Приемът на калций вреди много повече, отколкото помага, алармира ревматолог
Лекарите ревматолози от Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас алармират, че много хора приемат добавки калций, които всъщност им вредят. За проблема пръв сигнализира д-р Иван Стайков. Той е сред младите и амбициозни специалисти в морския град, които поставят нови стандарти в лечението и отношението към пациентите.
Ето какво разкри той пред репортер на Флагман.бг:
„Напоследък в кабинета ми идват два типа пациенти – страдащи от остеопороза или със силно ошипяване на гръбначния стълб. Често по време на прегледа става ясно, че много от тези хора приемат калциеви добавки и то в големи количества.
Преглеждам болни, които нямат калциев недостиг, а са го приемали. При това високо внасяне на елемента в организма той не се депозира в костите, а се отлага в меките тъкани и така се получава ошипяване, калциране на съдовете и ред други проблеми.
Забелязвам, че има някакъв стереотип в България, при който пациенти с намалена костна плътност започват да пият калций, но приемът му не е панацея за решаване на проблема, а напротив, може да доведе до обостряне на състоянието.
В най-новите гайдлайни (ръководства за лечения) калцият вече не се използва като превенция. Изписва се само при тези пациенти, при които се провежда активно лечение на остеопороза и то съпътстващо с медикамент, който да направи възможно, отлагането му в костите.
При всички други случаи, не се препоръчва да се приема калций. Направени са проучвания на жени, приемащи 1000 мг калций на ден и е констатирано, че това повишава сърдечно-съдовия риск с 20 процента. Установено е и че много от страдащите от остра бъбречна недостатъчност в Европа и Америка, са приемали калций в големи количества. Това е много притеснително и е индикация, че с добавките, в които той е основен и ли присъстващ елемент, трябва да се внимава. Аз директно ги забранявам на моите пациенти.
Друг често срещан проблем при пациентите е дефицитът на витамин D И К2.
Липсата им в достатъчни количества в организма води до депозиране на калция на грешните места в меките тъкани. Затова суплементацията на калций ( приемане на добавки към храната, които липсват в нея или са с недостатъчни количества) влошава нещата, освен ако пациентите не са на активно лечение за остеопороза“, категоричен е д-р Иван Стайков.
Той предписва на пациентите си витамин D, който е в основата на правилното функциониране на организма на всички нива.
„Витамин D и по-точно витамин D3 участва в калциево-фосфорната обмяна, заедно с Паратхормон.
Паратхормонът регулира синтеза на вит D в бъбреците, повлиява метаболизма на калций в костите, повишава резорбцията на калций в тънките черва, стимулира реабсорбцията на калций в бъбреците, повлиява положително на фертилитета, повишава абсорбцията на калций в тънки черва и др.
Витамин D3 притежава ендокринни функции, поради наличието на рецептори за него в повечето тъкани. Организмът има ежедневни нужди от него, но малкото пътища на набавянето му.
Пациентите в по-напреднала възраст страдат от дефицит на витамин D и през лятото, защото заради високите температури, те избягват с основание излагането на слънце.
Поддържането на добри нива на витамин D e много важно за хора от всички възрасти, защото той влияе на ендокринната система, черен дроб, бъбреци, полова система, имунна система, дихателната система, кожата, скелетномускулната система, сърдечносъдовата система, регулира клетъчния растеж т.е. защитава от карциноми.
Освен от слънчевата светлина, друг естествен начин за усвояване на витамин D e чрез гъбите. Те имат свойството да го конвертират, но трябва да са изсушени и да бъдат изложени на припек, за да могат да го усвоят от слънцето. Третия и най-разпространен вариант е чрез добавки.
Понякога се налага да се приема в големи количества. Например при остра вирусна инфекция се предписват по 5000-10 000 хиляди единици на ден за възрастен човек и по 1000 единици при децата. Витамин D повишава резистентността към инфекции, като активира имунокомпетентните клетки срещу причинителя.
За положителните му действия в човешкия организъм могат да се изпишат страници“, завършва ревматологът на Медицински център „Д-р Стайков“.
Д-р Иван Стайков разясни подробно и за влиянието на витамин К2 върху здравето и една от основните му функции – усвояването на калция в костите.
Очаквайте утре продължение на темата във Фалгман.бг
Часове за прегледи при ревматолозите в МЦ „Д-р Стайков“ – д-р Анна Стайкова, д-р Иван Стайков и д-р Десислава Попова, се записват на регистратурата или на тел.: 056 996006 или 0892 996006, 0896 996006. Центърът се намира на бул. „Транспортна“ №33 (до мол Бургас плаза).