Росен Христов: "Газпром" може да ни осъди, рискът е да платим стотици милиони долари
"Булгаргаз" може да бъде осъден от руския енергиен гигант "Газпром" при арбитражно дело, като рискът е да се платят стотици милиони долари. Това заяви служебният енергиен министър Росен Христов по време на парламентарния контрол, предаде БНР.
На 14 ноември миналата година "Газпром експорт" съобщи, че арбитражен съд в Стокхолм е постановил, че финландската компания "Газум" (Gasum) трябва да му изплати над 300 милиона евро за доставки на газ, след като не се е придържала към задълженията си по клаузата "вземай или плащай". България също е в подобна ситуация.
"Обсъждаме с юристи вероятността такъв иск да бъде предявен към нас. Паралелно оценяваме всички възможни претенции, които нашата страна може да има към "Газпром експорт" за недоставени количества. Едно такова съдебно, в случая арбитражно, разбирателство само по себе си е изключително тежък и скъп процес с неясен резултат. Ако всички аргументи са на нечия страна, има 90% шанс тази страна да спечели. Рискът съществува, материалният интерес е огромен за мащабите на нашата страна, говорим за стотици милиони. Ако бъде установено нарушаване на закона, съответните органи ще потърсят наказателна отговорност. Това дали гражданите ще платят сметката, ако има такава, това е сигурно", каза министър Росен Христов.
Не доставяме руски газ с подписания договор между „Булгаргаз“ и турската компания „Боташ“, увери преди това Росен Христов.
"Не доставяме нито руски, нито никакъв друг газ чрез този договор. Този договор е изцяло за резервиране на капацитет на терминали и газопреносна мрежа. По структура и концепция той е аналогичен с резервирането на терминали. Новостроящият се терминал в Алексадропулис е капацитет, както и резервирането на слотове на терминалната в Ревитуза. Т.е., тук говорим за резервиране на инфраструктура, която да позволи да доставяме природен втечнен газ LNG от източници, който купуваме чрез откритите процедури, които "Булгаргаз" осъществява".
ПП и ДБ критикуват този договор заради отстранените посредници от времето на тяхното управление, заяви още министър Христов.
Служебното правителство вече работи за предоговаряне на условията, за да се предотврати затварянето на въглищни централи, съобщи още Росен Христов, цитиран от БТА.
От първия си ден работим по варианти как да предоговорим или да постигнем целите в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) без затваряне на електроцентралите, коментира по-късно Росен Христов пред журналисти в парламента.
Той посочи, че поетият ангажимент, подписаният план от предишното правителство, е изключително застрашаващ не само съдбата на хората, които работят в комплекса "Марица Изток", но и за енергийната сигурност на страната и за националната сигурност.
Докато аз управлявам министерството, няма да бъдат затворени тези електроцентрали и ще направя всичко възможно тези условия да бъдат предоговорени, заяви Росен Христов. Имаме готови варианти, нямаме нужда тези, които създадоха проблема, да ни казват как да го решаваме с общи преговори с Гърция и с Румъния. Отдавна сме се сетили за абсолютно всички възможности, коментира той.
Вариантите са България да бъде изцяло в унисон с европейските директиви, т.е. всички ангажименти, които останалите държави са приели, ние също сме готови да ги приемем, обясни енергийният министър. По думите му никъде другаде няма ангажимент да се намалят емисии с 40% процента на база 2019 г., това не съществува абсолютно в никаква директива. Т.е. нашата позиция ще бъде да бъдем на едно с всички останали държави, каза Христов.
Всички коментари, че те не са поели ангажимент да ги затварят, че електроцентралите можело да работят зимата, а лятото не - това показва една изключителна некомпетентност, коментира Росен Христов. По думите му това не е къща за гости, която отключваме един месец и другия месец я заключваме, там работят десетки хиляди души денонощно. Докато на Коледа и Нова година вие си бяхте вкъщи и празнувахте, тези хора там продължаваха да работят, отбеляза Христов. След като "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" не са приели такъв ангажимент, много ми е интересно защо в териториалните планове бяха предвидили съкращаването на 12 хиляди души, попита той.
