Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

И Финландия не ни иска в Шенген

Дали скандалът с „Алма Тур”, който заряза официална делегация от около 100 финландски историци на летище Бургас преди 10 дни, повлия на Финландия за решението за влизането на България в Шенгенската зона, можем само да гадаем
Ключови думи: шенгенска зона, шенген, българия, румъния, алма тур, финландия, холандия, финладски туристи, летище бургас

Дали скандалът с фалиралия туроператор „Алма Тур”, който заряза официална делегация от около 100 финландски историци на летище Бургас преди 10 дни, повлия на Финландия за решението за влизането на България в Шенгенската зона, можем само да гадаем. Фактът обаче че скандинавската страна се присъедини към Холандия и се противопостави на приемането на Румъния и България, съобщиха източници от Брюксел. Решаващият вот ще бъде утре по време на срещата на вътрешните министри на страните от ЕС.

Както и в случая с Холандия, официалната финландска позиция е повлияна от вътрешната политика - новото правителство в Хелзинки обяви евроскептичен подход. Решението на страната е повлияно и от масивното холандско лобиране да се избегне изолацията на страната сред останалите членове на европейския блок.

Вчера зам.-председателят на румънския Сенат и бивш министър на правосъдието и на външните работи Кристиан Дяконеску заяви, че Румъния може да изправи Холандия пред Съда на Европейския съюз за неспазване на европейското законодателство. Това ще се случи, ако правителството в Хага блокира присъединяването на Румъния към Шенген на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22 септември, съобщи информационният сайт Зиаре, цитиран от БТА.

Сезирането на Съда на ЕС в Люксембург обаче трябва да стане с посредничеството на Брюксел. За тази цел Румъния първо трябва да започне предварителна процедура в ЕК. Нейната роля като защитник на прилагането на европейските закони е съществена. Причината е, че в мнозинството от случаите еврокомисията е тази, която сезира съда, а не потърпевшата страна.

"Засега не става дума директно за съд, а за започване на предварителна процедура. Ако се констатира, че има нередности, може да се премине по-нататък към друга правна форма", отбеляза Дяконеску.

Той добави, че подобни процедури са били инициирани, когато е било обявено първото експулсиране на ромите от Франция.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година