ЦИК поиска ГРАО да провери кандидат-президентите
Според решение 792-ПВР справката справката трябва да се извърши от Главна Дирекция "Гражданска Регистрация и Административно Обслужване" (ГРАО) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. ГРАО трябва да провери точните имена на кандидатите за президенти и вицепрезиденти, тяхното ЕГН, постоянен адрес на територията на страната, поставени ли са под запрещение (пълно или ограничено), изтърпяват ли наказание лишаване от свобода, притежават ли друго освен българско гражданство, дата и място на раждане на кандидата, както и какво гражданство са притежавали родителите към датата на раждането му, а също и дали са пребивавали на територията на страната повече от 183 дни за всяка от годините след 23 октомври 2006 г.
Проверката трябва да се извърши най-късно до 20 септември 2011 г. (32 дни преди изборния ден), пише в решението на ЦИК.
Дирекцията обаче не може да изпълни изискваните от ЦИК проверки, защото няма достъп до нужната информация, уточнява "Медиапул". Шефът на ГРАО Иван Гетов уточнява, че дирекцията не работи с термина "пребиваване" (както е записано в Изборния кодекс – бел.ред.). Това, което ГРАО може да провери, е в базата данни за адресната регистрация на кандидатите - колко пъти е напуснал страната и къде е бил. Този въпрос трябва да бъде задаван към други органи, стига и те да имат данни", допълва Гетов.
"Ние ясно сме посочили в решението си каква информация искаме. А според Изборния кодекс именно ГРАО трябва да извърши проверката", заяви предагенцията говорителят на ЦИК Ралица Негенцова. "Сигурна съм, че колегите ще направят, каквото могат", допълни тя, без да отговори на конкретното питане защо ЦИК изисква от дирекция в регионалното министерство данни, които са от компетенциите на МВР.
Така в момента декларацията е единственият начин да се докаже обстоятелството за пребиваването в страната, отбелязва в коментара си "Правен свят". Юристи припомнят текста от Административно-процесуалния кодекс, който предвижда, че в изрично определени случаи обстоятелства се доказват с декларация. Ако някой твърди, че декларацията е невярна, т. е. че декларираното не отговаря на истината, той трябва да докаже твърдението си.
По неофициална информация на "Медиапул" членовете на ЦИК до последно не са били убедени дали да поискат проверката. Проекторешението е било изготвено по инициатива на ГЕРБ и "Атака" преди няколко дни.
Меглена Кунева е най-очевидната "мишена" за такава проверка. Тя изпълнява функциите си на еврокомисар, базиран в ЕК в Брюксел, от 1 януари 2007 г. до 9 февруари 2010 година. По неофициална информация през това време Меглена Кунева е имала адресна регистрация в Брюксел. Подобен казус може да възникне и за последните две години на кандидат-президента на БСП Ивайло Калфин, който е член на Европейския парламент от юли 2009 година.
Някои вече поставят въпрос и дали Росен Плевнелиев не е живял по-малко от половината от времето в България в периода от октомври 2007 до октомври 2008 г., доколкото е известно, че тогава той се е занимавал с бизнес в Германия. И какво би се оказало, ако излезе, че макар и само за една година от общо пет даден кандидат е живял предимно в чужбина.
В интервю за "Дарик" вътрешният министър и председател на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви днес, че е ангажиран единствено с кампанията на ГЕРБ и не се интересува дали конкурентите на Плевнелиев отговарят на условията за участие в изборите.
Добави Коментар