Съдия няма да разследва главния прокурор: Парламентът отхвърли къс срок за поправките в НПК
Промените, свързани с опцията главният прокурор да бъде разследван от съдия, няма да бъдат приети - поне не в този парламент. В момента тече закрито пленарно заседание на Народното събрание (НС) заради приемане на класифицирани отчети на службите.
След изготвянето на нужния доклад след днешното заседание на правната комисия в парламента, от „Демократична България“ в зала са предложили съкратен срок от три дни за подаване на предложения на второ четене за промените в НПК (Наказателно-процесуалния кодекс).
„Против“ обаче са гласували ГЕРБ и ДПС, а „въздържал се“ са били БСП, научи „Флагман“. Трите партии имат мнозинство и са надделели над другите формации, които са били„за“.
Припомняме, че парламентът вероятно ще бъде разпуснат на 3 февруари според заявката на президента Румен Радев. При воля от Народното събрание и при леко отлагане на закриването му от страна на Радев ключовите поправки можеше и да бъдат приети.
С днешното гласуване срокът за предложения за второ четене остава седем дни, с което законопроектът на Министерския съвет окончателно отива „в кошчето“.
По-рано през деня служебният министър на правосъдието Крум Зарков даде извънредна пресконференция, на която обяви, че в парламента нарочно са забавили гледането на поправките, за да не може да бъдат приети. Той обаче изрази убеждение, че в следващото НС това ще се случи, тъй като народът щял да промени съотношението на силите.
Или е по-добре да си стоиш на топло и да чакаш нещо да се случи на готово.
Всичко ще е в полза на народа , а не в полза на депутата.
Прокуратурата обаче така и не смята за нужно да му поиска имунитета. Тая “разсеяност” на прокуратурата всъщност пази доста успешно г-н Русчев. Той не е осъден (или пък оправдан), защото вече две съдебни инстанции връщат делото на Софийската районна прокуратура с “напомнянето” да вземе да го поиска тоя имунитет.
Последния път това е в началото на декември миналата година. Имунитетът му още не е поискан.
Междувременно г-н Русчев внася поправки в Закона за съдебната власт. Припознати са като алтернативна съдебна реформа, защото са алтернатива на независимото разследване на главния прокурор, предложено от ДБ и Министерството на правосъдието. Текстовете предлагани от Русчев и компания уреждат отделянето на Следствието от прокуратурата, което смятат за достатъчно основание следовател да разследва главния прокурор.
Подкрепени са от ГЕРБ и ДПС веднага.
Иначе идеята за това лансира публично пръв Радомир Чолаков от ГЕРБ. В интервюта от септември и октомври миналата година той нарича “правна реформа” възстановяването на независимостта на НСлС.
Пак през октомври прокуратурата не поисква имунитета на Русчев.
Пак през октомври Русчев внася идеята на Чолаков в парламента.
Иначе следствието е било “независимо”. И не е разследвали Филчев нито за Николай Колев, нито за ямболската адвокатка Георгиева, нито след самоубийството на Джамбов.
Сигурно затова тая идея така стръвно се предлага и харесва.