Родителите на разменените бебета очакват пари от болница "Шейново"
Все още няма заведени искове към АГ болница „Шейново“ заради разменените бебета, но имаме предявена претенция и очакваме от лечебното заведение да отговорят положително или отрицателно за финансово обезщетение. Това каза в „Денят започва“ по БНТ адвокатът на едното от семействата Стоян Стойков.
Според него лечебното заведение ще понесе големи щети заради гафа с бебетата.
„Да се търси персонална отговорност в конкретния случай е много сложен вариант. Ако има виновни, които да се докажат с присъда, тогава може да се предявят някакви претенции спрямо тях, но на този етап не", обясни той.
„Това е голяма травма. През този месец, когато работих с родителите, видях всякакви чувства в семейството – тъга, безсилие...“, заяви Стоян Стойков.
"Чух се с родителите, които представлявам, детето е добре, свиква с майка си и тя с него“, добави той.
„Когато ми се обадиха по телефона, бях в УНСС, където имах лекция. Когато ми казаха, че при раждането са сменени децата, ми прозвуча абсурдно. Помислих, че става въпрос за смяна на документи. Поканих ги в офиса. Когато ми разказваха, пак не можех да повярвам. Звучеше ми като история за филм“, заяви юристът.
По думите му за постигнатото споразумение е трябвало да бъдат подготвени и двете семейства.
"Приложихме специфичен подход. Децата са на 4 месеца, съдебните искове щяха да продължат от 3 до 6 месеца, можеше да стигнат и до една-две години, ако една от страните не беше оказала съдействие", допълни адвокатът.
Клиничният психолог д-р Велислава Донкина пък каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че оттук нататък ще е много важен капацитетът на родителите, за да могат те да партнират на бебето да се адаптира по-лесно в новата среда.
„Ние сега се фокусираме върху този момент на промяна около четвъртия месец на тези бебета, но всъщност има много неща, които се случват между майката и бебето, още преди то да се е родило. Така нареченото прото ментално развитие започва в още в утробата на майката – във взаимодействието на бебето с нея, в слушането на гласа на майката, в запомнянето на ритъма, на сърцето и на шума, който кръвоносната система на майката създава“, обясни д-р Донкина.
„Има много интересни проучвания, изследвания и наблюдения как това повлиява бебето. Ние сме свикнали да мислим за бебетата като за малки и беззащитни, те всъщност са изключително компетентни“, добави тя.
Според нея е добре семействата да поддържат контакт в бъдеще, ако имат възможност. Нейният съвет към родителите е да разкажат един ден историята на размяната на децата си.
Явно не си чувал/а за продадени бебета, за изоставени в казаните за боклук, за захвърлени веднага след раждането на грижата на други хора ....
Или това го правят "несъществуващи майки", а ?!
А и какво пречи размяната да е била направена 5 дни преди да се раздуха случая ? До тогава бебето си е било "до майка си" ?
Или не можем чак толкова да мислим ?
Дори и да не са го направили нарочно ще се възползват от размяната за да припечелят някой лев. И ще са прави. Немарливостта трябва да се наказва.
Че е голям гаф голям е, но в крайна сметка децата се намериха, ЖИВИ И ЗДРАВИ СА и вече са при биологичните си родители - не е ли това най-важното...гледай си детето и се радвай,че Господ направи така и в крайна сметка подреди нещата.
Аз лично не виждам ако бях страна в случая как някакви пари ще ми изтрият паметта или ще ми подобрят настроението що се касае за случка от такъв характер. Сега ако имаше материални щети някакви ОК който ги е причинил нека си ги покрие, но да лекуваш душата си с пари показва колко елементарни и материални сме станали.
Все повече започвам да се съмнявам, тази размяна дали не е направена след изписването на бебетата от болницата по съвета на някой "играч" ?
Особено тайственото покриване на втората (първата подала сигнала)майка !
Сега ще поискат обезщетение от поне няколкостотин хиляди лева !
За много по-малко пари в живота се разиграват какви ли не схеми !