Петър Кънев: Разбирам пещерната русофобия, но ще сътворим страхотен хаос в държавата
Икономическата комисия в парламента одобри на второ четене законовите промени, които биха позволили държавата да влезе временно в управлението на обекти от критичната инфраструктура, свързани с третирането на нефт. Припомняме, че поправките бяха внесени от депутати от „Демократична България“ (ДБ) по повод развитието около „Лукойл“ през последната година и войната на Русия в Украйна.
В парламентарната Комисия по икономическа политика и иновации забележки по промените имаха само представителите на „БСП за България“.
Отношение изрази зам.-председателят на комисията Петър Кънев: „Сами разбирате, че ние категорично гласуваме „въздържали се“ с проф. Гечев по целия закон. Аз напълно разбирам тази пещерна русофобия, която в последно време наляга цялото ни общество. Не възразявам срещу закона, но винаги съм възразявал между първо и второ четене да се внасят от народни представители предложения в последния момент без становище на институциите.“
Кънев, който е депутат от Бургас, имаше конкретни критики в частта, касаеща възможността за прекратяване на концесии. Той се позова и на становище на Министерския съвет по отношение на текстовете, което било „разгромяващо“.
„Аз знам, че това ще мине. Но отново тръгваме по много тънък лед – да разбиваме ситуации и да създаваме проблеми на което и да е следващо правителство. Много тънка е играта и рискуваме с това, което правим в момента днес. Аз лично ще гласувам „против“, обяви Петър Кънев.
След дълги консултации как да се изчистят точно законодателните поправки, Кънев отсече: „Колеги, дайте да запишем, че това касае рафинерията „Лукойл“ и „Росенец“ и да спрем дотука! Просто ще направим страхотен хаос в държавата. Вие не го ли разбирате това?! Това са пристанища Лом, Видин, това са терминали...“
В крайна сметка с почти пълно единодушие, без гласовете на БСП, законопроектът мина на второ четене, като се очаква да се гласува окончателно и в пленарна зала още в петък.
Промените се правят през Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.
Основната идея е при определени обстоятелства държавата да може да назначава „особен представител“ във фирмата, оперираща съответната критична инфраструктура. Правомощие за това ще има министърът на икономиката и индустрията след предложение на съответния консултативен съвет към него.