ТИМ не иска да придобива грохналата „Алма Тур”
Холдингът на варненската групировка ТИМ не иска имотите и другите активи на скандалния туроператор „Алма Тур” , който заради дългове остави стотици руски туристи на летище Бургас без възможност да се приберат по домовете си. Това стана ясно от официално становище на „Химимпорт” АД, в който влиза и националния превозвач „България Ер”. Ето какво гласи още то:
Холдингът, както и дъщерните му компании, никога не са проявявали интерес към активите на дружествата от групата на „Алма Тур”. Както е навсякъде по света, при получаване на кредит, дадена фирма предоставя гаранция за този кредит, в случая фирмите от групата на „Алма Тур” са предоставили обезпечения към Централна Кооперативна Банка и България Ер, по свой избор.
От 2008 година насам, фирмите от групата на „Алма Тур” са в непрекъснато просрочие и финансова некоректност към националния превозвач България Ер. В началото на 2010 след обявяване неплащане на облигационната си емисия „Алма Тур” е финансирана от „Химимпорт” без никакви условия за съвместна дейност или участие във фирми от групата „Алма Тур”. От началото на 2011 туристическата компания е некоректна и към Централна Кооперативна Банка и ЗАД „Армеец”. Въпреки товa, „Химимпорт”АД и дъщерните и дружества винаги са проявявали търпение в бизнес отношенията си с „Алма Тур”.
Никога не са водени разговори за придобиване на активите на „Алма Тур” и съвместна дейност, към момента няма никаква перспектива в тази посока, заявяват от ръководството на холдинга.
„Химимпорт” АД няма никакъв интерес да придобие дружество, не само с уронен престиж, а и злоупотребило с доверието на хиляди свои клиенти, заплатили своите почивки и билети чрез него.
Важно е за в бъдеще, да се намери механизъм избягващ подобни на тази ситуации.
Имотите на Алма Тур, в процеса на съдебните дела ще бъдат обявени на търг и ще могат да бъдат закупени от всеки, съгласно процедурата, с цел погасяване на дълга на дружеството . По време и чрез изпълнение на съдебните процедури „Алма Тур” ще има възможност да заплати дълговете си.
Ръководството на „Химимпорт” АД е на мнение, че фокусът се измества от основният проблем и никой не задава въпроса „Къде са заплатените от клиентите суми за билети и почивки?”. В процеса на делото за несъстоятелност ще излязат достатъчно факти за пълните самолети и неизплатените задължения.
Добави Коментар