Дания премахва един почивен ден, за да стимулира икономиката
Правителството на Дания обяви плановете си да премахне един от официалните празници от трудовия календар на страната, предава TheMayor.EU. Това е начин да се подсили икономиката чрез допълнителните работни часове, а и да се увеличат приходите в държавния бюджет, което е и крайната цел на този ход, предава economic.bg.
Въпросният религиозен празник е известен като Великият молитвен ден, който е установен още през 17-и век като начин да напомня на датчаните да бъдат по-благочестиви и да се посветят на молитви, пост и покаяние. Празникът се пада на четвъртия петък след Великден.
Най-много критики на решението идват не от религиозните власти, а по-скоро от профсъюзите в страната. Те твърдят, че добавените допълнителни работни часове биха застрашили установения датски модел на социално подпомагане.
Повече пари за отбрана
В последните години се надигат все повече гласове в Европа, които защитават идеята за намаляване на работните дни и часове като начин да се осигури по-балансиран живот между работата и свободното време на гражданите. Но датското коалиционно правителство гледа в другата посока, цитирайки необходимостта от увеличаване на бюджета за отбрана (наред с други неща) във време на ескалираща несигурност в Европа, породена от войната на Путин в Украйна.
Промяната на трудовия календар трябва да влезе в сила през 2024 г. Тя ще добави допълнително 7.4 часа работа за всеки служител. Очаква се в хазната да влязат допълнително 3 млрд. датски крони – около 403 млн. евро.
„Не мисля, че е проблем да работим още един ден. Изправени сме пред огромни разходи за отбрана, здравеопазване, психиатрични грижи и зелен преход“, коментира по този повод датският премиер Мете Фредериксен, цитиран от The Guardian.
Датчаните ще получат увеличение от 0.45% на годишното си заплащане заради допълнителния работен ден.
Скорошно проучване на Epinion показа, че огромен брой датчани се противопоставят на този ход, което не беше споменато по време на миналогодишната предизборна кампания. Само 17% подкрепят плана, докато 75% са против.
Нали, бе, демократска уродлива измет!