Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новата минимална заплата – има ли нужда от по-добър механизъм?

Сега тя се изчислява на базата на 50% от средната заплата за страната, този подход май не е много подходящ за България
Ключови думи: българия, заплата, минимална, 50% от средната, механизъм, неподходящ подход, метод

Сред последните актове на отиващото си народно събрание е въвеждането на механизъм за определяне на минималната работна заплата, който я обвързва с динамиката на средната. Въпреки че определено е стъпка в правилната посока, въведеният нов подход далеч не е най-подходящият и създава редица рискове, съобщават от Института за пазарна икономика.

Нека първо се спрем на самото определение, прието от депутатите. То изглежда директно почерпено от европейската директива за минималната заплата (която коментирахме по-подробно преди няколко месеца), и предполага равнището на МРЗ да бъде фиксирано на 50% от средната заплата за страната. Видимо авторите на законопроекта дори са се сетили, че към момента на изготвяне на държавния бюджет за данни за средната заплата за цялата година няма как да има, и по тази причина се вземат първите две тримесечия на текущата и последните две на предходната година.

Ако приложим този подход на изчисление на минималното заплащане към 2023 г., това би означавало фиксирането му на малко под 810 лева, в сравнение с настоящите 780. Наглед разликата не е голяма, и съответно бихме могли погрешно да заключим, че въздействието на промените върху функционирането на пазара на труда ще е ограничено.

Първото последствие е премахването на нуждата от преговори между социалните партньори около ежегодното (или по-често) обновяване на минималната заплата. Това е и единственото, което бихме могли да определим като положително – преминаването от политически дебат и договорки между работодатели и синдикати към обвързване с обективен индикатор, който описва конкретен аспект от икономическата динамика.

Доколкото посоката на мислене е правилна, избраният подход търпи сериозни критики. Аритметичната средна заплата е особено неподходящ индикатор, с който да бъде обвързано минималното заплащане. Това е особено вярно за България, в която има много големи разлики между средните заплати както по сектори, така по региони, което от своя страна означава, че средната за страната заплата е изключително податлива на промени във водещите отрасли и области на страната. Ако трябва да ползваме само заплата за определяне на минималната, по тази причина би било много по-подходящо да се спрем на медианата – тя не се влияе толкова от крайните стойности, предава economic.bg.

Ползването само на номиналната стойност на исторически отчетена средна заплата за определяне на размера на МРЗ обаче като цяло е нежелателно, тъй като то по необходимост представя предишно състояние на пазара на труда – пък и било то само с едно до пет тримесечия назад. За предпочитане е да се спрем не само на един, но на група от индикатори, които опитват да предскажат с приблизителна точност състоянието и посоката на развитие на икономиката в непосредственото бъдеще – промените на цените, динамиката на безработицата, ръста на добавената стойност и брутния вътрешен продукт, например. По-съвършен механизъм би взел предвид и условията в различните региони и отрасли.

Освен това, обвързването със средната заплата създава един вид самозахранващ се механизъм за растеж – по необходимост повишаването на минималната заплата води до увеличение и на средната, което при така заложения подход би изисквало ново повишение на минималната, до потенциалното им изравняване. Страничен ефект от това би било и рязко повишение на инфлацията в резултат на номиналния ръст на доходите на работещите при изоставащ ръст на производителността.

Да обобщим – преминаването към механизъм за определяне на минималната заплата определено е стъпка в правилната посока. Така въведеният подход обаче залага много проблеми, които не са отчетени от законодателя, и които  неизбежно ще трябва да бъдат отстранени в хода на прилагането на механизма в бъдеще.

