Лятната академия в Ахтопол откри експозицията си
Третата международна лятна академия в Ахтопол откри своята експозиция в двора на гръцкото училище, коeто от няколко години е творческа база на Националната художествена академия. От 8 до 18 септември там са работили 17 преподаватели и студенти от София, Факултета по изкуства към университета за приложни науки в Литва и Академията по изкуства и дизайн във Вроцлав. Тази година пространството в двора на гръцкото училище се появиха шест нови скулптури от дърво. Своето първо участие имаха и преподаватели и студенти от катедра „Графика” в НХА, чиито графични произведения ще намерят място в музейната сбирка в гръцкото училище.
„Всяка година каним творци от чуждестранни художествени академии, с които си партнираме. В творческата база в Ахтопол са ни гостували преподаватели и студенти от академиите в Букурещ, Белград и Загреб, Истанбулския университет по изкуствата, Университета по изящни изкуства в Скопие и Одринския университет по изкуствата. Тази година поканихме колеги от Полша и Литва. Това действително е едно много ценно и ползотворно сътрудничество. Чрез лятната академия в Ахтопол се опитваме да превърнем гръцкото училище в културен и творчески център не само за града, но и в център от национално значение”, сподели проф. Анна Бояджиева, зам.-ректор в НХА. Участниците в академията получиха от нея сертификати и благодарности за добрите резултати и всеотдайния труд.
Една от скулптурите в експозицията, е на Мачей Албжиковски, преподавател в катедра „Резба” в академията във Вроцлав. Скулпторът обясни, че в творбата си е вплел елементи, символизиращи Татрите, планината, в подножението на която се намира родният му град Закопане. В работата му е помагал български студент. Албжиковски сподели, че намира идеята за творческия обмен между студенти и преподаватели от различните академии за много добро решение и прекрасен начин за общуване.
За десетте дни творческа работа в Ахтопол студентката от катедрата „Графика” Ива Димитрова е направила пет графични произведения, в които е използвала техниката „ дълбок печат”. Темите в тях са повлияни от близостта на морето.
Доц. Цветослав Христов обогати оригиналната скулптурната експозиция в Ахтопол с още едно своя творба. До дървената му пластиката от миналата година зае място и новата скулптура, изработена съвместно с полския студент от Вроцлав Адам Груджиен.
„Надявам се добре да сме се справили. С Адам заедно обсъждахме идеите и работихме като един добър екип. Той ме поощряваше в работата ми, а аз от своя страна му дадох възможност да реализира някои от хрумванията си. Скулптурата нарекох „Ангел”, разказа доц. Христов.
Идеята е скулптурните произведения догодина да овладеят пластично и естетично пространството в другата част на двора на гръцкото училище, която е по-близо до морето.
Добави Коментар