Актьорът Ненчо Костов от „Войната на буквите“: Жените искат Баян, не Петър!
"Интересът на жените към мен с появата на "Войната на буквите" не се е засилил. Баян, моят брат, обра всички точки."
Това каза пред "България Днес" актьорът Ненчо Костов, който влиза в ролята на цар Петър в разбунилия духовете сериал на БНТ.
Талантливият артист не иска да говори много за личния си живот. Избягва темата дали е обвързан, което навява на мисълта, че най-вероятно има човек до себе си. Ала иска да го запази в тайна. Костов е избран за "Войната на буквите" чрез кастинг. Първоначално се явява за ролята на Баян - брат на Петър. Но впоследствие тя е дадена на колегата му Даниел Върбанов.
"Работихме по една от сцените на Петър. Имахме и импровизационна част, която, оказва се, е била проба, свързана с образа на Петър. Това го осъзнах едва когато ми се обадиха с новината, че съм избран за ролята", разкрива актьорът, който е част от Народния театър.
Костов не се подготвя с дебела литература, за да вникне още повече в образа на владетеля, управлявал България над 40 години.
"Основният литературен материал, на който се опирах, беше сценарият. Разбира се, ревизирах си познанията за времето и личностите, завихрящи сюжета. Но не исках да се вкопавам твърде дълбоко в историческите трактовки или единствено в идеята за Петър като владетеля, канонизиран за светец и останал във времето с прозвището Добрия. Това не значи, че съм се стремял да принизя добродетелите му, напротив. По-скоро исках да имам доза свежест на съзнанието, усещане за свобода при прочита на сцените", казва още Костов.
Екранният цар Петър признава, че получава огромна подкрепа от по-опитните си колеги, които участват в сериала. С роли във "Войната на буквите" са Захари Бахаров, Деян Донков и Теодора Духовникова.
"От тези хора се учиш, докато работиш с тях. Учиш се от погледа, усета, реакциите, идеите им. От дисциплината, мисълта, които влагат, от това колко са наясно с героите си и степента на подготовка, с която идват на снимачната площадка. Същевременно те се грижат за цялостната атмосфера, за сближаването във и извън работния процес, за това по-неопитните им колеги да се чувстват спокойни и сигурни в себе си. Наистина ги усещах като мое семейство", добавя още цар Петър.
Актьорът успява да изгради много бързо връзка с екранния си брат Баян. Костов и Върбанов се нуждаят от няколко дни на снимачната площадка, за да станат супер близки.
"Запознахме се по време на предварителните етапи от процеса. След началото на снимките ни бяха необходими 2-3 дни, за да си изградим наш език, особена връзка и разбирателство. Като цяло общата ни енергия причини значителна доза забавление, но и нерви и тревоги на част от екипа", обяснява Костов.
Цар Петър счита за радващо, че има хиляди коментари за "Войната на буквите". Мненията за сериала за двуполюсни, ала според актьора това е добре.
"Част от негативизма идва от представата на хората за цар Симеон и България на три морета. Идеята, че там е имало едни хора, окъпани в злато, културно и духовно извисени, тотални победители на бойното поле и ние трябва да сме същите тези хора, но не сме. Във филма не се опитваме да развенчаем тези образи, а освен висотата им да потърсим цялото им многообразие, противоречия, дилеми, несигурности, борби. Чрез свободата в изкуството да развием хипотеза за пътя им, който е дал предпоставките за това да ни интересуват и до днес. Отвъд философията и историческата правда целта на проекта пък е "ентъртейнмънт", тоест някои зрители той успява да улавя, развлича, вълнува, задоволява, други не и в това при един артистичен проект няма нищо необичайно и потресаващо. Надявам се април месец всички да си стиснем ръцете, че филмът е страхотен", добавя Костов.
Унизителен е за българската история и най-вече за равноапостолното дело на Св. Княз Борис I - Михаил.
Княз (защото не е цар) Симеон е пълководец и грандоман - добре беше изграден образа. Но Св. Цар ( защото е първият български цар) Петър се опитват да го представят като посредствен страхливец и мамина държанка.
А той е един от най-великите царе. 40 годишен мир и просперитет се постига с истинско упование в Бога, смирение, интелект и сума ти положителни качества. Но това е принизено, за да се издигне в култ една съмнителна личност, един позор за България, злощастният Вениамин - Баян( Езическото му име) Идеята на този вреден филм е пропаганда на още едно петно, богомилството.
Жалко, за нашия "православен" народ, който се заблуждава. Жалко за "авторите" и поддръжниците на тази заблуда
Игра - 0
Сценарий - 2
Костюми и реквизит - 1
Озвучаване - 0
Ядат с вилици, има много разминавания във визията на периода. Актьори, озвучаване - леш... Една идея по-побре от сценките на максим генчев, но не миже да се мери с Хан Аспарух от 80-те