава да развеем и знамената на несъществуващите тогава Армения, Грузия, Молдова и Финландия ?
Все едно ООН е освобождавала българите а не Руският Император, нахлул вероломно и агресивно в мирната Османска Империя.
Що за майка ви е раждала вас, родоотстъпниците ?
А Христо Иванов ?
А Кирил Петков или Кокорчо ?
2.
до 1
06.02.2023 16:26:48
ГЛУПАК СИ !
Остави костите на героите на мира !

Нито тогава, нито преди това във вековете на територията на Руската Империя е имало държава Украйна !
Всички войни загинали за свободата на България са били войни на РУСКИЯТ ИМПЕРАТОР и РУСКАТА ИМПЕРИЯ !!!

Престанете с умните и красиви опити да преписвате и променяте историята спрямо днешният ни ден !
Да се опитвате да вадите някакви "украйнски" войни пред скоба, защото просто такива не е имало.
Все още не сме в Света на Оруел от 1984 г. Нали ?
1.
Язон
06.02.2023 14:53:39
Светла им памет на освободителите руски и украински войни, като всеки четвърти войник е бил украинец.
  Добави Коментар
Шофьори, пазете се от тази коварна опасност при падането на температурите! Черният лед на пътя е една от най-коварните зимни опасности за шофьорите В несебърската детска градина "Калина Малина" се проведоха няколко интересни образователни инициативи С голям ентусиазъм и желание „морячета“ от 3-та група твориха изобразителни тематични проекти, като използваха различни техники, графични и природни материали
Отлична новина за България: Екатерина Захариева е еврокомисар Захариева определи зададените ѝ въпроси като изключително компетентни и конструктивни Иззеха огромни количества нелегална ракия Иззетият нелегален алкохол се е съхранявал в туби и бидони и е с характеристики на ракия с алкохолни градуси от 38 до 65 градуса
Разсъблече се на публично място в знак на протест, арестуваха я (ВИДЕО) Протестната й проява беше заснета и видеото беше качено в социалните мрежи и породи оживени дискусии Готвачите слагат това в пилешката супа и тя става невероятно вкусна Една допълнителна съставка, за която останалите дори не предполагат, че може да се използва при приготвянето на това ястие
Как да разпознаем перфектното зеле на пазара Ако по листата на зелето има тъмни петна, това говори единствено за наличието на гъбични инфекции Свиреп женски бой вдигна на крак наш курортен град, перничанка е в нокдаун Събудили се хора от блоковете в съседство, крещели да спрат, хвърляли пиратки, за да озаптят развилнелите се побойнички
Бербатов с култов лаф в Англия Димитър "взриви" Англия с правене на бебета Съдът остави в ареста 56-годишен мъж, отглеждал марихуана край морето В имота му е открита оранжерия с над 1000 растения от рода на конопа и около 250 кг подготвена за сушене марихуана
Бащата на Анджелина Джоли се обясни в любов на Левски пред бургазлия Джон Войт от "Анаконда" подкрепя "сините" Очаква трето бебе Красавицата сама обяви в социалните мрежи щастливата новина