Къща между Затвора и свободата, каквато ще има Бургас, ще намали броя на връщащите се обратно зад решетките
Първа копка на новото общежитие на Бургаския затвор по норвежки модел направи днес служебният министър на правосъдието Крум Зарков. Какви са целите на бъдещата придобивка, какви престъпници ще изтърпяват наказания в него и за какъв период, готов ли е Зарков да продължи да е министър в нов служебен кабинет и какво всъщност се е случило с котката на Мая Нешкова, четете в интервю по-долу:
- Г-н Зарков, с какви средстава се строи новото затворническо общежитие в Бургас?
- Сградата ще бъде построена изцяло по проект на програма "Правосъдие" с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм, в размер на около 1.4 млн. лв., няма да са за сметка на българския данъкоплатец. След около 400 дни за пръв път в България ще се реализира нов модел на работа с хората, изтърпяващи присъди за престъпления.
- Какво представлява проектът, какво е т.нар. „Халф уей Хаус” (Half-way House)?
- Буквалното значение е „Къща на средата на пътя”. Идеята е, че това е място, което се намира посредата - между затвора и свободата. В нея трябва да се гарантира, че пътят пред затворниците е еднопосочен – че няма тези, които излязат, да се върнат обратно. Това е важно не заради затворниците и не заради хората, работещи с тях, а за хората извън затвора, които могат да станат жертва на престъпления. Искаме да намалим степента на рецидив. Всеки ден наблюдаваме и четем по медиите за престъпления, вчера в Бургас имаше ужасен инцидент с шофираме с бясна скорост. Нашата задача е това да се случва все по-малко и проекти като този допринасят за това.
- Какви затворници ще има в новото общежитие?
- Няма конкретен профил. Идеята е сградата да се използва в случаи, когато е нужно човекът да се адаптира към света преди да излезе от затвора. Има хора, които са дълги години зад решетките и за тях излизането на свобода е абсолютен шок. Целим да минимизираме това. Но в общежитието ще има хора, без значение от дължината на изтърпяване на присъдата. Имаме случаи, когато хора, излезли от затвора, сами се връщат зад решетките, защото смятат, че вън се чувстват по-застрашени, отколкото вътре. И когато това чувство надделее при тях, те прибягват към престъплност.
- Успяхте ли да намерите общ език с надзирателите за премахването на 24-часовите дежурства и защо на някои места има разлика в почивките – дневна и нощна?
- Ние не сме губили общ език с надзирателите, че да го намираме наново. Тази реформа се осъществи и вече всички работят на 12 часа. Подходили сме индивидуално – място по място, така че смените да бъдат възможно най-оптимизирани от гледна точка както на работата, така и на живота на служителите. Но най-важното е, че тази реформа, отлагана с години, вече е факт и използвам случая да благодаря на всички, които проявиха разбиране спрямо нея. Сигурен съм, че в следващите няколко месеца ще се докаже, че тя е много ефективна както за самите надзиратели, така и за цялата система. Ще има и важното финансово измерение, което ще спомогне на процеса. Хората са най-важното нещо. Сградите ги строим, но ако няма мотивирани и доволни от професията хора, работата няма да върви.
- Предвиждат ли се бонуси за служителите?
- Публикувахме и вече влезе в сила наредбата за допълнително възнаграждение при постигнати резултати. Това е нещо, което хората, работещи в системата, очакваха твърде дълго време. Досега те получаваха бонуси, само ако има нещо спестено. Сега, при постигнати резултати, тези средства са нормативно гарантирани и за това работим.
- Говори се за това, че третият мандат няма да бъде връчен на БСП, а на Демократична България. Трябваше ли, според вас, мандатът все пак да бъде даден на БСП?
-Не съм упълномощен да говоря по тази тема, която е изцяло в правомощията на президента на републиката и той в конституционно определените срокове ще вземе своето решение.
-Виждате ли се отново като служебен министър на правосъдието? Шансовете да се състави правителство изглеждат много малки.
- Това също не бих могъл да коментирам, тъй като във въпроса ви има поне две „ако” – ако ще има извънредни избори и ако ме поканят да съм министър. Мисля, че е рано да се коментира.
- От чисто правна гледна точка такова нещо като „технически кабинет”?
- Блазня се да ви отговоря. Вижте, зад всеки един кабинет трябва да има ясно мнозинство. Оттам нататък неговият профил може да варира съответно заради поставените задачи и заради хората, които участват. Но първоначалното условие е да има ясно идентифицирано политическо мнозинство, което да подкрепя потенциалния кабинет.
- Няма как да не ви попитаме и от Бургас за скандала с котката на Мая Нешкова. Чувствате ли, че това може да застраши политическата ви кариера?
- Не, не чувствам, че е застрашена. Всъщност не чувствам нищо по този въпрос.
*Използвани са въпроси и на други медии
Тъй или иначе и правосъдието е ялово като прокуратурата.
копка- котка- клопка- катанец
Кафе за Вас? От цикория ли?