Латинска америка е буре с барут, десетки милиони вече не вярват в демокрацията
Размирици и протести разтърсват Латинска Америка, където се наблюдава намаляваща подкрепа за демокрацията. Бунтовете в Бразилия и Перу са поредната проява на недоволство, предизвикано от корупцията, неравенството и липсата на услуги, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
В Латинска Америка демокрацията е поставена на изпитание по начин, невиждан от години, казват социолози, политически анализатори и граждани в региона. Протестите, понякога съпроводени с насилие, са редовно явление. Според организацията "Трансперънси интернешънъл" повече от половината латиноамериканци са на мнение, че корупцията се увеличава, а също така смятат за корумпирани повечето служители на изборни длъжности. В няколко страни центристките партии претърпяха крах и бяха заменени от крайни формации или от движения, обявяващи се против елитите, коментира изданието.
След пандемията от коронавируса бедността и гладът се разраснаха в редица държави в региона. Наблюдава се и увеличение на престъпните банди, занимаващи се с трафик на всичко – от кокаин до метамфетамини и фентанил.
Ефектът от това се усеща в САЩ, към чиято южна граница бягат рекорден брой мигранти, търсещи по-добър живот, отбелязва вестникът.
Според социологическата агенция "Латинобарометро", която от години изследва нарастващото разочарование сред 668-милионното население на Латинска Америка, "хората са уморени от политиката, от правителствата, от политиците, които използват властта за неща, които не водят до напредък в области, в които хората искат подобрение – като здравеопазването и пенсиите", заяви директорката на института Марта Лагос.
По данни на "Латинобарометро" 49 процента от хората в региона са подкрепяли демокрацията през 2020 г., което е понижение в сравнение с десетилетие по-рано, когато този дял е бил 63 на сто. Едва една четвърт от латиноамериканците са били доволни от демокрацията, докато през 2009 г. техният дял е бил 45 процента. Социолозите са установили, че 73 процента от хората са били на мнение, че страната им се управлява от властовия елит, докато десетилетие по-рано така са смятали около половината граждани.
Сътресенията обхванаха региона след настъпването на тежки в икономическо отношение времена. Латинска Америка преживя най-голямото икономическо свиване през 2020 г., след като пандемията се отрази зле на растежа и държавния дълг, а също така отне живота на над 1,7 милиона латиноамериканци. Растежът отново се повиши през 2021 г., достигайки 6,9 процента, но спадна на 3,6 на сто през 2022 г. и се очаква да намалее до 1,3 процента тази година, заяви Световната банка. Бедността намаля от 45,6 процента през 2003 г. на 27,8 процента през 2014 г., но сега отново се покачи и достигна 32,1 процента през 2022 г., показват оценки на ООН. Много латиноамериканци имат ниски очаквания към своите правителства – по данни на "Латинобарометро" подкрепата за правителствата е спаднала на 40 процента в сравнение с 54 на сто преди десетилетие, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".
В момента три държави в Латинска Америка са смятани от правозащитни организации и политолози за диктатури – Куба, Венецуела и Никарагуа. Над една четвърт от общо 411 000 мигранти, задържани на южната граница на САЩ през октомври и ноември, са дошли от тези три страни, показват данни на американските митнически и гранични власти.
Конституционни експерти и политици казват, че в региона все още има много демокрации, които остават стабилни. Държави като Чили, Перу и Колумбия дадоха автономия на своите централни банки, което помогна за създаване на по-силни икономики чрез предотвратяване на политическа намеса в паричната политика, посочва изданието.
Но повече демокрация означава по-високи очаквания. Медиите в тези демокрации хвърлят светлина върху корупцията и други проблеми, измъчващи държавите в региона и пораждащи недоволство сред гражданите. Когато потребностите не са задоволявани – от изкореняване на корупцията и борба с престъпността до осигуряване на по-добро здравеопазване, недоволството може да прерасне в насилие, дори в отдавнашни стабилни демокрации като Чили, където през 2019 г. имаше протести, съпроводени с насилие, отбелязва вестникът.
Не обичат Демонкрацията.....просто наложена принуда с друг термин.
може ли да наречеш че има демокрация в страните от западна европа при положение че имат социално подпомагане на вече няколко поколения неработещи паразитиращи хора на гърба на системата докато други се блъскат от сутрин до вечер за да има данъци с които да хранят неработещите - това е в основата на комунистическото общество: ОТ ВСЕКИ СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ВСЕКИМУ СПОРЕД ПОТРЕБНОСИТЕ.
къде тука е демокрацията? не работиш и продължаваш да получаваш минимален доход , осигурен покрив над главата и даже почивка в чужбина 1 път на годината, като тези социално слаби идват на почивка у нас и пият и ядат на корем, бахти демокрацията , чист комунизъм си е цялата западна европа барабар с америка , по голям комунизъм не е бил създаван даже до сега, а източния блок никога не достигна до това, остана социализъм
Я кажи сега, каква е разликата между демокрацията у нас и демокрацията е ЕС сега?!
У нас 1990-91ва година имаше много повече демокрация отклокото когато и да е било в Западна Европа.
ПП. про'с'таци като теб, дет чакат, че ново поколение ще направи демокрация има от десетилетия, но той Академок Борисов си ви го каза директно. Друг е въпросът, дали можете да го вденете или не.
1. Хората са страхливи и не желаят са излязат на улиците и да изметът политическата върхушка . Тъй като те са свикнали да не вдигат глава срещу “режима”.
2. Всеки е сам за себе си - “на мене да ми е добре а на Вуте да му е зле”.
3. Опростачването и опорочаването на идващото поколение.
4. Чакането на поредния господар да ни каже какво да правим защото ние нямаме волята и акъла да се сетим сами.
И не последно място, много скоро българския народ ще се сблъска със същите социални катаклизми като в Латинска Америка. Лидерите които народа избира ще завлекат цялото стадо, а народа ще си трае поради 4-те фактора на народопсихология които съм изброил по горе.
Сами сме си виновни.
Призрака на комунизма....
ПП. Про'с'таците по-долу: на всеки 4 години ви питат за вашето мнение, а сега няма и за две години четири пъти ви питаха. Ама както казва Академик Борисов, про'с'ти сте и още много заслу
След червената революция я депутат ,я министър, унуците на червената номенклатура, на 28 г. вундеркинд бърз старт на кариерата .
На държавата софра да плюска като прасе лакомо и алчно комунделското отроче.
Та, скъпи ми сънародници - всъщност няма изход, ни за тях, ни за вас (освен Терминал 1 и Терминал 2). Най-вероятно и за децата ви няма, щото са вече лумпенизирани (пак от вас). Евентуално след 3-4 поколения ако все още има останали някакви българи на тази теротория могат и да се случат нещата както е сега в нормалните държави. Дотогава - стойте си в кочината и гласувайте за Боко, Сокола, Корнела, Копейката, Зеления Чорап, Кирчовци, Асенчовци, жълтопаветни либерали и прочее сволоч. Вижда се, че от вашите редици нормални хора не могат да излязат.
За пореден път съм щастлив, че съм далече от цялата мизерия.
ПП. Про'с'таците по-долу: на всеки 4 години ви питат за вашето мнение, а сега няма и две години два пъти ви питаха. Ама както казва Академик Борисов, про'с'ти сте и още много заслужавате да бъдете мачкани!
Никой не пита стадото, щом е стадо.