Как сами си влошаваме положението при настинки
Да те тръшне някой вирус, дето му викаме настинка, си е тегава работа. А ако детето е болно, мъката е още по-страшна. Затова бързаме да приложим всички съвети от съседката и социалните мрежи (понякога и от лекаря), само и само да се отървем от досадното състояние. Някои съвети работят, с други влошаваме още повече положението и отдалечаваме мечтаното оздравяване.
Нетърпението и тъпченето с ненужни лекарства често влошава положението, когато сме болни. Трябва веднага да спрем хремата, да свалим температурата незабавно, да премахнем кашлицата…Истината обаче е неприятна: на организма му трябва време да се пребори с инфекцията, независимо от мерките, които взимаме.
Острата фаза с неприятните оплаквания като главоболие, мускулни болки, температура протича от 3 до 7 дни, а лекарствата, с които се тъпчем, само правят състоянието ни по-комфортно, те не лекуват. Капките за нос, с които дишаме по-добре, само отпушват носа, не лекуват хремата. Ако прекалим с тях, може да се увреди лигавицата безвъзвратно. Народни лекове като сок от лук, ракия и какво ли не създават лъжливото чувство, че действат. Всъщност сме изгорили лигавицата и тя не може да произвежда секрет.
Свалянето на температурата, ако е поносима, до 38 градуса, също забавя оздравяването. Повишената температура задейства каскада от имунологични процеси, които водят до оздравяване. Кашлицата е естествен защитен рефлекс, с нея се изчистват попадналите в дихателна система вируси, бактерии, алергени, мръсни частици от въздуха. Затова тя не трябва да се потиска, ако не пречи на съня и не е много интензивна.
Лекарства се дават, когато е затруднено изхвърлянето на секрети при бронхит и пневмония например, или е засегнат ларинксът и трахеята (лаеща кашлица). Разстройството, когато е до 3 пъти дневно и не води до обезводняване, също не трябва да се спира, така се очистваме от патогени и токсини. При по-сериозно положение, особено при най-малките, се прилага строга диета и съответното лечение.
Когато си болен, трябва да си стоиш на топличко, е другият редовен съвет. Да, болният човек трябва да си почива, за да се възстанови, и да си стои вкъщи, за да не разнася заразата. Много хора обаче под топло разбират затворена стая с висока температура. За да оздравее човек, въздухът в стаята трябва да е чист и свеж, тоест, често да се проветрява. Температура на въздуха над 23 градуса го прави сух, а това дразни още повече и без това раздразнената възпалена лигавица. Затова се препоръчва болните деца да се извеждат навън, ако състоянието им позволява. Оптималната температура в стаята е около 22 градуса, а през нощта около 18, за да се диша спокойно.
Трябва да се пият горещи течност, е другият грешен съвет. Горещите напитки са толкова опасни, колкото и ледените, те увреждат лигавиците. Топлото чайче от нашенски билки си е класика в жанра. И трябва много да се яде, за да се оздравее. Нищо подобно, тялото ни много добре знае от какво има нужда, слушайте го. Течностите обаче са задължителни, особено при температура.
И разбира се, панацеята антибиотици! Детето е с висока температура, давайте веднага антибиотик! Антибиотиците действат само на бактериалните инфекции, а повечето „настинки“ особено при децата, са вирусни. Така често с антибиотици не само не помагаме, но може и да влошим положението. Понякога се наслагва и бактериална инфекция, но това обикновено е на по-късен етап, след петия ден. За това се съди по влошаване на състоянието, но най-сигурният обективен показател са данните за бактериална инфекция от кръвната картина.
Автор: Д-р Павлина Андреева, Една.бг
Добави Коментар