С третия мандат е възможно само ново правителство „Беров“
Емануил Йорданов е на 62 г., адвокат. Бил е народен представител и министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. Потърсихме го за коментар на актуалната политическа обстановка.
- Г-н Йорданов, днес се провали и вторият проучвателен мандат за съставяне на правителство. На кой очаквате президентът да даде третия?
- Много ми е трудно да предположа, защото имаме тежък конфликт между БСП и президента. Отделно от това, срещата, която се проведе последно между „Демократична България“ и президента, също не мина особено добре. Оттук нататък като че ли остава единствено Стефан Янев, но с течение на времето се вижда, че надеждите, които се възлагаха на една евентуална негова формация, като че ли намаляват прогресивно.
- Защо мислите, че намаляват?
- Защото първоначално имаше някакви по-големи очаквания към формацията на Янев. Впоследствие се видя, че имаме просто поредния лидерски проект, доколкото може да се използва този израз. Това е още една партия, която не полага никакви усилия да привлече към себе си хора, които могат да направят впечатление с професионалната си подготовка и евентуално хора, които биха могли да създадат някакъв ентусиазъм при избори и да привлекат повече избиратели.
- Ако се абстрахираме от фигурата на президента - на Румен Радев и личните му конфликти, Вие примерно, ако сте на неговото място, на кого бихте дали мандата? Кой има най-голям шанс да сформира кабинет?
- Ако бях аз, нямаше да го дам на никой. Да отиват на нови избори!
- Няма как. Ще трябва да го дадете на някой. На „Възраждане“, примерно – те директно ще го върнат.
- В практически план не е особено важно на кой ще се даде мандатът, тъй като никой няма да може да го реализира. Изключая една хипотеза, за която се говори доста отдавна – ново правителство „Беров“, като това правителство трябва да бъде подкрепено от ГЕРБ и от ДПС. Трудно ми е да прогнозирам поведението на Нинова, тъй като последните й политически изяви постоянно ме карат да бъда обзет от недоумение. Трудно ми е да разбера какво точно иска да направи.
- ГЕРБ обаче зоват мандатът да се даде на „Демократична България“. Този вариант как Ви се вижда?
- Интересът на ГЕРБ предполага да бъде унищожена „Демократична България“ като политическа сила и ми се струва, че подобни призиви работят именно в тази посока. Да получиш подкрепа от една политическа сила, чиито безобразия в управлението си разобличавал в продължение на години, участвал си в избори именно с подобни тези – че това е политическата сила, която не е направила нищо свястно за България; на практика ГЕРБ управляваха 12 години, в които 12 години ние бяхме последни във всички европейски класации, като изключим смъртността... Да не говорим за тежките поражения, които нанесоха във всички сфери на обществения живот и най-вече на правосъдието, защото там нещата са трагични.
- А има една теза, че ГЕРБ се опитват да привлекат „Демократична България“ към себе си за сметка на „Продължаваме промяната“. И по-скоро искат да унищожат „Продължаваме промяната“ като основен конкурент и по-голяма политическа сила. Как гледате на това?
- Ако лидерите на „Демократична България“ са толкова малоумни да се хванат на хорото с ГЕРБ, това означава, че ще им дадат възможност едновременно да ликвидират и „Демократична България“, и „Продължаваме промяната“.
- Защо да ликвидират и „Продължаваме промяната“ - те няма да се хванат на това хоро, предполагам?
- Още преди предишните избори твърдях, че добрият ход за тези партии, които са против ГЕРБ, е да се явят обединени на изборите в рамките на една предизборна коалиция. Днес мисля, че подобна теза важи с още по-голяма сила, защото ако искат добър резултат, и „Продължаваме промяната“, и „Демократична България“ би следвало да потърсят предизборното коалиране. Говоря като избирател на „Демократична България“.
- Една по-странична тема, но все пак голям отзвук предизвика филмът „Ботев“ на Максим Генчев. Вие гледахте ли го, какво мислите?
- Не съм го гледал, но не разбирам една подобна реакция. Има две възможности – филмът да е хубав и да не става за нищо. Но и при двата случая хората, които са работили по този филм, мисля, че са отишли с добри намерения – искали са да направят нещо добро. Какъв е резултатът, вече е отделен въпрос. Едва ли помните предишни филми от годините на социализма на темата „Българско Възраждане“, но те също не блестяха с някакви безкрайни художествени качества.
- И последно: според Вас най-вероятно отиваме на избори, те обаче ще променят ли ситуацията?
- Ами много е възможно да я променят, защото изменението на избирателния кодекс мисля, че успешно ще върне изборните мошенгии на ГЕРБ. Мисля, че трябва да следим най-вече колко ще бъдат невалидните бюлетини. Спомнете си навремето в Плевен една активистка на ГЕРБ как си ръгаше бюлетини в чорапогащника. Отделно - филмът с един виден активист на ГЕРБ в Пловдив и обяснението как се ликвидират бюлетини. Всичките тези неща ще се върнат с много бърза скорост и това би могло да промени резултата. Освен това, аз мисля, че ГЕРБ и ДПС са партиите, които имат най-голям интерес от намаляване на избирателната активност. А когато се явяваме на избори през шест месеца, е нормално все по-малко хора да стигнат до урните. Такива като мен ще си гласуват постоянно, но ние не сме чак толкова много. И вече когато в един момент избирателната активност намалее критично, ще има възможност и за мнозинство, съставено от ГЕРБ и ДПС, без необходимост от включване на други партии. Така че всеки един човек, който се готви да не гласува на следващите избори, да знае, че гласува за ГЕРБ и ДПС.
- Казвате, че двете партии ще имат самостоятелно мнозинство?
- Ами ако избирателната активност пада с това темпо, ако не на следващите, на по-следващите избори ГЕРБ и ДПС ще минат 50%.