Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ЕК разследва България заради 25-те стотинки отстъпка за литър бензин

ЕК даде под съд България днес и за неприлагането на европейските схеми за насърчаване използването на възобновяема енергия
Ключови думи:

Европейската комисия започна днес наказателна процедура срещу България заради схемата за компенсиране на поскъпването на горивата, която предвиждаше отстъпка от 25 стотинки на литър бензин, дизел, метан или пропан бутан.

Според Брюксел, отстъпката, която стартира от началото на юли и приключи в края на 2022 г., е дискриминационна и нарушава принципа на европейския пазар за свободно движение на хора, стоки и услуги. Причината е, че схемата предвиждала на по-ниската цена да се продава гориво само на собствениците на превозни средства, регистрирани в България, а общият пазар на ЕС не разделял участниците в нея по национален признак.

"Тази мярка е силно дискриминационна и непропорционална", пише в съобщението на Еврокомисията, като се настоява "българските власти да спазват принципите за свободно движение на стоки, свободно движение на граждани и работници, недискриминация за гражданите на ЕС, както и правилата за уведомяване съгласно Директивата за прозрачност на единния пазар", съобщава Дневник.

"Едностранното действие на национално ниво и въвеждането на дискриминационно отношение не може да представлява решение", добавят от Брюксел, като настояват София да реагира по този въпрос до два месеца. В края на 2022 година служебното правителство обяви, че няма да продължи мярката, но че ще предложи през януари 2023 г. нов принцип за компенсиране, което досега не е направено.

Европейската комисия даде под съд България днес и за неприлагането на европейските схеми за насърчаване използването на възобновяема енергия и за липсата на мерки за справяне с инвазивните чужди видове растения и животни, които намаляват биологичното разнообразие, застрашават здравето на гражданите и нанасят щети на икономиката на икономиката.

Към втори етап напредва наказателната процедура за прилагане на европейската директива за командированите работници, която беше приета по време на българското председателство на Съвета на ЕС през пролетта на 2018 г.

Според Еврокомисията тя все още не е въведена изцяло в българското законодателство, особено що се отнася до защитата на правата а командированите работници, когато те са подизпълнители, както и по отношение на налагането на наказания и санкционирането на нарушенията от техните работодатели.

Комисията смята, че България не спазва задълженията си за ежегодно намаляване на нивата на няколко замърсителя на въздуха, което се изисква по директивата за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители. Това са серен диоксид, азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, амоняк и фини прахови частици От държавите членки се изисква да изготвят национални програми за контрол на замърсяването на въздуха, за да посочат как ще бъдат изпълнени тези задължения до 2030 г. Брюксел не уточнява дали София не е готова с програмата или не успява да намали емисиите и на кои замърсители.

В съобщението се казва само, че анализът на националните инвентаризации на емисиите на няколко замърсителя, представени от държавите членки през 2022 г. (отразяващи емисиите от 2020 г.), показва, че 14 държави, сред които и България, не са изпълнили ангажиментите си.

По-специално Комисията посочва, че емисиите от амоняка, използван в земеделието, надвишават обещанията, дадени чрез приетата през 2016 г. директива във всички държави, които не изпълняват задълженията си.

Наказателна процедура срещу България е отворена и заради неправилното прилагане на правилата за премахване на терористично съдържание в интернет.

Според европейските стандарти това трябва да става до един час след подаването на сигнала от съответните национални власти.

"След влизането в сила на правилата на 7 юни 2022 г. не всички държави от ЕС са приели всички необходими мерки", казва Комисията и им дава два месеца да се поправят или да обяснят защо не са задължили собствениците на платформи да реагират в рамките на 60 минути, когато такова съдържание е качено при тях.

2
Коментара по темата
2.
Филми пак
26.01.2023 20:04:31
Айде да се настрои народа срещу Европейския съюз, да излизаме от Европа и от НАТО и да се подарим на Русия като станем президентска Република. Да я запалим тая Родина от 4те края и да изгори
1.
Ето и реалната причина гербаво сайтче
26.01.2023 18:05:50
Европейската комисия предяви иск срещу България и Словакия пред Съда на Европейския съюз заради това, че не са транспонирали в националните си законодателства Директивата за енергията от възобновяеми източници. ЕК иска налагането на финансови санкции за двете държави. Страните-членки е трябвало да транспонират директивата до 30 юни 2021 година. Единствено България и Словакия не са предприели мерки за това.
  Добави Коментар
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония
Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж 78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП
Радост за пенсионерите в... Кипър Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия
Най-обичаната и вкусна яхния, кой не е ял Класическа рецепта, която сме приготвяли десетки пъти и пак ще ги приготвяме - пиле с грах и моркови Затвориха Босфора, издирват брат и сестра, паднали в морето преди месец Не се съобщава докога ще бъде забранено преминаването на кораби през пролива