Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

"Най-голямата измама в корпоративната история" или как индийски милиардер е на път да изгуби богатството си

Гаутам Адани до миналата седмица бе считан за третия най-богат човек в света, но...
Ключови думи: Гаутам Адани, новини, индиец, милиардер

Най-богатият индиец вече не е толкова богат. Един недоброжелателен финансов анализ в неподходящ момент се оказа достатъчен, за да изтрие над 22 милиарда долара от личното състояние на Гаутам Адани, чийто огромен конгломерат от компании бе обвинен в извършване на "най-голямата измама в корпоративната история".

Резултатът от обвиненията се оказа пълна катастрофа за могъщата Adani Group при отваряне на пазарите в понеделник и причини пореден срив на акциите на групата компании, които загубиха общо над 65 милиарда долара от своята стойност от 24 януари насам.

Причината за всичко това е подробен доклад на фирмата за инвестиционни анализи Hindenburg Research, публикуван миналата седмица. В него конгломератът на Адани е обвинен в "нагло манипулиране на акции", "счетоводни измами" и "пране на пари".

Споменава се също така и порочната практика за умишлено натоварване с дългове на свързани компании, което поставя цялата група в несигурна финансова ситуация.

Изследването е резултат от две години работа и излиза на бял свят в особено деликатен момент за милиардерът и компаниите му - само 48 часа, преди да бъде започната мащабна кампания за набиране на капитали от фондовия пазар.

В петък основната компания от групата - Adani Enterprise - стартира най-голямото публично вторично предлагане на акции в историята на Индия, за да събере капитал от 2,5 милиарда долара за финансиране на разходи и изплащане на дългове.

Разбира се, ръководството на индийския гигант отхвърли обвиненията, които описа като "злонамерена комбинация от селективна дезинформация, остарели, неоснователни и дискредитирани твърдения", и обвини Hindenburg в опит за съсипване на имиджа им, точно преди мащабното пускане на акции на пазара.

"Това не е просто неоправдана атака срещу която и да е компания, а целенасочена и пресметната атака срещу Индия, независимостта, целостта и качеството на нашите институции, както и историята на растежа и амбицията на страната", се казва в отговора на Adani Group в документ от 413 страници.

Според тях анализът на Hindenburg, която е специализирана в търговията на къси акции, е пълен с инсинуации, представени като факт, с цел да се заличи стойността на акциите и инвеститорите да започнат да продават.

Обикновено фирми като Hindenburg използват различни финансови инструменти, за да печелят от падащите цени на акциите в компаниите, към които са се насочили, и за които смятат, че са силно надценени или използват лоши и измамни бизнес практики.

"Нетният резултат е, че публичните инвеститори губят, а Hindenburg взима огромни печалби", пише в документа на Adani. "Шокирани сме, че докладът е публикуван без какъвто и да е опит за връзка с нас и проверка на фактологията".

В края на миналата година групата представлява вторият най-голям индийски конгломерат, чиято пазарна капитализация е над 280 милиарда долара. Създаден е през 80-те от Гаутам Адани, чието личнои състояние в момента e оценено от Forbes на 88 милиарда долара. Това превръща бизнесмена в най-богатия индиец и един от най-богатите хора в света.

До миналата седмица той бе считан за третият най-заможен човек в света, но след последните събития, вече се намира на осмо място.

Компанията му има широко портфолио от дейности в областта на минната индустрия, управлението на пристанища и летища, енергетиката (най-вече възобновяемата енергия и природния газ), както и строителството.

Конгломератът на Адани притежава най-големите оператори на частно пристанище и частно летище в Индия, както и огромна въглищна мина в Куинсланд, Австралия.

Според данни на The Washington Post над 60% от приходите на групата компании идват от минната индустрия.

Именно тук идва и голяма част от атаката на Hindenburg. Американските анализатори цитират няколко огромни финансови транзакции на стойност стотици милиони, свързани с дейността на Adani в Австралия.

Там конгломератът управлява въглищната мина "Кармайкъл" в щата Куинсланд, която през последните няколко години става обект на няколко големи съдебни дела и на критики заради въздействието си върху околната среда и местните общности.

Според Hindenburg индийският гигант прави неясни финансови транзакции със свързани компании, за да прикрива от инвеститорите си обезценки на активите си. Това води до задлъжняване и финансова нестабилност в дългосрочен план.

За Adani всички подобни обвинения са стари и "определени като неверни по съдебен път". Това включва и случай за предполагаемото участие на изпълнителния директор на австралийското подразделение на Adani в измама с диаманти.

Целият доклад на Hindenburg предизвика и реакция в самата Австралия, където в момента тече обществен дебат дали трябва да бъде позволено на индийския конгломерат да продължава работата си в страната.

Дебат, който при всички положения няма да повлияе добре върху доверието на инвеститорите.

Въпреки това ръководството на компанията показва увереност в успеха на публичното предлагане на акции. До момента са събрани около 20% от средствата, необходими за успешна продажба.

По-голямата част от тях досега идват от държавния инвестиционен фонд на Обединените арабски емирства, а друг фонд от Абу Даби обяви в понеделник, че ще инвестира още 400 милиона долара.

Нищо обаче не е сигурно, тъй като търсенето на дребно е изключително слабо заради доклада на Hindenburg.

Източник: Webcafe.bg

2
Коментара по темата
2.
ХХ
03.02.2023 10:11:28
А коя реномирана западна фирма е правила предпоследния одит в който явно всичко е било наред? За България знаем, че това е холандската KPMG.
1.
O
02.02.2023 23:32:44
Хубава работа ама... Сиганска
  Добави Коментар
Рачков се пусна с новото гадже, най-после го показана света Актьорът и бившата адреналинка Виктория се щракнаха от Малдивите Сменя фамилията си Писателката потъна в размисли, новото име ще ви смае
Канара катастрофира и си счупи средния пръст Бившият любовник на Ивана - Стоян няма скоро да бие тупана Убийството, което потресе България: Украинка уби двете си деца – какво разкри психиатърът? Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че подобни престъпления не се случват спонтанно и често са резултат от сериозни психични разстройства, останали незабелязани или пренебрегнати от близките
Диетоложка хвърли бомба! Каза за опасност от дубайския шоколад Шоколадът съдържа различни подправки, които могат да причинят алергични реакции, включително анафилактичен шок Хапват ви се арменски сладки, ето бърза и лесна рецепта Ето какво ви е нужно
Изповяда се пред феновете си Имах нужда да се създам и опозная“, признава Мегз Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите
Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия
Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно