Може ли изкуствен интелект да ви напише курсовата работа за секунди? Запознайте се с Chat GPT
Чували ли сте нещо за поредния нов изкуствен интелект, наричан „Chat GPT”? Ако не сте, назад сте с материала и е редно да наваксате, защото тази технология е на път да промени начина, по който светът работи. На фронта на изкуствения интелект има разработки, които могат буквално да ви изправят косите и те ще стават все по-напреднали и по-напреднали. А в рамките на тази година вероятно ще завладеят огромна част от нишите, в които човек доскоро държеше превъзходство пред машините. Клиничният психолог-феномен, чиито лекции завладяха интернет пространството в последните 5 години Джордан Питърсън, в свое изказване пред публика наскоро описва достатъчно добре какво предстои:
Трябва да знаете какво е Chat GPT. Не знам точно на какво ниво ще е следващата технологична революция – може би на печатната машина. Говорим за нещо много сериозно. Тази система е модел за общо процесиране на езика (general language processing model, бел.а.). Пуснат бе пред широката публика в края на декември м.г. и е обучена на огромна база от текст. От анализа на човешка реч то изважда своите модели за работа, като все още не използва данни от реалния свят (тоест не е свързано с интернет). Още. Това обаче със сигурност ще се случи през 2023 г.
Скоростното развитие на изкуствения интелект вдигна на протест художници и дизайнери
Пробвах го миналата седмица. Казах му: „Добре, напиши ми есе, което е за 13-ото правило в една от моите книги „Извън ред“ – такова правило няма, книгата е съставена от 12 правила. Нека то е написано в стил, който комбинира Библията на крал Джеймс и Тао Те Чинг“. Да уточним – това е доста трудна задача. Всяко едно от трите условия е трудно само по себе си, а какво остава за всичките те, комбинирани.
За около 3 секунди написа есето, дълго 4 страници и за мен, като клиничен психолог и професор то е неразличимо от нещо, което би написал някой от моите студенти. Доста впечатляващо. Може да не е свързано напълно с моята книга, но самият факт, че Chat GPT може да направи това и то за толкова кратко време, и то граматически коректно, е наистина забележително, особено от философска гледна точка.
Не Фейсбук, а Epic Games ще яхнат здраво вълната на „метавселената”
Накарах го да напише и есе на темата за връзката между Даоистичната версия на етическия морал и етиката, разкрита в Проповед на планината, с което се справи брилиянтно – направо в десетката и отново му отне около 3 секунди.
Един от компютърните инженери, които работят сега за „Тесла“, ми сподели, че също е пробвал този изкуствен интелект. Казал му: „Моля те, напиши ми списък от 10 точки за това какво може би щях да направя, ако бях работил като инженер към „Туитър“. Какви 10 неща направих миналата седмица, които са били продуктивни и ценни? А, и ако може, напиши ми и компютърния код, който хипотетично бих бил написал, ако бях работил“.
Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи
Можете ли да познаете? 3 секунди и всичко е готово. И компютърния код всъщност работел.
Друг колега, университетски преподавател, ми сподели, че така всеки студент би могъл да напише есе по всякаква тема, използвайки Chat GPT. Друг колега пък дал на изкуствения интелект SAT изпит – приемен изпит за университети. Оценката му е била таква като на средностатистическия студент в добре работещ университет.
Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини
Друг експеримент, направен от същия колега: Казал му – напиши ми есе на определена тема. След което го помолил да го оцени сам. „Ако можем да автоматизираме студентите, защо да не автоматизираме и професорите, нали така?“ И Chat GPT направило точно това – написало есе и го самооценило с разбираем анализ.
Примерите за това каква точно работа и с какво качество може да я работи изкуствения интелект, са милиони. Такъв е и този със сценарист, който написал: „Напиши ми сценарий и опиши главните герои за следващия холивудски блокбъстър с бюджет 900 млн. долара. Тук става интересно.
Сценарият, очевидно е изработило. След това обаче друг човек взел описанието на героите и помолил Chat GPT да му генерира фотореалистични снимки на актьорите, които биха могли да изиграят ролите.
Затова ще ви кажа какво ще стане съвсем скоро – през 2023 г. Имаме модел на изкуствен интелект, който може да „изтегли“ информация за света, използвайки всяко написано слово. Той е по-умен от вас. А след 2 години ще е МНОГО по-умен от вас. Но все още не е толкова умно. Все още не тества своето лингивстично знание в реалния свят. Това правят учените – измислят теория, която е лингивстично подкрепена, след което я „хвърлят“ в реалния свят и проверяват дали „лепи“. После светът казва дали лингвистичната конструкция е вярна и валидна. Но този нов изкуствен интелект още не работи с реални данни. Неговите наследници обаче ще работят. Ще могат да тестват своите хипотези.
Съвсем скоро най-развитите от тях ще могат да използват не само текст и снимки, но и ще могат да действат по човешки модели. И всичко това ще се случи в следващата година, безспорно. Дръжте си шапките, защото „Великаните пак ще ходят на Земята“.
Илон Мъск например сега е на мнение, че скоро светът ще се управлява от този, които успее да изработи и обучи най-добре функциониращата система на Изкуствен интелект. Това сега е надпревара и който е първи, ще спечели. Едно от нещата, които сега Мъск разработва, са разпределени ИИ системи. За да може всеки да има свой изкуствен интелект, който да го защити от интелекта на, да речем, „Google”, или този на Китайската комунистическа партия.
Не вярвате във всичко това? Пробвайте го сами.
Лекааааааа вечеееер и приятна седмицааааа :)