Ще загубим ли милиони заради въглищните мощности? Ще предоговаряме Плана за възстановяване
Планът за възстановяване и устойчивост трябва да се предоговори. Вярвам, че ще успеем така да го преговорим, че България да покаже достатъчно амбиция за пътя си към декарбонизация пред ЕК. Това каза в "Денят започва" по БНТ служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Според нея обаче мерките трябва да бъдат предложени не от МОСВ, а от Министерството на енергетиката, тъй като става дума за реформи в тази сфера.
Не трябва да се пристъпва към рязко затваряне на работещи мощности, а съответните им алтернативи трябва да бъдат предложени постепенно, добави тя.
"От компетентността на МОСВ най-важното е по-скоро предоговаряне на т.нар. междинни цели. Ключовото предизвикателство е, че с прилагащото решение всъщност държавата ни е поела ангажимент за поетапно намаляване година спрямо година на емитираните количества парникови газове", уточни министър Карамфилова.
Тя поясни, че България е приела условие да намали вредните емисии минимум с 55% към 2030 г. спрямо 2007-ма, когато става част от Европейския съюз.
„Ангажиментът, който е поет в плана за възстановяване и устойчивост, е допълнителен и доброволен. Така или иначе трябва да вървим към декарбонизация. Европейската зелена сделка е дала пътя, по който трябва да вървим. Безспорно България е сред най-енергийно интензивните и натоварени сектори с въглищните мощности“, заяви екоминистърът.
„Ясно е, че трябва да вървим по този път, но в момента, с течението и форсмажорните обстоятелства, не считам, че сме подготвени с алтернатива, а трябва да гарантираме енергийната и националната сигурност“, добави тя.
Вероятно е да има забавяне на плащанията по Плана за възстановяване, но добрата новина е, че все пак първият транш е дошъл, коментира Росица Карамфилова.
"Така или иначе по останалите реформи се работи, останалите инвестиции са в ход. Ако някой счита, че ще е лесно, не, ще бъде изключително трудно, но ние нямаме път назад. Трябва да продължим, за да достигнем до крайната цел", добави тя.
След като водещата я пита дали не си вкарваме автогол, защото много средства може да бъдат изгубени по плана, но ще си запазим централите, които ще работят на загуба, министърът изтъкна, че няма път назад.
„Този разговор трябваше да бъде воден преди повече от година. В момента се съобразяваме с новите обстоятелства. Планът е факт и е много трудно неговото предоговаряне. Преди по-малко от година сме показали, че ще вървим по един път, а сега започваме да криволичим по него. Изглеждаме неустойчиво. Трябва да отчетем и рисковете, пред които сме изправени“, добави тя.
„Нямаме път назад. Трябва да продължим, за да стигнем до крайната цел и да защитим нашата сигурност“, заяви Карамфилова.
Тя разкри, че за България има 16 наказателни процедури в областта на околната среда, четири от тях вече са затворени.
„Все още не плащаме за нарушения. Най-тежките са свързани с атмосферния въздух. През септември участвахме по наказателната процедура за качеството му. Очакваме решението на съда всеки момент, тъй като още през 2021 г. сме осъдени на практика да плащаме санкция по 3000 евро на ден до отстраняване на несъответствието от 2017 г. и малко над 28 000 евро на ден от същата година“, изтъкна екоминистърът.
„Генералният адвокат, който дава независимо мнение, излезе със свое заключение, че не трябва да се налага финансова санкция на държавата, за да може тези средства да се използват за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Очакваме съдебното решение и се надяваме парите да бъдат наистина използвани за тази цел“, добави тя.
В края на интервюто министър Росица Карамфилова бе попитана за изкопът в Несебър и за това дали останаха дюни, които да пазим. „Този случай е ужасен! Засегната е защитена зона, но няма разораване на самата дюна. Предприети са административно-наказателни процедури“, каза още тя.
Отварят замразени ТЕЦ-ове!
Ние в БГ това си го имаме работещо и ни натискат да го спираме?..
Тия нормални ли са???...