БСП сезират Гешев заради правителствени покупки на частни имоти в Бургас, Габрово и Пловдив
Депутати от БСП сезират главния прокурор Иван Гешев заради покупки на частни имоти от държавата. Това бе обявено на брифинг в Народното събрание.
Става въпрос за решението на служебното правителство от 15 декември, с което са закупени три имота – в Бургас, Пловдив и Габрово, за което „Флагман“ съобщи. Съмненията са, че сделките са станали на нереално високи цени, за което някой е получил „комисиони“, стана ясно от думите на депутата Георги Гьоков, който бе социален министър в правителството на Кирил Петков.
Припомняме, че имотът в Бургас правителството купи от фирмата „Тех-Ко“ ООД. Той се намира в бл. 44 в ж.к. „Зорница“ до спортната зала „Бойчо Брънзов“.
Обектът е на нулевия етаж и е със застроена площ 442,23 кв. м, в т.ч. 363,18 кв. м в партера и 79,05 кв. м в сутерена, състоящ се от: горно ниво: зала, една стая за офис, четири склада, WC, входно антре и вътрешно стълбище за сутерена; долно ниво: пет склада, WC и два коридора, с директен изход от запад, с предназначение: за търговска дейност. Цената, която държавата е одобрила да плати, е 689 800 лева без ДДС.
Общо за закупуването на трите имота в Бургас, Пловдив и Габрово държавата плаща 2 170 300 лева. 950 900 лева отиват за „Микрон – Караилански – Йосифов с-ие“ ООД. Нейният имот е в Пловдив. Този в Габрово пък струва 529 600 лева, а продавач е „НЕСТО“ ЕООД.
Георги Гьоков обясни, че имат съмнения за измама и корупционни сделки, като отправи упрек към вицепремиера и служебен министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той е вносител на гласуваното от Министерския съвет (МС) решение.
Сигналът на БСП до Иван Гешев бил подаден вчера.
Според депутатите от соцформацията, действията са "потенциално незаконосъобразни" и е налице "неправомерно разходване на публичен ресурс".
Георги Гьоков смята, че правителството е следвало да използва публични имоти, каквито имало свободни, а не да купува частни.
Става въпрос за изпълнение на инвестиция „Развитие на социалната икономика“ от Националния план за възстановяване и устойчивост. Целта на проекта е да се създаде мрежа от регионални центрове на предприятията на социалната и солидарна икономика в шестте района за планиране в България. Финансирането е със средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, както съобщи правителственият пресцентър.
Георги Гьоков обясни, че не е имало процедура и методика, по която да се класират кандидатите да си продадат имотите. Нямало и орган, който да оцени подадените оферти.
Имало и някои конкретни обстоятелства.
"Така, например, закупеният за целите на проекта имот в Габрово за 529 600 лв. дълго време се е продавал от собственика чрез местна агенция за недвижими имоти за 168 000 евро, като в деня, следващ решението на Министерския съвет, цената в сайта на агенцията е променена в съответствие с цената, определена в него. Нямаме основания да смятаме, че при покупката на имоти в другите градове - Пловдив и Бургас, е действано по по-различен начин. Надяваме се прокуратурата да установи това", каза още г-н Гьоков.
На въпрос на "Флагман" - защо подават сигнала до главния прокурор, а не до Европрокуратурата, при положение че случаите касаят европейски средства, депутатът отговори: "Когато узнахме за тези неправомерни, според нас, действия, решихме да уведомим главния прокурор. Разбира се, ако се открият нередности, би трябвало да бъде уведомена и Европейската прокуратура, а защо не и Агенция за държавна финансова инспекция..."
А иначе сигналът бил пратен на главния прокурор, а не на местна прокуратура, защото случаят касае няколко различни района в страната.
След въпрос на "Флагман" - дали в сигнала има споменат член на Наказателния кодекс (НК), свързан с конкретно престъпление, Георги Гьоков отговори отрицателно. Прокуратурата следвало да намери какво е престъплението.