22
Коментара по темата
22.
Трябва такъв закон
08.02.2023 05:36:11
Който пишман работодател не може да плаща мин заплата да си продава бизнеса и да се маха да дойде кадърен който ще може
21.
Дрън
06.02.2023 10:13:23
Подкрепям 4 коментар.
Тази гавра с работещите в България , която се чува от разни пишман икономисти анализатори, че вдигането на заплатите щяло да помпа инфлацията. В най-бедната държава в Евросъюза, че и в цяла Европа, с най-ниски доходи и с най-висока инфлация! Откъде се взе - от многото харчене на големите ни заплати ли? Пъстри лъжи в кошничка, обслужващи работодателски интереси
20.
Работещ
06.02.2023 04:42:21
Ток 230 лв вода 40 лв интернет и тел 40 лв резорвоар гориво 150 лв застраховка 57 лв винетка 87 лв данък автомобил 30 лв заплата 560 лв чисти да ни е честита заплатата на работещите които храниме администрацията!
19.
Българка
05.02.2023 20:09:04
В България хората масово работят за 399 евро минимална заплата !! С най-СМЕШНАТА заплата в цяла Европа !! СТАЧКИ до ДУПКА !!
18.
Факир
05.02.2023 17:45:43
Докато го има това недоразумение да може да назначаваш хора на минималната заплата ,а да се дават на ръка другите,или на 4 часа или изобщо да нямат договори хората,плоския данък също не може да се взимат едни и същи проценти на 780 лева и на 3400 лева,трябва на по големите заплати по големи данъци,вдигане на пенсиите и забрана пенсионери да работят и да заемат длъжности на които могат да работят млади хора.
17.
Работещ в чужбина до 14 Габи
05.02.2023 15:49:28
Габи,скъпа ти това от личен опит и наблюдение го казваш или подочуто оттук-оттам.ПЪРВО - в чужбина не се работи толкова много,работят по осем часа и си ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си ползват почивките - на обяд спират.ВТОРО -относно високата производителност и уплътняването на р.време.Как така,като излезем българите да работим в чужбина и аджеба я постигаме тази в.производителност,а у нас не.Май има нещо свързано с условията и машините ОСИГУРЕНИ ОТ РАБОТОДАТИЛИТЕ(с трици маймуни не можеш хвана).Относно уплътняването - тук въпроса е до самосъзнание и в чужбина съм виждал да се скатават- вместо 5 прави 4 единици и т.н.ТРЕТО- относно клатенето на крака и пари,само за присъствие у нас.В частния сектор у нас,такова чудо няма- там се работи 10-12 часа + СЪБОТНИЯ ДЕН до обяд!!!Има го в определени места с бюджетна издръжка.....
16.
Общо взето
05.02.2023 15:32:05
Общо взето от статията се разбира -"дрън дрън ярина" .Не знам авторска ли е или копи -пейст,но като цяло навява определени невярни внушения в полза на работодателите.Последните все реват,че нямало кадри за работа ,ама пари не им се дават.----Първо що е туй чудо средна заплата по сектори,че и по региони ,вследствие на което била податлива на променливи???Общо взето -бла,бла,бла-засукани фрази и изрази целящи да объркат хората.Като им е толкова сложно и трудно да опростим нещата -ВЗЕМА СЕ СТОЙНОСТТА НА СРЕДНАТА ЗАПЛАТА ЗА ЦЯЛАТА СТРАНА ЗА ПРЕДХОДНАТА ГОДИНА(няма Враца,Ловеч, Царево и т.н.) -ЗА ЦЯЛАТА СТРАНА!!! + компенсаторна добавка(2-5%) необходима,защото в статията упоменават внушението,че данните щели да бъдат за предишно състояние на а пазара на труда.Това,като цяло пак няма да е много справедлив механизъм -необходимо е да се въведе задължителна мин.почасова ставка според ценза за работа+ точно отчитане на заработените часове(технологиите вече го позволяват) и контрол -хора без необходимия ценз да не заемат дадено работно място=основание да им се заплаща по-ниско възнаграждение.Отделно -заплатите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изцяло по банкова сметка на служителя.
15.
Срам
05.02.2023 13:54:57
Никоя заплата не трябва да бъде вдигана изкуствено. Нека синдикатите, които се правят на много загрижени да предложат нещо разумно за развитието на икономиката, а не само да подкукоросват плащащите им членски внос от който те са много зависими. Към тях се присъединяват и партиите които искат да запазят имиджа си в публичното пространство.
14.
Габи
05.02.2023 13:44:49
Хубаво е заплатите да бъдат високи. Но тези заплати трябва да се защитят с висока производителност и уплътняване на работното време. Всички които са в чужбина казват, че там се работи много и няма място за клатене на крака. При нас има много длъжности при които получаваш заплата само за присъствие.
13.
До8
05.02.2023 13:37:50
Явно бургазлиш сте масово в сивата икономика. Няма работещ в частния сектор, който да получава реалната заплата по договор. Почти на всякъде има даване на ръка. В държавните служби минималните заплати се допълват от бонуси и други добавки.
12.
До8
05.02.2023 13:26:03
Явно бургазлиш сте масово в сивата икономика. Няма работещ в частния сектор, който да получава реалната заплата по договор. Почти на всякъде има даване на ръка. В държавните служби минималните заплати се допълват от бонуси и други добавки.
11.
Акварит
05.02.2023 13:16:23
Минималната колкото и да вдигате все няма да стигне на народа с такава инфлация за съжаление икономиката ни е такава...
10.
Продължаваме Педерастията
05.02.2023 12:29:21
За това сега на пролет пак си стпйтв у дома и не гласувайте. Или пък идете гласувайте за Подмяната ,Тиквоний 1 , Буратино - Демонократа..... дпс и курнела въобще не се коментира т
9.
*********
05.02.2023 11:42:03
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
8.
Жалко
05.02.2023 11:29:09
Бургазлии масово сме на минимума, няма толкова убит град, във враца и Видин са по- добре заради близостта със София и Румъния!!
7.
!!
05.02.2023 11:27:58
Инфлацията за година е много над 50%. Парите стават безполезна хартия ден след ден..нормално е запалите да са поне двойни на старите
6.
Стига
05.02.2023 11:16:41
с тези глупости-просто и ясно минималната работна заплата не трябва да е облагаема!810лв. значи 810лв. получаваш чисто,другото да го поема държавата това е минимална работна заплата!
5.
Шанаджии
05.02.2023 10:53:08
Изкоренете корупцията, заплатата сама ще тръгне нагоре. Вземете пример от Румъния,не ми пишете глупости.
4.
Ха ха ха
05.02.2023 10:43:09
Само не вдявам как високите доходи ще доведат висока инфлация, освен спекулативна такава тоест от презумпцията, че щом имат пари хората, ще увеличаваме цените, идиоти сър.
3.
Гол охлюф
05.02.2023 10:38:35
Слаб анализ, България и Албания с най ниската минимална заплата, еврозона през крив макарон.
2.
007 -7
05.02.2023 10:25:24
Otkakto okradaha gerb KTB 6.5 miliardaL
Nqma ni6to ve4e 15 godini

Flagman qdaha zaplatu ot tam i mal4aha
1.
Biznes partnior
05.02.2023 09:51:25
Никакви заплати ! Който крал - крал , пари само за чорбаджиите за коли и екскурзии
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг