Как изкуственият интелект ще влияе на пазара на труда, още в близкото бъдеще
Изкуственият интелект скоростно се развива и се превръща във все по-интегриран в нашето ежедневие. От персонални асистенти, като Chat GPT, до самоуправляващи се автомобили и автоматизирани системи, способни да взимат решения, ИИ постепенно променя начина, по който живеем и по който работим. Но докато учените продължават в развитието на тази технология, е важно да се отчетат и последиците, които тя може да има на пазара на труда в съвсем близкото бъдеще.
Едно от основните притеснения е, че изкуственият интелект може да автоматизира голяма част от труда, който сега се извършва от хора. Това пък може съвсем спокойно и то много скоро да доведе до масова загуба на работни места и икономическо неравенство в обществото. Според доклад от Глобалния институт МакКинси, най-малко 800 млн. работни места ще са застрашени от изкуствения интелект и автоматизацията до 2030 г., а 375 млн. човека ще се наложи да сменят своето професионално направление. Въпреки това от Института уточняват, че най-вероятно също толкова нови работни места ще бъдат създадени – или заради това, че автоматизацията ще направи съществуващи професии по оптимизирани, или с това, в резултат от нея, ще се създадат условия за нови ниши, които биха били запълнени от хора.
Може ли изкуствен интелект да ви напише курсовата работа за секунди? Запознайте се с Chat GPT
Не всички експерти обаче са съгласни, че широката употреба на ИИ ще доведе до загуба на работни места. В интервю Андрю МакАфи, съпредседателят на инициативата на Масачузецския университет по технологии по дигитална икономика, заяви, че някои позиции със сигурност ще бъдат автоматизирани, но пък „ще имаме и огромен ръст в обема на работа, която е налична на пазара”. Според него, изкуственият интелект ще създаде нови работи и нови възможности за хората да работят в сферите на анализ на данни, програмиране и машинно обучение. Нещо повече – изкуственият интелект ще доведе до повишение на продуктивността и икономически растеж, който пък сам по себе си неизбежно ще създаде нови работни места.
Скоростното развитие на изкуствения интелект вдигна на протест художници и дизайнери
Независимо от това какъв точно ще е ефектът на въвеждането на тази нова технология в света, едно нещо е ясно – изкуственият интелект ще има огромно влияние върху това какви работни позиции ще са налични в близкото бъдеще. Според доклад на Световния икономически форум, застрашени са тези, чиято длъжност включва изпълнението на повтаряеми действия и взимане на решения, базирани изцяло на ясно дефинирани правила. От другата страна на монетата обаче всяка друга професия, свързана с креативно мислене, социални умения, преподаване и здравеопазване е много по-малко вероятно да бъдат засегнати.
Все пак обаче изкуственият интелект ще засегне всички сфери на човешкия труд. Едно от притесненията е, че въвеждането на тези интелигентни системи и широката им употреба ще доведат до т.нар. „поляризация на труда”, при която нуждата от висококвалифициран персонал расте, а нуждата от нискоквалифициран такъв намалява драстично.
И докато ИИ има потенциала да има огромни ползи в бъдеще, важно е да се отчетат и етическите, и социалните последици от това. В своя статия, социалогът и икономист Ерик Бринйолфсон и Андрю МакАфи обясняват подробно, че докато изкуственият интелект поема все повече и повече дейности и ги автоматизира, това може да доведе до „засилване на проблемите с неравнопоставеността на доходите, може да внесе смут в пазара на труда и да нарани обществените отношения”.
Да, изкуственият интелект има пълният потенциал да доведе до огромен икономически ръст, но на каква цена. Със сигурност въвеждането му в широка експлоатация ще промени човешкия живот коренно – така, както не се е случвало от първата индустриална индустрия насам. Сега, докато е време, е важно правителствата по света да разберат потенциала на тази нова технология и да знаят добре, че тя има потенциал за нещо велико. И да намерят начин, по който ще се подсигури, че всеки на планетата може да се възползва от нея така, че да не се стига до обостряне на вече съществуващите социални и икономически проблеми.
*Този текст е изцяло генериран от Chat GPT. Корекциите в изказа, както и преводът от английски са дело на посочения автор. Снимката е генерирана от друг изкуствен интелект по предложение на първия с впоследствие нанесени леки корекции. Целият процес (без превода и корекциите), от идеята през писането до крайния продукт - отне около 3 минути. Коментарът оставяме на вас.
Ей, ама много ги разбирате. Аре, утре ще да дойда до офиса и да ми покажеш как бота пише статии за 3 минути. Защо лъжете, като дърти цигани, ве!? Филмар! Аре, кафа! Баси долнопробната медия...
"Да, изкуственият интелект има пълният потенциал да доведе до огромен икономически ръст"
За какъв икономически ръст говориш, ве, момче!? Нали си много начетен и грамотен!? Или това е копи и пейст? Значи в цялата статия говориш за нещо много различно от икономически растеж. И накрая това, мисли малко, като пишеш. Резил...
Абе друго си е на Хасан кумшията истествиния интилект.......пий пет мастики и няма изтущаване цяла вечер!!
Всеки познава поне 10 най малко дето не са в час хич и нищо не могат да правят на боклука 20 30 40 50 годишни паразити!
Имал съм си "вземане-даване" с този "изкуствен интелект" или поне, като такъв се рекламира. Една сравнително тъпа кокошка е по-умна от този "интелект". По-скоро на ниво "червей" е все още. Прогресът в тази насока спря още 2000 година и не е мръднал. Само че рекламират и дерат...По всякви начини правят пари от този мит, не ми се обяснява. То и кой ще чете...Само ще ви кажа, ако въобще някой пробие чак толкова много, че "ИИ" да замести типично "човешки" дейности, това ще струва трилиони...Тва е като тия фокусниците на селския площад, дим и огън и простите хорица ахкат и се кефят и пускат парички в буркана. Всеки програмист ще ви го каже тва. Който е в час , де, не уона би...