Задава ли се финансов махмурлук след празниците?
Българите с по-ниски доходи оголват бюджета си в еуфорията за изкарване на едни хубави празници и през януари им е много трудно, изпадат в затруднение. Това каза кредитният консултант Тихомир Тошев, след като водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Златимир Йочев попита дали се задава финансов махмурлук след празниците. Изхарчихме всичко и сега започва да ни боли главата, докато си мислим какво ще правим през януари, каза журналистът.
„Колко са хората в затруднение е трудно да се каже, тъй като има един сектор, който аз наричам сивата бедност. Той не се регистрира от държавата, защото критериите, за да се броиш беден и да имаш право на подпомагане, са изключително рестриктивни“, изтъкна пък икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
„Поради това преди няколко години правихме доклад, в който се опитахме да оценим тази сива бедност. Бяха около 1,5 млн. хората, които преди около пет години не можеха да покриват базовите си нужди. Ако говорим за работещите бедни, те са около 10-11 процента от българските граждани. Хората на минимална работна заплата са около 600 000“, добави тя.
„След затварянето заради COVID-19 сега имаше една празнична еуфория. Заведенията и скъпите хотели бяха пълни. Хората се отпуснаха. За сметка на това някои ще изкарат сега няколко по-трудни месеци“, каза пък Тошев.
„Има ръст на бързите кредити, което вкарва доста хора в невъзможност да вържат бюджета, да плащат заемите. Някои са с по пет-шест бързи кредита“, добави той.
„Бързият кредит трябва да е малка сума за кратък период. Повечето компании предлагат да вземете до 6000 лева. Ако вземем банков кредит 3000 за три години, ще плащаме 93 лева месечна вноска, а за целият период ще върнем 3335 лева. Ако обаче изтеглим бърз при същите условия, месечната вноска ще е 222 лева, а ще върнем общо 8000 лева“, поясни кредитният консултант.
„Много хора, когато теглят бързия кредит тази разлика от близо 130 лева не им изглежда проблем, но това оскъпяване (в първия случай с 335 лева, а във втория – с 5000) води до затруднения и те теглят нови заеми, за да могат да платят няколко вноски. Получава се спирала, която води към финансово блато, от което не могат да излязат“, предупреди той.