На въпрос кога очаква да започнат разговори с Европейската комисия, енергийният министър каза, че скоро очакват да влезе в действие и програмата REPowerEU, която предвижда изменение в националните планове за възстановяване и устойчивост за постигане на приоритетната цел да се намали зависимостта от природен газ и, по-специално, от такъв с руски произход.
На въпрос дали е нужно решение на парламента, за да се предоговорят ангажиментите по плана, Росен Христов каза, че ПВУ не изисква решение на Народното събрание, но ако има такова, то ще е много от полза. Бидейки правителство с ограничен мандат, пред нас винаги се поставя въпросът какво ще стане, когато дойде редовното правителство, посочи той и добави, че силна позиция от парламентарните групи би дала достоверност и сигурност за продължаване на тази политика, независимо кой състави правителство. Вече сме започнали процеса и се надявам да го доведем до успешен завършек, ако не - то да предадем щафетата с летящ старт на следващо редовно правителство, допълни той.
Според Росен Христов всичко може да се предоговаря. Когато отидеш с аргументи, с ясна позиция, с ясни ангажименти, които съвпадат с европейските цели, според мен шансът е много добър, каза той. Нашата позиция е да бъдем добре подготвени, да предложим алтернатива, която е изцяло изгодна за ЕК, ние не искаме някакво тотално предоговаряне и въобще бягане от целите, ние искаме да бъдем в унисон с всички останали европейски държави, включително дори и да бъдем във водещите позиции, посочи Христов.
Финализираме и подготовката на предложение за енергийна стратегия за България за следващите 30 години, съобщи още министърът и добави, че смятат да организират широко обществено обсъждане още следващата седмица, след което проектът да бъде внесен в Министерския съвет, а след това и в Народното събрание.
Да не знаеш как да ги определиш.
Орки на поляната с огъня хаха великая армия.
https://youtu.be/NYkfp6UkYeY
Чергари.
https://youtu.be/jz2V_EOyXBc
Ама тез копанари са без дърва и храна в палатки и то в Казан Русия, още не са на фронта. Скандират към кома дира пидираз хайаха. Джунгали.
https://youtu.be/jz2V_EOyXBc
Съдели Финландия хаха
Тези копанари господ ги е осъдил отдавна.
И това е в пРосия преди да ги изпратят на фронта. На поляната на открито с огньовете като копанарите дървари.
Виж армията на една страна и то уж богата и велика. Готвила се за тази война и. Копанари дървари.
Да ходи да надува на майка си чорбаджийската чушка!
https://factcheck.bg/en/the-arbitration-between-finland-s-energy-provider-gasum-and-gazprom/
Много добре знаеш, че решенията на Арбитражния съд са конфиденциални и не подлежат на обжалване на друга инстанция!
Все едно да искаш видео от парапета на Лена :)))
За умрелите ПП и ДБ или хубаво,или нищо.
Юруш на минуса евроатлантически идиоти!
За жълти стотинки и малко кристали, си готов България да продадеш, както Коро и Асен...
Финландия трябва да плати заявените, но не взети количества газ от РФ!
Тъпа ДеБейска мърша си, защитаваш крадците и шмекерите ПП+ДБ!
Продължавай с опорките, твоите шмекери отиват при бай Ставри, северното крило...
Дали да се хвана на бас за едни тежки минетиии?
Мъ Ко загубя ши ми съ схване чинето!
https://www.dnes.bg/eu/2022/11/17/finlandiia-osydi-rusiia-ne-triabva-da-plashta-v-rubli.550823
Дали Финландия не осъди Русия,а?
е в полза на никого. Обаче малката ти русоробска душичка не може да го разбере явно...
Наследството на Киро и Асеня, ще плащаме всички, а те ще си живеят като волни птички, докато ДАНС не ги предаде на прокуратурата и към бай Ставри!
Де е Киро, на Килия, свърши неговата Кирия :)))
И не ни е спрял газа Газпром, а идиотизираните и долни крадци Киро Фърфарата и гнусния педераст Асен Тръбата отказаха да плащат!
За да си приберат кинтите, Путин подписа указ, че може да се плаща газ с евро и долари ;)