Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Д-р Радослав Мавров, невролог: Паркинсоновата болест засяга по-често мъжете

Известният невролог преглежда с направление в медицински център „Света София“- Бургас
Ключови думи: невролог, д-р радослав мавров, паркинсова болест

Д-р Радослав Мавров завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1997 г. В периода 2000-2004 г. специализира Неврология. През ноември 2007 г. придобива квалификация по "Клинична електромиография" в Медицинския университет в София, а през 2012 г. и по "Клинична електроенцефалография". Работил е в МЦ "Св.Врач" и УМБАЛ "Св.Георги" неврологична клиника в Пловдив, бил е началник на отделението по неврология в МБАЛ Централ Хоспитал в Пловдив. От октомври 2022 г. е началник на Първо отделение по неврология на университетска болница "Дева Мария" в Бургас.  Д-р Мавров е с интереси в сферата на дегенеративните заболявания на нервната система (деменции, паркинсонова болест и т.н), множествена склероза, епилепсия, лечение на болка, заболявания на периферна нервна система, мозъчно-съдови заболявания. Той е сертифициран за провеждане на високоспециализираните дейности електромиография, електроенцефалография, невропсихология, приложение на Ртмс (транскраниална магнитна стимулация). Д-р Мавров е един от малкото специалисти по неврология, които работят с ботулинов токсин за лечение на неврологични заболявания.

- Д-р Мавров, Вие сте с особен интерес в сферата на дегенеративните заболявания на нервната система, разкажете ни повече за тях

- Невродегенеративните заболявания са разнородна група заболявания на централната нервна система. Те се характеризират  с постепенен ход като обикновено започват в по-късна възраст  и засягане на определени части или функционални системи .Обикновено се разделят според клиничната изява-нарушение в походката ,в позата и движенията,деменции,слепота,глухота и т.н. За съжаление, те са нелечими и инвалидизиращи и усилията на невролозите са в посока забавяне на тяхното прогресиране.

- А кои са най-честите невродегенеративни заболявания и какви са причините за тяхната проява?

- Най-често срещаните невродегенеративни заболявания са болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. По-рядко срещани са прогресивните атаксии, латералната амиотрофична склероза и т.н. Причините за тези заболявания не са напълно изяснени. За някои от тях е доказана наследственост или повишен риск от развитие при наличие на болни роднини, за други се подозират различни токсични агенти. С нарастването на възрастта честотата им нараства.

- Споменахте Паркинсоновата болест, как да я познаем?

- Паркинсоновата болест е едно от сравнително честите невродегенеративни заболявания. Честотата ѝ е около 0,15% от цялото население, а за възрастта над 60 години е над 1%. Засяга малко по-често мъжете. Причините за възникването ѝ не са напълно изяснени. Приема се ,че са комплексни-генетична предиспозиция,токсични фактори на околната среда ,стареенето. Тя има три основни клинични признака- тремор в покой,най-често на ръцете,повишен тонус на мускулатурата и забавени движения. Много често тремор от друго естество се приема за паркинсонов.

- Има ли  лечение за Паркинсоновата болест?

- При Паркинсонова болест се използват различни групи медикаменти, които имат за цел да намалят тремора  и ригидността и да подобрят подвижността на болния. Някои от тях са с невропротективно действие и се счита, че могат да забавят прогресията на заболяването.Най-използвания медикамент е Л-допа ,под различни търговски наименования.Въпреки лечението заболяването прогресира и се стига до инвалидизация на болния.Използват се и други методи като магнитна стимулация ,дълбока мозъчна стимулация или оперативно лечение. Има и съобщения за приложение на лечение с трансплантация на стволови клетки.Все още обаче тези методи са в период на развитие и установяване на тяхната ефективност и не са рутинни.

- Трудно ли се диагностицира заболяването?

- Да, в началото е трудно да се постави диагноза. Ранните симптоми на паркинсоновата болест на неспецифични-лесна умора,депресия, намалено обоняние,слабост,болки и стегнатост в мускулите. Друг диагностичен проблем е приемането на различните видове тремор за паркинсоно, а той като самостоятелен симптом не е достатъчен за поставяне на диагноза. По-често е признак на друго заболяване- есенциален тремор,психогенен тремор и т.н. При съмнение за паркинсонова болест,болния трябва да бъде прегледан от невролог и някои допълнителни изследвания-ЕМГ,КАТ. Повлияването на симптомите на болестта на Паркинсон е трудно за по-дълъг период от време, въпреки различните медикаменти, които се използват. Често се налага промяна на терапията, затова е необходимо болният да се проследява системно от невролог. Като допълнение режимът на болния трябва да е съобразен с неговото състояние. Добре е редовно да се провежда и физикална терапия.

- Какво може да се очаква  след диагнозата „Паркинсонова болест“?

- Ходът на заболяването е бавно-прогресиращ. При съвременните лекарствени средства повече от 10-15 години,след което се стига до инвалидизация и приковаване на легло.Развитието на болестта варира ,като зависи кое преобладава- треморът или сковаността, обикновено треморните форми са с по-бавна прогресия. 

Началникът на Първо отделение по неврология в университетска болница "Дева Мария"- д-р Радослав Мавров, преглежда с направление по НЗОК в медицински център "Света София". За повече информация и запазване на час: 056 845083
 

Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България"
Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса
Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите