Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-важните новини в науката през 2022 г.

Ядрен синтез, секвенирането на човешкия геном и прозорецът ни към вселената „Джеймс Уеб“
Ключови думи: научни открития, 2022 г., списък, най-важните

Научните открития често са пренебрегвана тема в забързаното ежедневие на модерния човек. Точно те обаче обикновено имат най-голямо влияние върху качеството на живота.

Преполовихме първия месец на 2023 г., но не бива да забравяме какво бе постигнато през вече изминалата 2022 г.

Представяме кратък списък с някои от най-важните новини от сферата на науката, които може да сте пропуснали.

Телескопът Джеймс Уеб

Нов научен телескоп обещава да доведе до вълнуващи открития в космоса и красиви снимки. Телескопът, който действа като наследник на „Хъбъл“, бе пуснат в експлоатация през 2022 г. Той е най-новият „прозорец“ на човечеството към необятната вселена и изображенията ще послужат за изследването на законите на физиката.

Пълното секвениране на човешкия геном

Учените успяха за пръв път да извършат пълно секвениране на човешкия геном. Това би позволило в бъдеще на изследователите да разберат генетичната основа на човека – неговите черти, характеристики като височина, цвят на очите и т.н., както и да стане причина съвсем скоро да забравим за някои от дори най-ужасяващите заболявания, предавани по генетичен път.

Маймунската шарка

Още в ранната 2022 г. започна да се наблюдава ръст на случаи на т.нар. „маймунска шарка“ – заболяване, което рядко се среща при хората. Макар мнозина да подценяват тази новина, тя е важна заради това, че изследователите успяха да видят от близо как се разпространяват различни болести (в контекста и на ковид, който тогава продължаваше). Многото регистрирани случаи на маймунската шарка поставят въпроси за това как точно еволюират болестите и как можем да ги предотвратим.

Напълно запазен Мамут

Миньори в златна мина се натъкнаха на напълно запазен мамут, чието тяло е на близо 35 000 години в района на Юконската тундра. Именуван Нун Чо Га, откритието на този мамут е първият случай в историята, в който човечеството има възможност да види и разгледа отблизо изчезналия вид. Находката дава възможност на палеонтолозите да разширят знанията си за този отминал за планетата ни период, както и да разберат как се променя биоразнообразието с времето.

Изкуствен интелект

Макар темата вече да започва да става банална, няма как да я пропуснем. Системите с изкуствен интелект, особено в света на изкуството, завладяха планетата. MidJourney, DALL-E, Open AI – всички те могат за секунди да генерират изображения, за които на човек са необходими години в трупане на знания и опит, за да може да нарисува. Заради начинът, по който обаче работят тези системи, през 2022 г. станахме свидетели на първите протести срещу изкуствен интелект в историята на човечеството.

Втори шанс за мъртви органи

Учените откриха метод, по който биологични органи могат да бъдат „върнати към живота“ дори след пълната клетъчна смърт. Използвайки специална смес от кръв и хранителни вещества, органите на мъртво прасе са били поддържани живи дори след неговата смърт, а в някои случаи – самите те са започнали да се „поправят“ на клетъчно ниво. Тази технология може да се използва при съхранението на органи, предвидени за трансплантации. Предстоят тестове.

DART

НАСА удари със свой кораб астероид, за да провери колко ще се промени траекторията му. Диморфос – много малка луна в орбита около големия астероид, наречен Дидимос и намиращ се на 11 млн. километра от Земята, бе ударен от DART (Double Asteroid Redirection Tool). Това е важно, защото нашата планета постоянно бива удряна от малки астероиди. Въпреки че имаме доста надеждна система за тяхното засичане отдалеч, понякога има изненади, а те могат да са фатални за живота на Земята.

Намаляващи сперматозоиди

През 2022 г. научен доклад съобщава, че по света броят на сперматозоидите у човека е намалял с близо 62% през последните 50 години. Това прави зачеването в модерния свят много по-трудно от преди. А притесненията са, че здравето на мъжете по света е заплашено, тъй като броят на сперматозоидите е ясен индикатор за това. Изследователите търсят причината за тази негативна тенденция.

Ядрен синтез

Изследователи от Департамента по енергетика в САЩ докладваха, че за пръв път система, генерираща енергия чрез ядрен синтез, е успяла да генерира повече енергия, отколкото е била необходима за задействането и работата на машината. Ядреният синтез се счита за „Светия Граал“ в енергетиката, тъй като е много ефективен, изключително чист и има потенциала да промени света. Това е поредна крачка към отключването на пълния потенциал на тази технология.

Източник: VisualCapitalist
 

4
Коментара по темата
4.
Геню Сианов
15.01.2023 21:50:55
а това че земята e ploska??
3.
Cheers, George
15.01.2023 21:17:17
Добре, че е Гошката да пуска по някоя интересна статия, че то всичко останало само герб пропаганда.
2.
*********
15.01.2023 21:17:08
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
09
15.01.2023 21:09:55
Za flagman nai vajnoto be6e taq godina zlatka i blago isusa kade hodili na po4ivka
  Добави Коментар
Десет жертви при пожар в хотел в скицентър в Турция 32 души са били ранени Обяви края на зимата Топло време до края на януари, февруари също ще е мек
Тайланд го промени Орлин Горанов си пусна брада по време на екзотичната почивка Лудогорец взе бургаски специалист Иван Цветанов се присъедини към ДЮШ на клуба 
Изневери, ревност и тайни драми зад блясъка на "Ергенът", вижте нейните разкрития Виктор не е точно това, което търся в един мъж, споделя инфлуенсърката  Легендарен музикант загуби битката с рака Сайкс е признат не само за изключителния си китарен стил, но и за способността си да създава вечни рок класики, които продължават да вдъхновяват фенове и музиканти по целия свят
Тръмп обяви чистка на над 1000 чиновници, назначени от Байдън Сред тях са бившият генерал Марк Мили и готвачът Хосе Андрес Обявяват грипна епидемия в... Според д-р Аргиров, засега няма основание за грипна ваканция, тъй като към днешна дата заболелите ученици са 16.5%, а заразените учители – 7%
Калин Джорджеску е фаворит за предстоящите президентските избори в Румъния Ето какво показва последно проучване Бургаски ученици с медал на Олимпиада по роботика в Южна Корея (СНИМКИ) Те бяха в конкуренция с над 3000 състезатели в 1717 отбора от 23 държави
Трус във футбола в Царево Треньорът напусна Украинец блъсна с "Рено" възрастна дама в ж.к. "Зорница" Тя е с фрактура на левия глезен и лявото рамо