Слух, че гонят бабите, обгрижващи храма, вдига на протест бургаския кв. Крайморие
Слух, че се опитват да прогонят бабите, продаващи свещи в храма, за да назначат на тяхно място семейство украинци, които дори не живеят в квартала, разбуни бургаския кв. Крайморие. От няколко дни в социалните мрежи тече дискусия, която извади на бял свят интригата сред местните. Вече е организиран и протест /ВИЖ ТУК/ в защита на трите пенсионерки – Зоя, Таня и Йорданка, които обгрижват Божия дом – отговарят за почистването, продажбата на свещи, икони и други символи на вярата, както и за малка кутия с дарения за храма.
Репортер на Флагман.бг разговаря с хората, които защитават местните жени, както и с отец Стелиян Кунев, който е председател на църковното настоятелство и отговаря за храма – неговата пълна позиция – очаквайте след малко.
Петя Иванова, която е организатор на протеста на миряните в защита на трите баби, обяви, че засега отец Стелиян не дава ясни обяснения.
„Жената, която доброволно напуска, се казва Таня, тя така или иначе беше по заместване, работи там около 2 месеца. Когато обаче титулярката – леля Зоя, трябваше да се върне след болничен, отчето й е казал да не го прави, да си гледа здравето, защото ще остане Таня“, обяснява Петя.
„Подозренията са, че иска да махне двете баби от квартала и да назначи семейство украинци. Реално ние не знаем нищо повече. Отчето нито отрича, нито потвърждава, но сме длъжни да защитим жените“, добавя тя.
„Бабите продават свещи и икони и почистват храма. Те много работят, правят го, за да се чувстват важни, ангажирани и полезни и вземат 150 лв. на месец. Те са пенсионерки, това им е начинът да се виждат с хора, които ходят на църква, да имат социален живот. Освен всичко бабите работят много, църквата е в безупречно състояние – никога няма накапали свещи, дворът е чист, градинките нямат и една тревичка. Изведнъж отчето е решил, че ще ги маха, което е странно“, казва още Петя Иванова.
Двете жени, едната от които вече е напуснала, ще имат годишна ревизия на 31 януари.
„Организираме протестното събиране утре, защото ако се случат нещата и махнат бабите, ако отчето си назначи неговите хора, вече ще е късно. Бабите работят за много малка сума там, не го правят заради парите, едва ли и новите хора ще са там заради това. А в църковното настоятелство са кротки хора, които няма да се бъркат на отеца и това прави църквата малко като еднолична фирма“, казва Петя и уточнява, че в настоятелството са четирима души - Таня Петрова, Станко Казлачев, Снежа и един човек, който е новодомец и не го познава.
А колко пъти в кв. Крайморие има богослужение?
„Няма всяка неделя служба. След като публикувахме информацията, няколко души ми писаха, че свещеникът сменя часове за кръщавки и други ритуали, както му е удобно. Рязал гривни с червен конец, изгонил семейство и не им направил кръщенето по тази причина. Той никога не е тук, не е имало Великден в кв. Крайморие Христос да възкръсне в 00 часа. Отец Стелиян идва в 22 часа, обикаля църквата и после ние си обикаляме сами. А неделното училище, доколкото разбрахме от бивш член на църковното настоятелство, било превърнато в място, където да си прави семейните уикенди с приятели. Сега пък е яхнал вълната във Фейсбук и 2 минути след публикацията с опровержението на нашите твърдения, от което не се разбира нищо, пусна пост, че се събират дарения за изографисване на църквата“, обяснява Петя.
Отец Стелиян е поканен на мирния протест, за да даде отговори на въпросите на хората.
Главният експерт към Община Бургас за кв. Крайморие Мария Генчева обясни пред Флагман.бг, че е информирана за казуса и е разговаряла със страните. „Никой не се оплаквал нито от Зоя, нито от Йорданка, нито от Таня, а по-скоро местните ги защитават. Преди това с мен никоя от тези жени не е споделяла да има проблеми – че иска да напуска, че отец Стелиян ги принуждава или нещо подобно. Разговарях с него и той ме увери, че няма никакъв проблем, а Таня сама заявила желанието си да напусне. Тя също го потвърди пред мен, каза, че работата й харесва, но не иска да остава. Не знам какви са съображенията на църковното настоятелство, ако наистина се назначава нов човек, който не е местен – има достатъчно хора от квартала, които могат да вършат тази работа и които няма да имат излишни разходи за пътуване. Нека не се разделяме на кореняци или не, а да създадем едно общество, в което има разбирателство и да направим така, че да живеем добре всички заедно“, призова Мария Генчева.
Флагман.бг се свърза с архиерейския наместник на Бургаската духовна околия отец Севастиян, който научи от нас за проблема в кв. Крайморие.
Той уточни обаче, че председателите на храмовете не се допитват до архиерейското наместничество за назначенията на служителите.
Църковното настоятелство е с 4-годишен мандат, състои се от между 4 и 7 членове. Според Устава на БПЦ, то се избира от хората в енорията, след което се одобрява от митрополита. Свещеникът като председател го оглавява и съвместно се вземат решенията.
„Служителите в църквата със сигурност обаче трябва да са хора, на които можеш да разчиташ, трябва да имат отношение към вярата, освен това все пак работят с пари и свещи, икони. Всяка година се прави ревизия на наличното в храма и се праща бюджет в митрополията, която контролира църквите в нашата околия“, обясни отец Севастиян.
Ето и дискусията в социалните мрежи: